7 nenáročných pokojovek, které nájemníkům vytvoří domov

Snažíte se jako pronajímatel udat bydlení? Pak nemusíte kupovat prvotřídní nábytek, abyste zájemce přesvědčili, že se ve vašem bytě budou cítit jako doma. Stačí vám pořídit pár zelených rostlin, které příchozím navodí pocit, jako by se právě vrátili do dětství. Přesněji – do babiččina obýváku.
 
Přinášíme vám seznam sedmi pokojovek, které v domácnostech přežívají po generace a jsou tak prověřené jako ty nejméně náročné. Nezruinují vaši peněženku a seženete je téměř v každém zahradnictví nebo hobby marketu.
 

Stojíte-li na druhé straně barikády a bydlení v nájmu naopak hledáte, mám pro vás tip. Domácí zvíře bývá často smluvně zakázané, nikde ale není psáno, že se nemůžete obklopit pokojovkami. Trvalo sotva pár týdnu, než jsme se v nové garsonce začali cítiti jako doma. A našich pár desítek rostlin na tom má svůj velký podíl,“ vzkazuje Lucie, která sdílí poznatky z péče o rostliny na Instagramu Bydlím s kvítkama.

 

Jaké květiny do bytu hledat, až se vydáte na nákup?

 

1. Clusia rosea „Princess“

Neobyčejně obyčejná pokojová rostlina, která ve své domovině dorůstá několikametrové výšky. U nás ale narazíte spíše na její kompaktnější velikost. Clusii poznáte podle bohatého větvení a velkých, tmavozelených listů, které se při správné péči slušivě lesknou.
 
Nenechte se zmást názvem. Clusia není žádná princeznička. K tomu, aby prosperovala, potřebuje jen dostatek nepřímého světla. Nájemníky pak obeznamte s tím, že by jí zemina v květináči neměla mezi zálivkami úplně vyschnout.
 

2. Tchynin jazyk (Sansevieria zeylanica)

Rostlina, která se pyšní vznešeným latinským názvem, není ničím jiným, než proslulým tchyniným jazykem. Vyznačuje je vzpřímenými, tučnými listy a prosperuje jak na světle, tak v polostínu. Podzemní oddenky jazyků shromažďují vodu, na zalévání jsou proto velmi nenáročné. Stačí se řídit pravidlem „méně je více“.
 
Pokud se vám nelíbí druh Zeylanica, který je typický pro střídání tmavě a světle zelených pruhů, porozhlédněte se po zajímavější verzi Laurentii se žlutým lemováním. Moonshine si zase zamilujete, jestliže do interiéru rádi komponujete mentolovou barvu.
 

3. Zamioculcas zamiifolia

Název této pokojovky vám možná nic neřekne, určitě jste na ni ale narazili v kanceláři nebo na návštěvě u známých. Zamioculcas poznáte podle lesklých, dužnatých listů, které rostou ve dvojicích a mohou na první pohled vypadat až „uměle“.
 
Při správné péči, která není kdovíjak náročná, dorůstá úctyhodné výšky. Pro začínající pěstitele je zamioculcas ideální. Zvládne delší dobu bez zálivky a postavit jej můžete prakticky kamkoliv. Ale pozor! V úplném stínu se nebude dařit žádné rostlině.
 

4. Monstera deliciosa

Pokojovka, která dělá čest svému jménu. Ve své domovině dorůstá monstrózních rozměrů a i v našich podmínkách je schopna „vystěhovat“ ostatní spolubydlící. V posledních letech zažívá monstera boom a motiv jejích hluboce vykrojených listů najdete na každém druhém doplňku do bytu.
 
Monstera je liána, a proto nejlépe roste na mechových kmíncích nebo silných opěrách. Snese polostín i světlo, které podporuje vykrojení listů. Má ráda rosení a mezi zalitím potřebuje mít půdu vyschlou.
 

5. Zelenec (Chlorophytum elatum)

Pokud se novým nájemníkům vašeho bytu rozhodnete pořídit zelenec, podpoříte jejich psychické i fyzické zdraví. Nejen, že dlouhé, světle zelené trsy zelence pohladí duši, ale poradí si také s nebezpečnými látkami ve vzduchu, který čistí.
 
Zelenci to sluší v závěsném košíku nebo macramé, ze kterého může splývat. Jeho listy zadržují vodu, proto majiteli promine, když jej zapomene zalít. A v nejhorším případě mu to dá najevo hnědými špičkami listů.
 

6. Šplhavnice zlatá (Epipremnun aureum, Scindapsus aureus)

Šplhavnice, kterou v obchodech naleznete pod nejrůznějšími názvy, je popínavá, rychle rostoucí liána. Nejrozšířenější formou je šplhavnice zlatá se žluto-zelenými listy ve tvaru srdce. Pokud máte v závěsu zelenec, šplhavnici postavte třeba na knihovnu, které dodá pralesní vzhled.
 
Podobně jako monsteru ji zalívejte tehdy, až je zemina suchá. Dále platí, že čím světlejší verzi zakoupíte, tím více slunce bude potřebovat. Pokud nefandíte klasické šplhavnici zlaté, podívejte se po druhu Njoy, Marble queen nebo Scidapsus pictus. Ten se vyznačuje tmavozelenými semišovými listy se stříbrným „prošíváním“.
 

7. Tlustice vejčitá (Crassula ovata)

Posledním zástupcem nenáročných pokojových rostlin je sukulent tělem i duší. Popularita tlustice vejčité překonává dekády. A není divu. Postavte ji na nejslunnější místo v bytě, dopřejte jí minimum zálivky a odmění se vám květy ve tvaru hvězdiček.
 
Tučné, zelené listy jsou ze své africké domoviny zvyklé uchovávat vodu na horší časy. Pokud tedy víte, že se noví obyvatelé vašeho bytu chodí domů jen vyspat, bude pro ně tato pokojovka ideálním společníkem.
 
 
Máte vybráno? Ať už se rozhodnete koupit rostliny v květinářství nebo v hobby marketu, nezapomeňte vždy zkontrolovat jejich stav. To abyste si do bytu nenastěhovali i armádu škůdců. A co se nových nájemníků týče, vybírejte je se stejnou pečlivostí. Pokud si nevíte rady, nezoufejte a přečtěte si článek o 5 skupinách lidí, kterým (ne)pronajmout byt.
Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!