Jsou studenti vaši optimální nájemníci? Pokud máte byt nebo jinou nemovitost v univerzitním městě, máte napůl vyhráno. Pronájem studentům je velmi zajímavá varianta. Je vaše bydlení pro studenty jako dělané? A jak byt zařídit, aby v něm bylo vše potřebné?
Mám byt ve vhodném místě?
Máte byt v Praze, Hradci Králové, Brně, Olomouci, Ostravě, nebo jiném městě s jednou nebo dokonce více univerzitami? Pak je možná pro vás pronájem studentům ta nejlepší volba. Co by takový byt měl splňovat?
Pro studenty je zásadní blízkost školy. Velká poptávka je po bytech v blízkosti jednotlivých fakult nebo univerzitního kampusu. Studenti mají také rádi vše při ruce: zastávku hromadné dopravy (metra, tramvaje nebo trolejbusu), která je dopraví do jejich oblíbeného nákupního centra, kina, divadla, nebo za zábavou.
Pokud je kousek od bytu příjemná kavárna nebo hospůdka, kde se mohou čas od času setkávat s přáteli nebo psát seminární práce, tím líp. Ocení také večerku za rohem – mohou tak narychlo koupit večeři nebo svačinku. Studentský život nenechává příliš prostoru pro plánování pravidelné stravy!
Pronajímat studentům? Co když mi zničí byt?
Možná si teď říkáte, že máte sice byt perfektní pro studenty, ale studenty jako nájemníky nechcete. Je to pochopitelné. Máte o byt obavy; v hlavě už máte představu nekonečných večírků, zdemolovaného vybavení a nezaplacených faktur. Studenti ale často opravdu hlavně studují. Pokud nechcete riskovat, nájemníky si prověřte, uzavřete nájemní smlouvu na jeden rok a byt vybavte základním vybavením. Nic luxusního ostatně studenti obvykle neočekávají. Je to přece jejich první samostatné bydlení.
Navíc má pronájem bytu studentům i své výhody. Obvykle mezi ně patří vyšší zisk (byt 3+1 můžete pronajmout šesti studentům) a spolehlivé platby (často studenty financují rodiče, případně mohou dosáhnout na ubytovací stipendium). Studenti také nejsou nároční na vybavení. Oproti jiným nájemníkům však musíte počítat s větší fluktuací, a zejména je vhodné předcházet možným nedorozuměním s ostatními nájemníky v domě.
Jak byt vybavit? Praktičnost vítězí nad designem
Studenti neocení drahé a luxusní vybavení. Ocení praktičnost a snadnou údržbu. Byt obsazovaný studenty také bude využíván jinak: obvykle budou v každé místnosti dva studenti, všichni pak budou sdílet koupelnu a kuchyni. Tomu uzpůsobte byt. V každém pokoji by měly být dvě oddělené postele, u okna pracovní stůl, případně dva, s kvalitní židlí. Pak stačí dvě jednoduché skříně, a vybavení je perfektní. Nábytek přitom klidně může být z druhé ruky.
Koberce nejsou pro studenty důležité, ocení je ale ti, co bydlí pod nimi. Zvažte investici do protihlukových koberců, budete mít argument pro sousedy stěžující si na hluk nebo dupání.
Studenti rozhodně ocení kvalitní osvětlení. Budou se do noci učit a lampička u stolu i u postele přijde vhod. Pokud při rekonstrukci budete měnit i elektroinstalaci, nezapomeňte na dostatečné množství zásuvek. V bytě bude při pronájmu minimálně 6 notebooků a 6 mobilních telefonů, které se budou permanentně nabíjet.
Někteří studenti mohou také požadovat samostatně uzamykatelný pokoj. Nejen pro soukromí, ale také pro bezpečnost a předcházení krádežím. Je vhodné takové žádosti vyhovět. Kvalitní zámek nestojí příliš, předejte možným budoucím nedorozuměním a nařčením.
Společné soužití studentů bývá často náročné
Nedá se nic dělat, v bytě budete mít spoustu lidí. Občas možná budete trochu suplovat mámu a školního psychologa. Při žádostech o opravy se mimoděk dozvíte, kdo se moc čachtá, když se sprchuje, kdo nedává dolů záchodové prkýnko a kdo čeká, že nádobí umyje Japonec zvaný „Samoseto“.
Při pronájmu je dobré hned zpočátku dohodnout, jak bude spolupráce probíhat. Můžete se dohodnout, že budete komunikovat pouze s jedním ze studentů, který za ostatní uzavře nájemní smlouvu a vám bude hradit celý nájem. V opačném případě budete v průběhu pronájmu řešit stížnosti z více stran.
Pokud budete nájem vybírat od každého studenta zvlášť, představuje to pro vás o něco více komplikací při jednání, které také můžete zahrnout do ceny pronájmu (nebo naopak zvýhodnit, pokud se mezi sebou dohodnou).
Konfliktům se sousedy aktivně předcházejte
Počítejte s tím, že sousedé budou mít spoustu předsudků. Budou očekávat, že studenti budou hluční, nepořádní, drzí, zkrátka nepříjemní sousedé. S těmito možnými předsudky musíte počítat a aktivně jim předcházet. Před začátkem pronájmu se domluvte s družstvem nebo společenstvím vlastníků. Také si promluvte s nejbližšími sousedy (nejen těmi na patře, ale také těmi pod vámi, kteří uslyší dupání, a možná taky ucítí kapky z přetékající vany).
Při stěhování si udělejte chvilku času a studenty se sousedy seznamte. Zkuste aktivně navrhnout, aby nájemníkům občas vypomohli, nebo se s nimi zastavili na kus řeči. Prolomí tak počáteční nedůvěru.
Také rovnou stanovte jasná pravidla. Vysvětlete nájemníkům místní pravidla pro noční klid a obvyklý chod domu. Připomeňte jim, kdy mají zamykat domovní dveře, jak využívat společné prostory nebo koho smějí vpustit do domu. Jsou to pro možná drobnosti, ale pro ty, kteří v domě nebydleli (nebo budou poprvé bydlet samostatně), tak samozřejmé nejsou.
Nejste si jistí, jak na to? Svěřte váš byt správcovské firmě!
Pokud nevíte, jestli je právě váš byt to pravé pro studentské bydlení, můžete jej svěřit společnosti Tvůj správce. Pomůže s výběrem toho správného nájemníka, poradí s uzavřením smlouvy a postará se o to, aby byt byl stále perfektně udržovaný. Zajistí vám tak bezstarostný život – skoro jako ten studentský.