Nájemní smlouvu uzavírá 1 pronajímatel s 1 nájemníkem. Ve vámi pronajímaném bytě ale mohou bydlet s nájemníkem i další osoby. Jaký je jejich maximální počet? Jaká zde platí pravidla či omezení? Kdy jde o krátkodobou návštěvu a kdy jde už o dalšího bydlícího? Jak si počet osob v bytě ohlídat?
Nájemce by měl vždy hlásit změny
Již v nájemní smlouvě by mělo být při jejím podpisu definováno, kolik osob v bytě bydlí.
Dle Občanského zákoníku ČR může nájemník do své domácnosti přijímat prakticky kohokoliv. Pokud s ním ale trvale začne bydlet další osoba, je povinen tuto změnu pronajímateli nahlásit. Stejně tak, pokud se počet osob v bytě sníží.
Změna by měla být nahlášena nájemcem bez odkládání, a to max do dvou měsíců od změny počtu osob v bytě. Pokud tak neučiní, jde o porušení smlouvy a povinnosti vyplývající z nájmu. Za těchto okolností mlže pronajímatel nájemci vypovědět nájemní smlouvu (ať už je sjednaná na dobu určitou či neurčitou).
Počet lidí trvale bydlících v 1 bytě je omezen
Nájemník si na návštěvu může přivést kohokoliv, kdykoliv a v jakémkoliv počtu. Tuto událost nemusí pronajímateli oznamovat.
V případě, že nejde o návštěvu a v pronajatém bytě začne bydlet další osoba či osoby, musí tuto změnu nahlásit. Počet osob obývajících byt je omezen.
Vše se odvíjí od dispozic a velikosti bytu. Zákon toto stanovuje poměrně okrajově: „počet osob musí být přiměřený velikosti bytu a nebránit tomu, aby všechny osoby mohly v bytě žít v obvyklých pohodlných a hygienicky vyhovujících podmínkách.“
Pouze návštěva nebo další nájemník?
Kdy se jedná o návštěvu a kdy o už jde o dalšího člena domácnosti, který by měl spolufinancovat nájem, případně by se měl podílet i na platbě záloh za energie apod.
Návštěva je chápána jako dočasná záležitost. Nemusí to být pouze v řádu hodin. Může jít o dny či dokonce i týdny. Konkrétní případy se posuzují individuálně. Často se to dá špatně určit, jelikož na to neexistuje přesně stanovená metrika, proto je to také velmi špatně vymahatelné. Můžete se informovat o tom, zda osoba navíc využívá trvale i jiný byt, nebo pokud prokazatelně v bytě bydlí (má tam své osobní věci, postel, stůl apod.)
Vymezte si právo na kontrolu
Jako pronajímatel můžete svou nemovitost kontrolovat – musíte to mít ale ujednané ve smlouvě a podmíněné podpisem nájemce!
Avšak, toto ujednání neplatí pro osoby blízké vůči nájemníkovi. Touto osobou je dle zákona: „příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel nebo partner podle zákona upravujícího registrované partnerství; jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, pokud by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní. Má se za to, že osobami blízkými jsou i osoby sešvagřené nebo osoby, které spolu trvale žijí.“
Problematika počtu osob v bytě je stále velmi málo vymezená, a tak se dá jen těžko odvolávat na příslušné zákony. Vždy by pak mělo dojít k individuálnímu vyřešení problému. Pokud to nejde po dobrém, můžete se obrátit na odborníky či právníky.