Kupí se vám v doma nekonečné množství krabic, sáčků, kelímků lahví? Poslední rok jsme se zavřeli ve svých bytech, začali jsme víc vařit, objednávat na internetu, a produkovat o dost víc odpadků. Některé z nich jsou navíc potenciálně nebezpečné – třeba použité roušky, ale třeba i potravinový odpad, který plodí nejen nepříjemný zápach, ale i plísně. To je nepříjemné nejen v bytě, ale i u popelnic, kam se za „lákavou vůní“ stahují nepříjemní hlodavci. Jak na to, abychom odpad zvládali, správně třídili, a třeba i využili?
Jak mít doma pořádek: Redukuj, renovuj, recykluj!
Recyklace je sice hezká věc, ale vůbec nejlepší je, aby odpad vůbec nevznikal. Nejen, že vyřešíte otázku, kam s ním, a budete mít doma čisto. Také můžete významně ušetřit. Jen potraviny vyhodíme ročně v průměrné hodnotě zhruba 8.000 Kč. Jak tedy na odpad?
Stačí pár jednoduchých triků:
- než něco koupíte, zkuste se zamyslet, jestli to opravdu potřebujete
- do obchodu si noste vlastní tašky
- vyhýbejte se zboží v jednorázových obalech (na ovoce můžete použít vlastní sáček, mléko můžete koupit ve vratné lahvi)
- kávu nebo čaj s sebou si v kavárně nechte nalít do vlastního termohrnku
- nebojte se zajít do bezobalového obchodu.
Mnoho odpadu můžete tzv. upcyklovat: z plastů vyrobit šperky, ze starého oblečení přehozy, originální návleky na polštář nebo pletené rohožky.
Jak na odpad v kuchyni
Potraviny nakupujte v množství, které sníte. Raději nakupujte častěji, mějte po ruce seznam a jídlo si plánujte. Nebojte se data minimální trvanlivosti, i po jeho uplynutí můžete potraviny konzumovat. Důvěřujte vašim smyslům.
Rostlinné zbytky z kuchyně můžete také kompostovat. Ve speciálním kompostéru nebudou zapáchat a hnít, a kompost pak využijete pro přesazení domácích květin nebo třeba bylinek. Bytové rostliny jsou totiž nejen krásné, ale také vám zvlhčí vzduch a odstraní z něj mikroby a plísně.
Směsný odpad z kuchyně vynášejte často, a okamžitě, jakmile začne zapáchat. Předejdete tak návštěvě hmyzu nebo hlodavců. Koš mějte rozhodně uzavřený (s víkem), před vynesením sáček s odpadky důkladně zavažte (jinak bude lákat škůdce k popelnicím, které bývají v bezprostřední blízkosti vašeho domova), a odpadkový koš vždy důkladně vymyjte a vydezinfikujte.
Vymývat, třídit, nebo dát do směsného?
ČR je třídění odpadku hračka, průměrná vzdálenost ke kontejneru na tříděný odpad je 92 metrů (a můžete to vzít třeba cestou na procházku nebo do kanceláře). Pokud si nejste jistí, přinášíme pár tipů, jak na to: kelímky od jogurtu můžete třídit, i když nejsou vymyté. Stačí obsah pořádně vyprázdnit (třeba vylít, nebo vytřít). Do tříděného odpadu ale nepatří mastné nádoby! Krabice od pizzy nebo tácky od buřtů tedy pravděpodobně vytřídíte do komunálního odpadu. Do papíru netřiďte ani termopapír nebo použité kapesníčky.
Pozor na nebezpečný odpad!
Některý odpad nepatří ani do tříděného, natož do směsného odpadu. A není v domácnosti tak neobvyklý, jak by se zdálo. Vyhazujete zbytky léků do koše? Děláte chybu! Léky byste měli vždy odevzdávat do lékárny. Jinak mohou kontaminovat půdu, a vrátí se zpět v potravinovém řetězci. Některý odpad patří pouze do sběrného dvora: třeba ředidla, laky a barvy nebo elektrospotřebiče.
A jak je to vlastně s likvidací roušek a respirátorů? Správně byste měli roušky zabalit do mikroténového sáčku a vyhodit do směsného odpadu. Pokud máte tu možnost, spalte je v kamnech nebo krbu.