Jak vylepšit byt: šest tipů a rad, jak na pandemické bydlení

Z domovů a bytů se nedobrovolně stalo místo, kde jsme většinu času uzavřeni se svou rodinou. Náš životní prostor jako by najednou byl těsnější a těsnější. Stačí ale trochu přeskupit nábytek, pořídit si květiny a vytřídit nepotřebné věci, a máte zase pocit, že se doma „můžete nadechnout“. Přinášíme pár tipů, jak na to.

 

Tip pro lepší náladu: prostor a světlo

Základem pro dobré bydlení je dostatek světla. Jak ho ale dosáhnout? Nejprve si udělejte generální úklid a vytřiďte všechny nepotřebné věci. Můžete je třeba recyklovat (děti jakékoli tvoření ocení), prodat online, darovat charitě nebo rovnou vyhodit. Poté se zamyslete nad uspořádáním nábytku. Postavte stůl a pohovku tak, abyste měli hezký výhled a dostatek světla. Prostor a světlo dodá i vhodně zvolené zrcadlo, které umí výborně nasměrovat sluneční paprsky a projasnit byt. 

 

Tip pro lepší dýchání: květiny a zeleň

Květiny jsou nejen krásné, ale i užitečné. Zlepší vám náladu, jsou krásné na pohled, produkují kyslík a umí pohlcovat mikroby i nežádoucí pachy. Za trochu péče a vody se vám rády odmění. Mezi nenáročné domácí rostliny patří třeba kaktusy (kterým nevadí, že je zapomenete zalít), fíkus, aloe nebo tchýnin jazyk. Pokud máte rádi kvetoucí rostliny, potěší vás třeba africká fialka, brambořík, azalka nebo orchidej Phalaenopsis, která přes svou krásu nevyžaduje velkou péči. 

 

Tip pro potěchu ducha: obrazy a fotografie

Na ty čtyři zdi koukáte celý den, tak proč si ho nezpříjemnit? Může to být obraz, umělecká fotografie nebo zarámované fotky dětí a vnoučat. Nemusí to být drahé umělecké dílo, důležité je, jak působí na vás a jaký k němu máte vztah. Obraz vás může přenést časem a prostorem do fantazijních světů. Fotografie vám může připomenout místo, kde jste se cítili dobře, nebo kam se chystáte vycestovat, až skončí pandemie. Volte ale rozvážně a střídmě: zeď plná obrazů a fotografií spíš rozptyluje. Vyberte si raději jeden kousek, který s vámi nejlépe souzní. 

 

Tip pro relaxaci: koutek jenom pro vás

Vytvořte si v bytě místo, kde budete moci relaxovat. Může to být křeslo se stolečkem, na který položíte kávu a kousek čokolády, nebo jenom meditační podložka u okna. Kdykoli budete potřebovat chvilku pro sebe, schovejte se do koutku a relaxujte. Nenechte nikoho, aby vás rušil. Dejte si třeba sluchátka a pusťte si oblíbenou hudbu. Nechte myšlenky plynout a relaxujte. 

 

Tip proti samotě: setkávání na dva metry

I když jsme teď v našich bytech sami, nemusíme být osamělí. Na objetí si sice nějakou dobu počkáme, ale kontakt s lidmi zakázaný není. Zavolejte přátelům, které máte rádi. Zkuste se zamyslet, jestli někdo v domě nepotřebuje pomoc – třeba s nákupem, nebo drobnou opravou v bytě. Uděláte dobrý skutek, zlepší se vám nálada a třeba i naleznete nečekané přátelství. 

 

Tipy pro zdravou psychiku: ve zdravém těle zdravý duch

Mezi čtyřmi stěnami, během nekonečné karantény, nás snadno přepadne smutek a špatná nálada. Co dělat, aby se nezměnila v depresi? Zařaďte do denního programu pohyb. Každodenní procházka rozproudí krev, vyplaví endorfiny a rozhýbá ztuhlé svaly. 

Zacvičte si doma společně s partnerem nebo dětmi (nebo domácím mazlíčkem): stačí trocha prostoru a fantazie. Můžete si pustit písničku a vzpomenout si na školní léta v tělocvičně, nebo společně cvičit podle oblíbeného youtubera. 

Omezte vaši přítomnost na sociálních sítích: nepřispívají psychické pohodě a okrádají vás o čas. Máte ho teď doma hodně, tak proč ho nevyužít efektivně? A hlavně: usmívejte se. Radost je nakažlivá!

Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!