Rekreační nemovitosti jako výhodná investice

Rekreační nemovitosti – chaty, chalupy a horské apartmány – slaví velkolepý návrat. Pandemie s velmi omezenou možností cestování do zahraničí spolu s větší možností práce z domu a příznivými úrokovými sazbami přilákala Čechy zpět k bydlení v přírodě. Ti se navíc snaží nakoupit nemovitost co nejdříve; na trhu panuje nervozita ze zvýšení úrokových sazeb. Zažíváme to pravé nákupní šílenství na trhu s realitami. A to i přes probíhající pandemii. 

 

Chata jako únik i investice

Většina z těch, kdo kupuje rekreační objekty, jsou „laici“, kteří chtějí bezpečně investovat peníze. Považují nákup nemovitosti za dlouhodobou investici: ceny nemovitostí rostou a nákup je výhodnější než uložení peněz na účtu.  Nemovitost pak využívají buďto jako víkendový a letní byt, ve kterém si odpočinou od městského ruchu, nebo si chtějí zajistit bydlení na stáří. Někteří dokonce pořizují rekreační objekt jako investici pro děti nebo vnoučata. 

Zajímavá je také možnost využití nemovitosti k pronájmu. Lepší než volit letní chatu, která je závislá na sezoně, je zakoupit horskou roubenku, kterou je možné pronajímat celoročně. Výhodná může být i koupě apartmánu v atraktivní horské lokalitě. Možné je i zaměřit se na rodinnou turistiku a pořídit „lehkou stavbu“ na klíč mimo nejvyhledávanější lokality. Při pronájmu objektu je možné se spolehnout na správcovské firmy, které obstarají hledání vhodného nájemníka i veškerou administrativu a péči o nemovitost. 

 

Chata na horách už je stejně drahá jako pražský byt

Realitní kanceláře hlad po rekreačních objektech potvrzují. Obavy z dalšího růstu cen motivují stále více lidí ke koupi. Ceny nemovitostí v atraktivních lokalitách vzrostly oproti loňsku o více než 20 % a nabídka je omezená. Chata pod milion korun se ani nedostane na realitní servery: okamžitě se prodá přes známé nebo kamarády. Ostatní objekty mají desítky zájemců a realitky přistupují k aukčnímu systému. Chaty v Krkonoších nebo na Šumavě mají obdobnou cenu za metr čtvereční jako byty v Praze. Poptávka v atraktivních lokalitách stále převyšuje nabídku. 

 

Financování nemovitosti: správný čas na dlouhodobou fixaci hypotéky 

Rekreační nemovitost je stejně jako byt možné pořídit na hypotéku. Banky jsou však v tomto případě zdrženlivější: hypotéky poskytují pouze objektům s evidenčním nebo popisným číslem, které stojí na vlastním pozemku s volnou přístupovou cestou (přístup musí být zaručen právně, buď vlastnictvím cesty, nebo věcným břemenem). Banky požadují také celoroční obyvatelnost a přípojku vody, případně vlastní studnu. Při poskytování úvěru mají také přísnější kritéria, obvyklá je hypotéka pouze na 70 % hodnoty nemovitosti. 

Situace na trhu napovídá, že na hypotéky nastal správný čas. Centrální banka tento rok naznačuje zvyšování sazeb. Některé banky, např. Česká spořitelna, už úrokové sazby zvýšily. Je tedy výhodnější dlouhodobá fixace hypotéky, a to na osm a více let. Vzhledem k očekávané inflaci a dlouhodobě stabilnímu růstu cen nemovitostí je investice do nemovitostí k pronájmu velmi vhodná pro drobné investory, kteří preferují konzervativní strategii. 

Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!