Jaké rostliny jsou do bytu ideální

Přemýšlíte, čím váš byt oživit? Pokojové rostliny jsou trefou do zeleného. Byt dokáží jednoduše zútulnit a zkrášlit. Víte už teď, že na rostliny nebudete mít čas? Chcete pořídit pokojovky do bytu, který pronajímáte a tím pádem k nim máte omezený přístup? Na co myslet a jaké vybrat?

Nebojte se pokojovek

Květinou nikdy nic nepokazíte. Pokojové rostliny vypadají v bytě vždy krásně. Ať už do bytu pořídíte jednu květinu nebo si tam vytvoříte malý prales, je na vás.

Květiny jsou zdraví prospěšné už jen díky tomu, že jsou v místnosti. Už jen samotná zelená barva je barvou klidu a pouhý pohled na ni člověka uklidní. Mimo to rostliny obohacují vzduch kyslíkem a zvlhčují ho.

Jaké zvolit?

Rozhodujete se, jaké pokojovky do bytu vybrat? Nejprve byste si měli odpovědět na následující otázky:

  1. Budu mít čas a možnost o rostliny pravidelně pečovat a zalévat je?
  2. Je v bytě (pokoji) hodně světla nebo je po většinu dne spíše tmavý?
  3. Je byt pravidelně vytápěn nebo tam teploty často kolísají?
  4. Budou v bytě děti?
  5. Budou v bytě zvířata?

V případě, že kupujete rostliny do bytu, který pronajímáte, je možné, že nebudete moci přesně odpovědět na všechny otázky. Bude proto lepší sáhnout po těch odolnějších rostlinách, u kterých budete mít největší jistotu, že vydrží i ledabylé zacházení.

Rostliny, které vydrží

Chcete do bytu odolné pokojovky, o které se nebudete moci tolik starat. Často záleží, odkud rostliny pocházejí. Ty, které přežijí i v poušti nebo v tundře, s velkou pravděpodobností přežijí i v bytě, kde se jim bude dostávat méně časté zálivky.

Suchu odolají zejména sukulenty a kaktusy. Ze sukulentů jsou nejoblíbenější tlustice nebo léčivé aloe vera. Rostliny jsou zvyklé na sucho, světlo a teplo. Častá zálivka jim naopak škodí, sami si o ni řeknou např. jemným scvrkáváním listů.

Kaktusy jsou známé jako nejméně náročné rostliny. Jednou za čas je zalijete, a i tak si šťastně rostou. Navíc jich existuje opravdu pestré množství, takže rozhodně je z čeho vybírat.

Mezi další odolné rostliny patří např.: juka, zelenec, dracéna či sloní noha.

Pozor na jed, trny nebo silnou vůni

Budou v bytě děti nebo zvířata? Již zmíněné kaktusy by nemusely být v této situaci nejvhodnější. Pozor také na jedovaté rostliny. Vypadají krásně, ale proudí v nich jed. Jde o rostliny jako je vánoční hvězda či oblíbená diefenbachie. Nedoporučujeme je umísťovat v dosahu dětí, případně zvířat. Informujte se přímo ve specializovaných prodejnách nebo si vyhledejte konkrétní rostlinu na internetu či literatuře, ať předejdete nechtěnému.

Rostliny s jemnými chloupky na listech mohou dětem způsobovat vyrážky a alergické reakce. Někomu by tak mohla vadit např. pelargonie či primule.

Stejně tak nedoporučujeme příliš aromatické rostliny. Jejich silná koncentrovaná vůně by vám mohla po čase vadit.

Když vám rostlina přeroste přes hlavu

Myslete také na velikost rostlin. Z malé kytičky může být za pár let obrovská rostlina, která se vám už do bytu hodit nebude. Zjistěte si předem, do jakých rozměrů se pokojovka může rozrůst.

Pokud chcete pokojovkou vyplnit hodně místa, budou se vám hodit palmovité rostliny jako ej např. juka, sloní noha nebo další.

Do koupelny dávejte rostliny, které mají rády vlhko (nebudete je muset vlažit rozprašovačem). Suchomilné sukulenty do koupelny nepatří. Krásně mohou v koupelně vyjímat kapradiny jako je např. ledviník, krásná drobná kapradina, která může ve vaší koupelně vypadat velmi originálně.Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!