Prohlídka bytu se zájemcem a obtloustlý smraďoch, co mají společného?

Znáte to v létě – v období upocených triček a odhalených stehen. Málokomu z nás se podaří (nejen) v horkých měsících vyhnout  člověku,  který se potí a úplně nevoní. Což ale na facebookovém selfíčku není vidět. Ostrý začátek článku, říkáte si? Možná.

Dnes si s trochou nadsázky posvítíme na prohlídku nemovitosti se zájemcem a na co si dát velký pozor.

První prohlídka nemovitosti se dá přirovnat k vytoužené schůzce, když se dáte s někým dohromady prostřednictvím internetové seznamky.

Je to jako první rande!

Představte si, že jste díky internetu potkali protějšek, který vás opravdu zaujal. Profil na seznamce odpovídá vašemu snu: dokonalé opálené tělo, bílé zuby, popis povahy a zálib jako by byl šitý vám na míru. Dokonce i vaše dosavadní komunikace naprosto bez gramatických chyb. Je nejvyšší čas se konečně potkat!

Přijdete na domluvené místo plni očekávání a tam čeká obtloustlý smraďoch s tetováním přes půlku obličeje nebo zmalovaná padesátka nacpaná v mini sukni, co si okusuje oprýskaný lak z nehtů. Asi se otočíte na patě a utečete, anebo schůzku protrpíte a naznačíte velmi opatrně, že tohle tedy zaručeně nebude klapat.

    

Stejně je to i s osobní prohlídkou nemovitosti. Máte úžasné fotografie a vymazlený inzerát? Bezva, ale je tu ještě jedna věc, kterou nesmíte podcenit! Jak už tušíte, je to příprava nemovitosti před samotným přivítáním zájemce. Jak postupovat, pokud spolupracujete při pronájmu či prodeji s realitní kanceláří, se dozvíte na konci článku.

Každý z nás se nachází v jiné životní situaci a málokomu se poštěstí prodávat nemovitost až potom, co se z ní vystěhuje. Navíc máme děti a často i zvířata, že? Vše zabere nějaký ten čas, ale zkuste ho obětovat a nebudete litovat. Na místo se tedy dostavte dřív než první zájemce a pusťte se do práce.Co vše je potřeba udělat? Pomozte si svými smysly.

Každý člověk má 5 hlavních smyslů: zrak, čich, sluch, chuť a hmat. Když si projdete tuto základní skupinu smyslů a zamyslíte se nad pohledem klienta, nemůžete udělat chybu.

Čich a vnímání teploty

Otevřete na chvíli všechna okna, aby vnikl do místností čerstvý vzduch. Vyneste odpadky, pokud v místě stále bydlíte. Přirozené a lidským smyslům příjemné vůně dosáhnete například zalitím kávy (turka) nebo ohříváním kousku skořice v troubě (cca 150 stupňů), kterou asi po 15 minutách otevřete. Velmi doporučuji vonné svíčky nebo vosky, které přirozeně a příjemně voní, například právě po kávě nebo čerstvě upečeném cukroví. Nabízíte nemovitost v zimním období? Pak zatopte tak, abyste do příchodu zájemců dosáhli příjemné teploty.

Vůně je jeden z faktorů, které podprahově vnímáme. Ovlivňuje nás, a to jak pozitivně, tak i negativně.
Zrak

Roztáhněte žaluzie, závěsy, rozsviťte světla a lampy. Zejména v ročním období, kdy je světla málo, opravdu rozsviťte úplně vše. Světlo zútulní a zateplí prostor. I při focení jste přece měli všude rozsvíceno, je to tak?

Dále odstraňte vše z rovných povrchů a osobní věci. Možná už v nabízené nemovitosti dávno nebydlíte, možná dosud ano. Ať už je to jakkoli, krámy musí pryč. Nejkritičtějšími místy jsou kuchyně a koupelny. Také nezapomeňte zkontrolovat prostor před vstupem do bytu. Odstraňte boty a další zbytečnosti. Zájemce by měl mít ve vaší chodbě dost místa pro svůj kabát a své boty. Zredukujte tedy věci i tam.

Zrak a hmat aneb Je všude čisto?

Předpokládám, že nezvete zájemce o vaši nemovitost do absolutního bince. Nicméně ověřte čistotu záchodů, koupelny, přeleštěte zrcadla, kuchyňskou linku. I dotekem ruky vnímáme čistotu prostoru, nicméně zrak tu hraje zásadní roli. Špína je prostě vidět. Určitě zvažte, zda by se alespoň na dobu prohlídek daly někam umístit děti a zvířata. Že by třeba pomohli dobří sousedé?

     

TIP: Máte po ruce modrou ústní vodu? Nalijte jeden až dva plné uzávěry do toalety. Pro účely prohlídky nechte určitě mísu zavřenou. Tento tip se osvědčí v případě, kdy si zájemce bude potřebovat odskočit.

Chuť

Zalijte čaj, připravte nějaké malé občerstvení na konferenční stolek. Zkontrolujte čistotu sebe sama a nezapomeňte vykouzlit úsměv na rtech. Můžete přivítat svého hosta a začít prodávat.

Tip na závěr

Není lehké udržet pořádek v nemovitosti, pokud ji prodáváte “za pochodu”, tedy pokud v ní stále žijete. Určitě pomůže, když si předem stanovíte tzv. den nebo dny prohlídek. Zkrátka prohlídky této nemovitosti se budou konat vždy ve středu večer a ve čtvrtek dopoledne. Rázem máte v podstatě stanoveno, kdy bude probíhat pořádný úklid a příprava. Pokud s tím máte časový problém, předejte své požadavky paní na úklid, určitě se vám investice vyplatí a vy budete moct trávit čas tím, co umíte nejlíp. V tomto se řídím podle hesla: Každý má dělat to, co umí.

Pokud chcete při prodeji či pronájmu spolupracovat s realitní kanceláří, pak se před podpisem smlouvy určitě ptejte, jak jsou zvyklí postupovat při prohlídkách a zejména před nimi. Jestli jsou ochotni dělat ve vaší nemovitosti prohlídku jen v konkrétní den apod. Ty z nich, kteří přijdou k vám domů půl hodiny před prohlídkou, vezmou hadr do ruky a pomohou Vám, ty berte všemi deseti 🙂 Hodně napoví i ukázka aktuální inzerce daného makléře. Stará se o své nemovitosti dobře?

Přeji vám, aby se vaše nemovitost na realitním trhu moc neohřála. Věnujte nejvíce času své nemovitosti předem. Investujte do malých úprav a oprav, do Home Stagingu a do kvalitní prezentace a v neposlední řadě nepodceňte přípravu na prohlídky. Smysly a pocity hrají velkou roli.

Tak s chutí do toho a nebojte se požádat o pomoc vaše blízké. Po úspěšném prodeji či pronájmu si zajděte na výbornou večeři a pořádně společný úspěch oslavte!


Ing. Pavlína Štefanová
Home Staging a interiérová fotografie
www.pavlinastefan.com

 

Přečtěte si také: Pronajímat zařízený nebo nezařízený byt, Zničený byt po měsíci pronajímání. Jak chytře investovat do vybavení? nebo 7 nenáročných pokojovek, které nájemníkům vytvoří domov.
Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!