Nájemce chce zvíře do bytu. Jak neudělat chybu?

Najdete super nájemníka do bytu, ale v zápětí zjistíte, že má velkého psa, a ještě k tomu chová morčata. Domácí zvířata mohou v bytě nadělat pěknou paseku a vy jako pronajímatel máte jen omezené možnosti, jak si byt pohlídat. Jaká zvířata ještě tolerovat a jaká už jsou za hranicí? Existuje taková hranice vůbec? Jaké máte jako pronajímatel možnosti a kdo je zodpovědný za případné škody?

Nelze zakazovat

Podle Občanského zákoníku ČR platného od 1. ledna 2014 není možné domácí zvířata nájemníkovi smluvně zakazovat. Pokud to přesto uvedete ve smlouvě, bude vám to k ničemu, protože to nelze právně vymáhat.

Pokud vám nájemník oznámí předem, že chce mít v bytě zvířata a vám se to nelíbí, smlouvu s ním prostě nepodepisujte. Někdy je to nájemci chápáno jako diskriminační krok. Vy ale jako pronajímatel mžete být klidný, protože v tomto stojí zákon na vaší straně. Tzn. majitel má vždy právo rozhodovat o tom, komu byt pronajme, či nikoliv.

V pasti se můžete ocitnout, pokud si nájemník pořídí zvíře v době trvání nájmu, což mu zakázat nemůžete. V občanském zákoníku (89/2012 Sb, § 2258) stojí, že: „nájemce má právo v bytě chovat zvíře, nepůsobí-li chov pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměřené poměrům v domě.

Škody definované jako „nepřiměřené poměry v domě“ nejsou zcela přesně vymezené a pokud by se případ dostal až k soudu, výsledek by byl předem těžko odhadnutelný.

Jak se tedy zachovat? Pokud nájemníkův pes v bytě občas zaštěká, je to v pořádku. Když ale štěká a vyje od rána do večera, z bytu utíká, a navíc se jedná o bojové plemeno, pak je to nepřiměřená obtíž a na místě by bylo vypovězení smlouvy.

Co když zvíře škodí? Kdo to zaplatí?

Zvíře ale nemusí jen obtěžovat sousedy, může také ničit byt, aniž by si toho někdo zvenčí všiml. Vy se tak o poškrábaný dveřích nebo rozkousané pohovce dozvíte až po odstěhování nájemníka nebo při návštěvě v průběhu trvání nájmu.  Co dělat a kdo škody zaplatí?

Zde se opět můžete opřít o náš občanský zákoník, kde stojí, že: „vyvolá-li chov zvířete potřebu zvýšených nákladů na údržbu společných částí domu, nahradí nájemce tyto náklady pronajímateli“. Čili zde je výklad zákona celkem jasný. Veškeré škody hradí nájemník.

Buďte o krok napřed

Pokud dojde k poškození bytu, máte několik možností, jak tyto škody kompenzovat:

  1. Nájemník platí běžné pravidelné nájemné. V případě utrpení škody na majetku pronajímatele se oba domluví na přímé úhradě dle výše škody.
  2. Nájemník na začátku pronájmu zaplatil kauci, která je nejčastěji ve výši 1měsíčního nájmu. Škody se pak mohou platit z kauce, kterou si na začátku můžete o něco navýšit, pokud víte, že nájemník má zvíře.
  3. Nájemné můžete nájemníkovi celkově navýšit, když víte, že tam s ním bude bydlet zvíře. Pro zajímavost, např. v USA se běžně platí měsíční poplatek za psa či kočku ve výši 50-100 $, v některých státech USA se platí jednorázový poplatek až 500 $. V ČR zatím nic takového neplatí, přestože se řadíme mezi největší chovatele domácích mazlíčků.

Buďte na fakt, že se ve vašem bytě může objevit zvíře, připraveni. Promyslete si předem, jak k tomu přistupovat. Po uzavření nájemní smlouvy máte celkem omezené možnosti.Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!