Jak na letní vedra? 6+1 tip na ochlazení bytu

Není nad horké léto u vody. Pokud ale bydlíte v rozpáleném městském bytě, využijete každou příležitost, jak se ochladit. Pokud studené sprchy a pojídání ledu nezabírají, poradíme pár triků, jak snížit teplotu v bytě. A nemusí to být hned klimatizace. 

 

Nepusťte teplo dovnitř!

První rada zní: teplo nesmí projít! Zatáhněte přes den závěsy nebo žaluzie. A nechte okna zavřená. Že jste to dělali přesně naopak? Pokud otevřete okno v rozpáleném letním parnu, pustíte dovnitř s mírným vánkem rozžhavený vzduch. Lepší je vyvětrat ráno a večer, až se okolní teplota ochladí. 

Závěsy můžete namočit do vody, zvýšíte vlhkost v místnosti a teplo bude snesitelnější. Zavřete dveře všech místností, které nevyužíváte. Chlad bude proudit pouze tam, kde ho potřebujete.

 

Pro dobrý spánek

Vyměňte v létě ložní prádlo. Vyberte prodyšné, lehké přírodní materiály. Rozdíl poznáte okamžitě. Pokud panují extra velká vedra, můžete přes den nechat polštář a pyžamo vychladit v lednici. Večer osvěží stejně spolehlivě jako pivo ze sedmého schodu. Pokud je horko k nevydržení, snižte matraci, nebo si ji položte na zem. Nejchladněji bývá od podlahy, teplo stoupá vzhůru. Na léto si můžete pořídit bambusovou matraci, která nezadržuje teplo. 

 

Pozor na spotřebiče! 

Teplo vyzařují i některé domácí spotřebiče. Třeba počítač, televize, žehlička… Ty, které nepoužíváte, vypněte. Ze zásuvky – v pohotovostním režimu stále vyzařují teplo. Vyměňte vaše staré žárovky za LED žárovky, které nevyzařují tolik tepla. 

 

Nevařte, když nemusíte!

V kuchyni vzniká nejvíce tepla. Když pečete a smažíte, rozpálíte troubu až na 220 °C.  A to v létě nechcete. Zkuste přejít na lehčí stravu, která ochladí byt i vaše tělo. Dejte si saláty, rychlé steaky, místo dezertu ovoce nebo sorbet. K hutné české stravě se vraťte s prvními podzimními plískanicemi. 

 

Chvála rostlinám: za trochu péče vám vychladí byt

Už dříve jsme psali o spásných pokojových rostlinách. Jsou krásné na pohled, zpříjemní mikroklima, čistí vzduch, a umí ho také ochladit. Z listů odpařují vodu: čím větší listy, tím větší odpar. Nejvhodnější jsou rostliny jako fíkus nebo diefenbachie. Rostliny ale nezapomeňte pravidelně zalévat, jinak se uzavřou a odpařovat nebudou. 

 

Led, voda a chlad: první pomoc, když je horko nesnesitelné 

Když je vedro k nesnesení, můžete se ochladit za pomoci ledu a chladné vody. Dejte misku s ledem do každého rohu místnosti. Do dřezu a umyvadla napusťte asi centimetr vody. Vytvoříte na pár hodin vlhčí, chladnější klima, které bude snesitelnější. 

 

Klimatizace

Když žádná z rad nepomáhá, je na čase pořídit si klimatizaci. Jedná se o větší investici, v parném létě ji ale oceníte. Máte na výběr ze dvou systémů: mobilní a nástěnné klimatizace. Mobilní jsou levnější, můžete je přesouvat z místnosti do místnosti a využít tam, kde je nejvíce potřebujete. Jsou ale hlučnější a musejí stát u okna, přes které hadicí odvádíte teplo ven. Nástěnné klimatizace jsou dražší, jsou ale výkonnější a tišší.  

Ať už chladíte přirozeně, nebo za pomoci moderních technologií, přejeme vám krásné slunné léto, trávené v příjemném chladu, na které budete v zimě rádi vzpomínat!

Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!