Neplatící nájemník je noční můrou každého pronajímatele. Jak se takovým nájemníkům vyhnout, resp. jak si předem zájemce o pronájem prověřit? Jaké jsou možnosti a které z nich jsou nejspolehlivější? Na to se zaměříme v dnešním článku.
To se mi nemůže stát
Největším omylem každého pronajímatele je myslet si, že se ho problém s neplatícím nájemníkem netýká. Že jemu se to zkrátka nemůže stát. Pokud ale majitel přijme prvního zájemce, na kterého natrefí, bez jakéhokoliv filtru, koleduje si o malér. Samozřejmě platí přímá úměra – čím častěji se v bytě nájemníci střídají, případně čím více bytů majitel pronajímá, tím je riziko natrefení na neplatiče vyšší.
Každopádně je velmi pragmatické s touto nepříjemnou možností počítat a dělat předem vše pro to, abychom tomuto riziku předešli. Zkrátka jednat v duchu hesla „kdo je připraven, není překvapen“.
Pomoct mohou sociální sítě i intuice
Jak by tedy měl majitel bytu postupovat? V prvé řadě jde o to, zjistit o žadateli co nejvíce informací. Začít se dá klidně úplně jednoduše na Googlu. Někdy se člověk až diví, kolik toho o různých lidech na internetu najde.
Zkuste zájemce najít taky třeba na facebooku či jiných sociálních sítích. I ty mohou o dané osobě něco napovědět, i když bych je bral trošku s rezervou. Nepodceňoval bych je, ale také nepřeceňoval.
Svou roli hraje určitě i intuice. To, jak na vás zájemce působí. Pokud jste pronájem bytu nesvěřili realitní kanceláři a vše si vyřizujete sami, tak vám zájemci volají, případně píšou. Jak působí během hovoru, představil se slušně, působí seriózně? To samé v písemné komunikaci – má email hlavu a patu, dává smysl, není plný gramatických chyb..? Jsou to samozřejmě jen indicie, na které se nedá 100 % spolehnout, ale člověk by měl být opatrný od začátku.
Důležitý je samozřejmě i váš dojem z osobního setkání během prohlídky. Také není od věci si na prohlídku bytu a posouzení zájemců někoho přizvat, víc lidí, víc názorů. Toto se dá doporučit oboustranně, jak pro stranu pronajímatele, tak i pro nájemníky.
Zároveň by měl pronajímatel mít určitou míru sociální inteligence a vědět, na co se ještě ptát může, resp. jaké informace jsou ještě přínosné a jaké už jsou příliš osobní a z hlediska pronájmu nepodstatné.
Ve druhé fázi ať promluví fakta
Jsou ale i sofistikovanější metody, ke kterým by měl majitel přistoupit.
Určitě je dobré prohlédnout centrální evidenci exekucí a insolvencí. Dále se dá vyžádat potvrzení zaměstnavatele o výši platu, případně sken pracovní smlouvy. Není od věci zkusit zavolat bývalému pronajímateli, zda s nájemníky neřešil nějaký problém. Stejně tak se dá oslovit i zaměstnavatel. Možná vám nic neřekne, ale líná huba…znáte to.
Leccos může napovědět také adresa trvalého pobytu. Pokud má zájemce trvalý pobyt vedený například na magistrátu města, je to vždycky podezřelé. Buď může něco skrývat, nebo nechce být jednoduše dohledatelný, například korespondenčně.
Za pár peněz hodně ušetřeného času
Službu prověření rizikovosti osob dnes také nabízí mnoho internetových společností. Za částku kolem stokoruny vám jsou tyto firmy schopné osobu prověřit v centrální evidenci exekucí, insolvenčním rejstříku, na úředních deskách exekutorů, u veřejných dluhů VZP a ZP MV ČR, na Policii ČR v databázi hledaných osob nebo právě i na magistrátech ve spojení s trvalými pobyty.
Michal Rambousek, CEO Tvůj Správce
www.tvujspravce.cz