Výběr nájemníka se může zdát v celém procesu pronájmu nemovitosti jako poměrně jednoduchá věc. Poté, co zveřejníte inzerát, ozve se Vám zájemce. Domluvíte si s ním prohlídku a pokud se zájemci bude líbit Vaše nemovitost a zájemce se bude líbit Vám, je hotovo. Přitom právě takto začalo mnoho soudních sporů o neplacení nájemného. V tomto článku se dozvíte, jak by měl správně výběr nájemníka vypadat a jak předejít budoucím problémům.
Měli byste vědět, komu byt pronajímáte
Kdo si někdy pronajímal nemovitost v zahraničí, například v Anglii nebo v sousedním Německu, ví, že bez referencí z předchozího bydlení, potvrzení od zaměstnavatele, výpisů z účtů a dalších osobních informací si lze cokoli pronajmout jen velmi obtížně. Pronajímatelé po Vás tyto informace chtějí naprosto samozřejmě a jejich neposkytnutí Vás vyřazuje z výběru. U nás si pronajímatelé často myslí, že na podobné informace nemají z titulu ochrany osobních údajů nárok. To je však omyl.
Před zveřejněním inzerátu si připravte jednoduchý dotazník. Můžete využít některých online nástrojů (Google Forms, Survio, apod.) připravit si dotazník ve Wordu anebo jako šablonu e-mailu. Sepište si otázky, které jsou pro Vás při výběru nájemníka podstatné. Pokud pronajímáte nemovitost poprvé a nevíte, na co se ptát, využijte mou nápovědu:
– jméno, příjmení, e-mail, telefon, datum narození, trvalé bydliště, adresa současného pobytu, důvod stěhování, kolik osob bude v bytě bydlet, kolik osob je mladších 18 let, zaměstnání, domácí mazlíčci, kouření
Před samotnou prohlídkou
Jakmile se Vám ozve zájemce o prohlídku Vaší nemovitosti, zašlete mu nejprve k vyplnění tento dotazník. Možná se Vám stane, že někdo jeho vyplnění odmítne. To je v pořádku a stejně tak je v pořádku takového zájemce odmítnout. Je jasné, že nepronajmete svou nemovitost někomu, o kom vůbec nic nevíte. V naprosté většině případů však zájemci dotazník ochotně vyplní a Vy můžete se získanými informace dále pracovat.
Vezměme si příklad, že pronajímáte zařízený byt 2+kk o výměře 53 m2. Ozve se Vám zájemce a z dotazníku vyčtete, že v bytě chtějí bydlet čtyři osoby, z toho dvě děti. Vy však máte byt zařízený pro dvě osoby a není tam prostor pro úpravu na čtyři lůžka. Bylo by zbytečné s takovým zájemcem chodit na prohlídku a ušetříte si oboustranně čas, pokud zájemci hned odpovíte, že pro takový počet osob není byt určený.
Pokud nechcete ve svém bytě domácí mazlíčky, dotazník Vám poslouží stejně jako v předchozím případě. Ačkoli si spousta lidí myslí něco jiného, Vy skutečně nemusíte svůj byt pronajmout každému. Je pravda, že pokud si v době trvání nájmu Váš nájemník pořídí domácí zvíře, Vy mu to nemůžete zakázat. Na začátku pronájmu si však můžete vybrat nájemníka podle sebe a klidně můžete zájemcům říct, že si domácí mazlíčky nepřejete. Více o této problematice ZDE.
Jestliže Vám profil zájemce vyhovuje, doporučuji dále ověřit adresu trvalého pobytu, zda se nejedná o obecní úřad. Podle data narození a trvalého pobytu můžete zájemce také prověřit ve veřejných rejstřících (exekuční rejstřík, insolvenční rejstřík, databáze hledaných osob apod.) Zde můžete využít online služeb, které Vám za výhodnější cenu poskytnou ucelený výstup ze všech hlavních rejstříků.
Zjistili jste, že je zájemce v insolvenci nebo je na něj vedeno několik exekucí? V tom případě jste si právě ušetřili čas strávený na prohlídce. Možná se Vám takový přístup zdá příliš tvrdý, do potíží se přece může dostat každý. Ano, nicméně bavíme se o pronájmu nemovitosti v hodnotě statisíců nebo milionů korun. Je vhodné uvědomovat si možná rizika a aktivně je řídit. Podobně jako banka, která takovému zájemci neposkytne hypoteční úvěr, jakkoli jsou důvody jeho potíží lidsky pochopitelné.
Na prohlídce
Na prohlídku přišel zájemce, který Vám podle dotazníku vyhovuje. Všímejte si, jak se mu Vaše nemovitost líbí, zda jí skutečně věnuje svou pozornost anebo jen letmým pohledem prochází jednotlivé místnosti. Doptejte se na zaměstnání, jak dlouho působí na současné pozici, zda zná lokalitu, ve které se nemovitost nachází a možnosti dopravního spojení do práce. Uvidíte, jak se zájemce na prohlídku připravil a zda má k lokalitě nějaký vztah. Pokud zájemce v dotazníku uvedl, že se stěhuje z jiného pronájmu, požádejte ho o kontakt na předchozího pronajímatele.
Vyjasněte si všechny okolnosti pronájmu, zejména cenové podmínky. Nespoléhejte se na to, že jsou tyto informace uvedené v inzerci. Zájemce možná obešel více bytů a informace mu mohou splývat. Řekněte si výši nájmu, termín jeho splatnosti, výši jistoty (kauce), měsíční poplatky, pravidla jejich vyúčtování, možnosti internetu apod.
Neuzavírejte na místě žádnou dohodu. Pokud je to možné, domluvte si více prohlídek po sobě. Zájemce informujte, že nejprve uděláte všechny domluvené prohlídky a poté se rozhodnete, komu byt pronajmete. Je na Vás, jestli uděláte výjimku, je však dobré mít možnost uváženého výběru. Možná Vám z prohlídek vzejde několik vážných zájemců o pronájem Vaši nemovitosti, přičemž všichni Vám budou „papírově“ vyhovovat. V takovém případě se můžete rozhodnout na základě vlastních pocitů a sympatií. Je výhodou mít nájemníka, se kterým si lidsky rozumíte. A naopak prokletím je nájemník, se kterým máte neustále pocit konfliktu, i když řešíte běžné věci.
Po prohlídce
Jakmile máte vybraného zájemce, doporučuji ověřit si z veřejně dostupných zdrojů informace, které Vám sdělil. Nápomocné Vám v tom mohou být sociální sítě, ale i obyčejný internetový vyhledávač. Zájemce tvrdí, že pracuje ve firmě XY. Na profesní sociální síti LinkedIn jste našli jeho profil, kde je tato informace uvedena. Možná má zájemce také několik referencí od jiných uživatelů sítě, kde potvrzují jeho dovednosti. Na Facebooku nebo Instagramu zase můžete nahlédnout do běžného života zájemce a udělat si lepší obrázek o jeho osobnosti. Profil plný fotek z večírků, momentek v opilosti a vulgárních příspěvků může být vítaným varováním. Zadáním jména a příjmení do vyhledávače Google můžete najít zájemce na stránkách jeho firmy či zaměstnavatele a ověřit si tak pravdivost jeho tvrzení.
Občas narazíte na člověka, který v online světě neexistuje. Toto rozhodně není důvodem takového zájemce odmítnout. Ne každý je příznivcem a uživatelem sociálních sítí, což je v pořádku.
Postup uvedený v tomto článku berte, prosím, jako základní minimum toho, co je dobré dělat při výběru nájemníka. Každá informace navíc, kterou si vyžádáte anebo Vám ji nájemník sám poskytne, je vítána a pomůže Vám lépe se rozhodnout a vyvarovat se chyb.
Bc. Martin Březina
Certifikovaný ISO makléř
www.re-max.cz/martinbrezina