Vidíte první sněhovou vločku a hned cítíte mráz až do morku kostí? Pokud nechcete v bytě zimní romantiku po vzoru staré Anglie, kde meluzína kvílí a průvan fičí celým domem, poradíme vám, jak o byt správně pečovat. Zima vás už nepřekvapí!
Co očekávat od zimního počasí?
V zimě se v bytě dějí věci. Okna se hlásí se škvírami a netěsnostmi, jakmile zatopíte, začnou se skla potit a voda čůrkem stéká na roh parapetu. Toho se s nadšením chytnou spící plísně a vytvoří v rozích nádherné vojenské mapy. Tak zatopíte, abyste unikli průvanu a vlhku. V tu ránu k sobě pozvete zkřehlé hmyzí kamarády, kterým bylo za oknem smutno.
Když staré dřevo nedoléhá: poraďte si s netěsnícími okny
Hlavně starší byty mají nádherná, ale špatně těsnící okna. Výsledek? Nejen průvan, ale také rosení a plísně. I když jste ti největší otužilci, měli byste proto u prvního průvanu zpozornět. Nákladná výměna přitom není většinou potřeba, stačí je správně utěsnit. Vyzkoušejte oboustrannou těsnící pásku – je k dostání ve všech dobrých hobby marketech. Před nákupem si okno pořádně změřte a poraďte se s prodavačem – pomůže vám vybrat správný rozměr a třeba přidá i pár dobrých rad k zateplení.
Fičí i přes staré prahy: prohlédněte dveře
Někdy k vám mráz putuje i z chodby. To když špatně doléhají vchodové dveře a dovnitř se dere průvan z věčně otevřeného hlavního vchodu. I tady je možné si docela rychle poradit – prostě vyměňte práh. Podobně můžete ošetřit i ostatní dveře v bytě. Pokud máte bezbariérový byt bez prahů, můžete utěsnit dveře těsnící kartáčovou lištou. Za vstupní dveře do bytu můžete zavěsit přes zimu i teplý závěs, který zmírní proudění chladu do bytu.
Vlhko a sychravo je ideální pro plísně: nedejte jim šanci
V koupelně se právě vysprchovala celá rodina, horká pára se valí po celém bytě, v obýváku visí kupa schnoucího prádla, na sporáku bublá guláš k obědu, a vy jste vypnuli digestoř, protože neslyšíte konferenční hovor. V tom vidíte, jak po okně stékají kapičky vody až na obrovskou zelenou mapu na omítce pod oknem. A je to tu. Plíseň. Přitom stačí pár drobností, aby se netvořila.
Větrejte! Pořádně a rychle.
Nejjednodušší rada proti plísním je čerstvý vzduch. Plísně milují „smrádeček a teplíčko“, a taky nějaké to papáníčko. Pořádně proto uklízejte (jedí hlavně vaši kůži, brrr, a taky drobečky) a větrejte. Zapomeňte na mikroventilaci, i když ji vaše okno umožňuje. Problém byste zhoršili. Otevřete okna dokořán na zhruba 5 minut. Vzduch se vymění a vaše stěny nestihnou vychladnout (a účet za elektřinu si oddechne). Můžete také vytvořit průvan – otevřete okna v protilehlých místnostech.
Zkroťte vlhko a páru: pozor na koupelnu a kuchyni
Při vaření vždycky používejte digestoř. V koupelně nechávejte zavřené dveře a zajistěte kvalitní větrání. Pokud ve vaší koupelně není okno ani ventilátor, zvažte jeho pořízení – zejména pokud je byt náchylný k tvorbě plísní. Pečlivě zvažte, kde sušit prádlo – vhodná je pro to koupelna nebo jiné místo, které můžete odvětrat. Pokud je v bytě stále vlhko, pomohou pohlcovače vlhkosti v podobě granulí, případně elektrické pohlcovače.
Nechtění hosté v bytě
Vyhřátý byt je v zimě lákadlo pro nejednoho nechtěného hosta. A nemyslíme tím tchýni o vánočních svátcích. Dejte si proto pozor, aby se k vám nenastěhovali. Hmyzáci milují vlhko a zbytky. Jak na vlhkost už víte, takže stačí, když uklidíte? Není to tak jednoduché! Na zimu utěsněte všechny škvíry, kudy k vám mohou návštěvníci pronikat. Podívejte se, jestli někde v bytě nekape voda (zkontrolujte hlavně kuchyni, koupelnu a záchod). Některé návštěvy si můžete přinést i s nákupem – bohužel tak rádi cestují švábi a jejich příbuzní. Pokud nepomůže úklid a repelent, je možná načase zavolat profesionály.
A hlavně: buďte v teple! Ale ne moc 😊
Ne, nechceme řešit růst cen energií. Přetápění prostě není ani moderní, ani zdravé. Nepomáhá přírodě ani peněžence. Víte, že správně máte vytápět na asi 20 °C? Pokud budete dlouhodobě přetápět, budete náchylnější k nemocem. Oblečte si proto raději vlněné ponožky od babičky a užívejte si zimní pohádku za oknem.