Jak odvzdušnit radiátor? Návod na odstranění vzduchových bublin

Zapnuli jste po letní sezóně topení, ale v bytě máte pořád pod 18? Volají vám nešťastní nájemníci a dožadují se fungujícího topení? Za tento problém pravděpodobně mohou vzduchové bubliny, které se občas vytvoří v topném systému. Jak se jich účinně zbavit?

Jak poznám, že mám radiátor odvzdušnit?

To, že topení potřebuje odvzdušnit, poznáte jednoduše. Neodvzdušnění radiátor méně topí (nebo vůbec) a někdy je při jeho spuštění slyšet bublání nebo šplouchání. Na vině jsou již zmíněné vzduchové bubliny, kterých je třeba se zbavit.

Odvzdušní topného systému krok za krokem.

Samotný proces odvzdušnění není, ve většině případů, vůbec složitý. Troufám si říct, že ho zvládne takřka každý.
Jak na to?:

  1. Odvzdušnění provádějte před začátkem topné sezóny.
  2. Doporučuje se začít u níže umístěných radiátorů a postupovat směrem k těm na nejvyšších místech.
  3. Vzduch z topných těles vypusťte otočením odvzdušňovacího ventilu doleva. Manuální ventil naleznete tradičně na radiátoru. Někdy je k otočení zapotřebí klíč nebo šroubovák příslušné velikosti.
  4. Po provedeném zákroku stačí počkat, než vzduch z radiátoru vyprchá.
  5. Jakmile radiátor přestane syčet (vypouštět nechtěný vzduch) a začne z něj téct voda, ventil opět uzavřete, a to otočením doprava.
  6. Postup zopakujte podle potřeby několikrát.
  7. Na závěr nezapomeňte upravit tlak v systému.

U bytových a panelových domů záleží na typu topného systému

Proces odvzdušňování je nejjednodušší v rodinném domku. V bytovém či panelovém bytě to bývá složitější. Někdy bývají odvzdušňovací ventily pouze v nejvyšším patře. V takovém případě je zapotřebí týmová spolupráce vás a sousedů. Často proto v takových případech probíhají tzv. odvzdušňovací dny. Celý panelový dům otevře ventily (nastaví nejvyšší možnou teplotu), čímž se vzduchové bubliny přemístí do nejvyššího patra, kde se posléze vypustí. Proces je dobré začínat v nejnižším topném patře.

Je nutné odvzdušňovat i v průběhu topné sezóny?

Nejdůležitější je důkladné a dobře provedené odvzdušnění na začátku topné sezóny. Někdy se doporučuje odvzdušňovat jednou až třikrát za tři měsíce. Nikdy nic nezkazíte občasnou kontrolou tlaku a teploty. Pokud bude některý z radiátorů v bytě chladný, proces odvzdušnění byste měli opakovat.

Odvzdušnění nepomáhá?

Ani po opakovaných pokusech o odvzdušnění topného systému radiátory nefungují správně? V tom případě byste se měli obrátit na odborníky (nebo na členy SJV), který dokážou situaci vyřešit.
Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!