Zničený byt po měsíci pronajímání. Jak chytře investovat do vybavení?

Jak vhodně vybavit apartmán, aby bylo možné provoz co nejefektivněji udržovat? Jakou vybrat postel, rošt či osvětlení? Jak byt vybavit, abyste ho nemuseli každý měsíc znovu a znovu opravovat?

Primárním faktorem jsou dodavatelé, kteří jsou schopni dodávat konzistentní sortiment, tak aby bylo možné užívání vybavení kdykoliv včasně nahradit, případně okamžitě opravit.

Postel a rošt

Z praxe jsme schopni říci, že jako nejrizikovější položka vybavení jsou postele, které se opotřebovávají velice rychle v čase a zároveň je kladen důraz na jejich kvalitu pro každou rezervaci. Kvalitní spánek a pohodlí pro hosty v tomto businesse je primární požadavek. Doporučujeme postele-rošty zpevnit či vyztužit podpůrným materiálem nad rámec standardního dodání od výrobce. Z praxe vyplynulo, že standardní dodání od výrobce bývá obvykle nedostačující k provozu krátkodobých pronájmů.

Kamenem úrazu nejsou matrace, ale především rošty postelí, které se velice rychle opotřebovávají v důsledku daného provozu. A je tedy vhodné mít tyto komponenty neustále v záloze, aby nedošlo k zbytečné komplikaci zastavení provozu apartmánu.

Při výběru postelí-roštů je podstatné soustředit se na produkty, které jsou trvale v nabídce, aby bylo v případě nutnosti tyto komponenty vždy možno nahradit.

Poškození zdí

Dalším častým problémem je četné poškození zdí, zejména rohů. V případě rohů je nutné aplikovat ochranné lišty, které jsou dostupné v několika vhodných variantách např. dřevo, plast, kov. Při aplikace lišt je klíčové dbát na kvalitu jejich ukotvení v závislosti na materiálu.
Je nutné předvídat chování hostů v apartmánu, kteří mají skutečně různé návyky, a tak se velmi často stane, že vám zavazadly odřou zdi a právě zmiňované rohy na tyto oděrky trpí nejvíce.

Omyvatelná barva

Další nedílnou součástí přípravy apartmánu je výběr výmalby, která je pro provoz nejvhodnější. Jedná se zejména o omyvatelnost a udržitelnost barvy. V případě omyvatelnosti je několik způsobu, jak jí docílit. Jeden možný způsob je speciální omyvatelná penetrace, která se přímo namíchá do barvy. Další možností je pořízení samostatné omyvatelné barvy, která ovšem bývá zpravidla mnohonásobně dražší. Tato cena je však vyvážená možností častějšího omytí, aniž by došlo k poškození nátěru. Je důležité si uvědomit, že každá barva po omytí ztrácí své původní vlastnosti.

Na trhu existuje velké množství omyvatelných barev, které mají obvykle lesklý nádech. Je poměrně složité na takovou barvu navazovat, aby přechod vypadal stále přijatelně.  Omyvatelná barva se nejčastěji dává do výšky 120 cm, nad 120 cm je riziko okopání-pomátlání-poškození řádově nižší. Vždy je potřeba zaevidovat kód barvy, tak aby bylo možné barvu vždy přesně namíchat. V některých případech je i možné přizpůsobit novou barvu stáří té původní. Pro veškeré případy je vhodné si všechny použité barvy v apartmánu uskladnit.

Osvětlení

Dalším významným tématem je výběr osvětlení. Zajímá vás několik aspektů: trvanlivost a úspora spotřeby. Je běžným pravidlem, že po odjezdu hostů bude minimálně jedno světlo v bytě svítit. To tedy znamená zbytečné náklady navíc, jak v podobě spotřebované energie, tak životnosti dané žárovky. Z naší praxi se nejlépe osvědčilo LED osvětlení, prakticky všude, kde je to možné. Z pravidla nejlevnější neznamená nejlepší, čas obvykle ukáže, že levné produkty jsou dlouhodobě nevýhodné z důvodu jejich časté výměny. Dalším faktorem pro výběr osvětlení je barevný nádech. Do obytných místností používáme vždy teplejší tóny, vaši hosté tuto drobnost opravdu ocení. Místností působí vždy útulněji. Naopak chladnější tóny je vhodné instalovat do kuchyní a koupelen, kde je více kladen důraz na vnímání čistoty interiéru.

Otevírání vchodových dveří

Zdánlivě triviální věc vám může provoz zkomplikovat více než by se očekávalo. Jde o otevírání vchodových dveří. V různých částech světa se klíč do zámku dává pod jiným úhlem anebo se otáčí pouze jedním směrem. Zpravidla jde o ten směr, který jsme zvyklý v ČR zamykat. Takový host následně nechápe, na jakou stranu má klíč otočit, aby si odemknul. Je tedy vhodné mít připravené detailní instrukce, nejlépe videozáznam, jak s dveřmi manipulovat. To Vám ulehčí spoustu času a komunikace. Druhým a závažnějším problémem je zapomínání klíčů v zámku zevnitř. Podobně jako v předchozím případě i manipulace se zámkem není všude ve světě stejná. Jsou oblasti, kde je běžně možné klíčem z venku vždy otočit. V našem případě se snažíme řešit tuto situaci tím, že užíváme zámkové vložky, které mají na druhé straně otočnou záslepku tzv. ořech. Host tak nemůže zapomenout klíč v zámku a my se můžeme do apartmánu vždy dostat i v případě možné urgence. Zároveň používáme systém vložek, který disponuje generálním klíčem. Provozně to tedy znamená, že místo několika klíčů, můžete používat pouze jeden klíč ke všem apartmánům.

Ochranné prvky

Nutnými prvky v našem provozu jsou požární hlásiče, detektory CO a hasící přístroje. Bez těchto komponentů se můžete dokonce dopouštět proti právního jednání. Je nutné si uvědomit, že bezpečnost Vašich hostů je naprostá priorita. Zároveň musíme počítat s tím, co nám přijde samozřejmé, může být pro různorodou zahraniční klientelu něčím neobvyklým. Jako např. ovládání kotlů, sporáků, trouby apod. Z tohoto důvodu je prevence primární a pro Vaše dlouhodobé podnikání v oblasti ubytování klíčová. odměnou budou spokojení hosté, kteří se i možná vrátí zpět k Vám.


Pavel Nádvorník, CEO  Carebnb
www.carebnb.cz
Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!