Sháníte nájemce do bytu a ozve se vám osoba cizí národnosti se zájem o pronájem. Máte se čeho bát nebo se na vás nic zvláštního nečeká? Musíte zařizovat něco zvláštního, když ubytováváte cizince? Jsou s tím spojená nějaká rizika?
Jednejte bez předsudků
Všichni máme v hlavě vytvořené určité škatulky. V první řadě, mějme na paměti, že to, když je někdo odlišné pleti, mluví cizím jazykem či vyznává jiné náboženství z něj ještě nedělá lepšího ani horšího člověka.
Vycházejte z předpokladu, že před vámi stojí solidní potenciální zájemce o bydlení, se kterým byste měli jednat bez jakýchkoliv předsudků. V opačném případě by to mohlo zavánět diskriminací.
Vztah pronajímatel-nájemce je vždy založen na důvěře, respektu a vzájemné otevřenosti. Pokud tohoto dosáhnete, je úplně jedno jaký člověk, jaké národnosti v bytě bydlí. Nenechte se sešněrovat předsudky a buďte nad věcí.
Důvěřuj, ale prověřuj
Nechceme vás nabádat ke slepé důvěře. Ta musí být totiž zasloužená. Proto si vždy nájemníka nejprve prověřte (toto neplatí pouze o cizincích). U cizinců to ale není tak jednoduché, protože u nás o nich nelze zjistit dostatek relevantních informací. V evidenci exekucí a insolvencí o dotyčném nemusí být zmínka a Google nestačí.
Proč? Pokud je to cizincův první pobyt v Česku, nemá zatím s bydlením v naší zemi žádné zkušenosti, proto ani žádné záznamy.
V těchto případech vám nezbývá nic jiného než jen zapojit intuici. Účastněte se prohlídek bytu, i když vám je zařizuje realitní makléř, prohlédněte si zájemce, popovídejte si s ním a dejte na váš první dojem. Jak na vás cizinec působí? Je slušný, klidný, upravený, ptejte se na důvody pobytu v Česku (studium, práce apod.). On vám takové věci nemusí sdělovat, ale vy mu zase nemusíte pronajímat byt. Pokud si chcete být jisti, vmete si někoho s sebou. Více hlav má více názorů.
Co musíte zařídit, když pronajímáte byt cizinci
Pokud se rozhodnete byt cizinci pronajmout. Neminou vás jistá pravidla, na která nesmíte zapomenout.
Zaprvé, máte tzv. oznamovací povinnost. Pobyt cizince musíte nahlásit cizinecké policii do 3 pracovních dnů od jeho ubytování.
Týkají se vás ale i další povinnosti, které musíte splnit, když na to přijde. Musíte:
- Cizinci na požádání vystavit potvrzení o ubytování
- Policii umožnit vstup do míst, kde se cizinec může zdržovat
- Nahlásit cizinecké policii případné úmrtí nájemníka
- Zajistit stejnou úroveň ubytování, srovnatelnou s ubytováním podobného typu
- Vést domovní knihu a na požádání ji předložit ke kontrole
Jaká existují rizika?
Povinnosti se týkají také nájemníka. Po ukončení nájmu by měl navštívit obor azylové a migrační politiky a odhlásit se z pobytu na určité adrese.
Pokud by se stalo, že je nájemník zatěžkán dluhy (exekucí apod.) a zůstal by na vaší adrese přihlášený, přestože už tam dávno nebydlí, mohlo by vám to v budoucnu nepříjemně zkomplikovat život.
Pozor, i když měl pouze smlouvu na dobu určitou a tato smlouva již vypršela, neznamená to automatické odhlášení cizince z adresy bytu. Abyste si byli jisti, že ke zrušení údaje dojde, je nutné podat návrh na jeho zrušení.
Pro mnohé to být banalita, ale chtěli bychom zdůraznit, že cizinec nemusí být exoticky vypadající člověk. Cizinec je totiž také například Slovák či Slovenka, kteří do Česka často přicházejí hledat bydlení. Výše uvedené tak platí stejně i pro ně. Cizinec jako cizinec.