Jarní detox bytu: vyluxujte ledničku a zahrajte si na Marii Kondo

Čtení na 4 minuty

 

První paprsky jara! A jak krásně svítí na ty čmouhy na okně! Pokud chcete obdivovat krásné záhony za oknem, a ne abstraktní bahenní malby na okně, je na čase začít s jarním úklidem. Čistíme naše zimou zlenivělá těla, motivujeme mysl k větším výkonům, přezouváme auto. Byt si ale taky zaslouží pořádný detox, aby vám dobře sloužil. 

 

Nebuďte jako Bobek aneb Proč se vrhnout na jarní úklid? 

Možná jste jako Bob a Bobek. Možná se vám z vyhřátého pelíšku nechce. Přiznejte si ale, že po zimním hodování je pěkně zasekaný. A někdy se těch starých věcí zbavit přece musíme. Navíc je načase všechno pořádně zkontrolovat. 

Co dělat na jaře? 

🧹zjistit škody napáchané přes zimní sezónu

🧹vyházet věci, které se nakupily přes zimu 

🧹zkontrolovat a vyčistit klimatizaci 

🧹zorganizovat si kuchyň 

🧹vyluxovat ledničku 

🧹začít používat přírodní čisticí prostředky

🧹rozzářit byt jarními barvami 

 

Otevřete okna dokořán: plíseň i zatuchlina musí pryč 

Jaro je ideální čas na pořádné vyvětrání bytu. Venku už je tepleji, nemusíte se tak bát otevřít okna dokořán. A když už jsou otevřená, proč je hned neumýt? Zároveň projděte celý byt a zjistěte škody po dlouhé zimě: nezačala se tvořit plíseň? Zkontrolujte obvyklá místa: rámy oken, koupelnu, severní stěnu, kde se může kondenzovat vlhkost. Problematická místa ošetřete prostředkem proti plísním. Pokud je poškození rozsáhlejší, poraďte se s odborníkem. 

 

Čas vyházet staré věci: zahrajte si na Marii Kondo 

Nemusíte hodnotit, které předměty vám dělají radost. To byste rovnou mohli vyhodit vysavač nebo učebnici dějepisu. Přistupte k úklidu pragmaticky: v zimě se nahromadily sezónní věci, které je potřeba vytřídit. Projděte si zimní výbavu, oblečení, lyže, vybavení na sport. Zjistěte, jestli jsou v dobrém stavu: malé, poškozené nebo zastaralé vybavení můžete vyhodit. Ostatní ošetřete a uložte do příští zimy. 

Zaměřte se i na zbytky po Vánocích: pokud jste v zápalu oslav naházeli balicí papíry do skříně a ozdoby do kumbálu, teď je čas všechno správně roztřídit a pečlivě uložit. Projděte byt a ukliďte poslední ozdoby po Vánocích. A schovejte už ten stojan od stromečku, co jste zapomněli na balkoně!

Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!