Nepřetápějte byt zbytečně. Jak být v teple a zároveň ušetřit?

Každý chce mít doma v zimních měsících příjemně teplo. Neplýtváme ale někdy teplem nadarmo? Takové plýtvání může nemile překvapit při vyúčtovávání energií. Jak ušetřit peníze a topit chytře?

Pětina domácností byty přetápí

Energie mají už několik let trend zdražovat. Přesto mnoho lidí topí své domácnosti na zbytečně vysokou teplotu. Optimální teplota pro člověka je 21 stupňů v místnosti (plus mínus 1 stupeň), pokud topíte například na 24 stupňů, je to už příliš. Kolem 25 % českých domácností nevypíná ani nesnižuje topení během dovolené či víkendů mino domov. Někteří topí příliš v situacích, kdy to není potřeba, například, když se vaří nebo topí v krbu.

Jak najít vhodný balanc?

Předem je důležité poznamenat, že je rozdíl v efektivním vytápění bytu a domu. V domě se nedoporučuje během chladných a mrazivých měsíců zcela topení vypínat, i když zrovna nejste doma. Hrozí pak zamrznutí vody v potrubí. Následné opětovné vytopení celého domu trvá a chlad v domě nedělá dobře například pokojovým rostlinám. Naopak v bytě, který je obklopen místnostmi, kde se topí, si vypnutí topení na pár dní můžete dovolit.
Ušetřit můžete zejména správnou intenzitou vytápění. Pokud nemáte doma nainstalovanou automatickou regulaci topného systému, pak tuto práci musíte zastat sami. Hlídejte si teplotu v obytných místnostech a netopte nadarmo. Každý stupeň navíc má za důsledek nárůst nákladů zhruba o 6 %. Pokud tedy topíte na 25,5 stupňů místo 20,5 vyjde vás vytápění o 30 % dráž. Snažte se optimalizovat teplotu, která vám vyhovuje a držet si ji. Ušetřené peníze se promítnou ve vyúčtování energií po sezóně.

Nezapomínejte větrat

Přestože chceme všichni ušetřit a netopit, jak se říká, „pánu bohu do oken“, větrat se občas musí. Větrejte každý den, aby došlo k vyměnění vzduchu v místnostech. Předejdete tak nemocím, ale také plísním v domě. Doporučuje se větrat několikrát denně. Otevřením okna dokořán se do místnosti rychle navalí studený vzduch, zato větrání „na ventilačku“ vzduch postupně obměňuje. Ideální je vždy otevřít dvě okna zároveň, aby se vytvořil průvan a vzduch se rychleji vyměnil. Nenechávejte okno otevřené celý den, a to ani na ventilaci.

Topit rozumně není to tak obtížné. Stačí se jen zamyslet, kdy je potřeba opravdu přitopit a kdy je vhodné topení stáhnout nebo si obléct svetr.Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!