Magistrát hlavního města vyhlašuje válku Airbnb, má to smysl?

„Z Airbnb se ale stal nekontrolovatelný rozptýlený hotel po celém městě, který narušuje život a pohodlí rezidentů a zasahuje do jejich soukromí,“ tak se vyjadřuje pirátský primátor hlavního města Zdeněk Hřib k bytům v Praze, pronajímaným krátkodobě na bázi platformy Airbnb. V tomtéž článku primátor zmiňuje i čtyři hlavní body ve svém „boji proti krátkodobým pronájmům“.

My jsme se vám, právě s ohledem na vyjádření pirátského primátora, rozhodli situaci přiblížit a ukázat, že problém s krátkodobými pronájmy v hlavním městě zas takovým problémem není, i když se to, podle slov Zdeňka Hřiba, může na první pohled zdát.

Zatímco vedení hlavního města pod taktovkou primátora Hřiba tvrdí, že by rádo omezovalo a regulovalo krátkodobé pronájmy v Praze, ve většině případů stojí v cestě samo sobě, a naopak některé body, které magistrát požaduje, jsou již dávno realizovány.
Takovou změnou, po které magistrát volá, a která je již nějaký čas uvedená do praxe, jsou například rovné podmínky pro Airbnb a pro hotely. Stalo se tak začátkem roku při sloučení rekreačního a ubytovacího poplatku v tzv. místní poplatek z pobytu. K regulaci však tento krok podle expertů nepovede, jelikož ti, kteří poplatky nehradili předtím, ti je nebudou hradit ani do budoucna.

Airbnb berou hotelům klientelu, další fakticky nepodložený výrok, který často slýcháváme v médiích. Airbnb je sice konkurentem tradičních hotelů, ale není pravdou, že jim „krade“ klienty. Poskytovatelé krátkodobých pronájmů jdou zkrátka s dobou a soustředí svůj podnikatelský záměr na nově vyprofilovanou klientelu, která v dnešní době již nejeví takový zájem o klasický hotel, ale dává přednost cenově dostupnějšímu a útulnějšímu ubytování přes Airbnb.

Momentálně se v legislativním procesu nachází novela, která by pomohla realizaci dalšího z požadavků města, a to umožnit společenství vlastníků zákaz krátkodobých pronájmů bytových jednotek v domě. Primátor však v této záležitosti volá po legislativní změně, která by znamenala vnější zásah do svobod majitelů jednotlivých bytů.

Nově se pražská radní Jana Kordová-Marvanová vyjádřila se záměrem ulehčit Pražanům žijícím v centru, kteří již roky svádějí boj s poskytovateli krátkodobých pronájmů na platformě Airbnb. Podle jejích slov se domy mění v hotely a už dávno se nejedná o sdílenou ekonomiku. Proto chce, aby město mohlo omezovat dobu, po kterou se budou moci byty krátkodobě pronajímat.

Je důležité rozdělit si krátkodobé pronájmy a jejich poskytovatele do dvou skupin, a to na ty, kdo Airbnb provozují legálně a ty, kdo si službou vydělávají ilegálně. Díky tomu je zcela zřejmé, že regulací a dalšími omezeními primátor Zdeněk Hřib ničemu nepomůže, jelikož tím bude zatěžovat především ty poskytovatele služeb krátkodobých pronájmů, kteří svůj byznys dělají poctivě. V důsledku toho se tak klidně může stát, že klesne počet legálně provozovaného krátkodobého ubytování, a naopak se navýší číslo ilegálně vydělávajících podnikatelů.

A tak se nám nabízí otázka, proč by měli přijít k újmě ti, kdo daňové povinnosti plní a všechny poplatky řádně hradí?


Tereza Chalupová
www.blahobyty.cz

 

 

 

 Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!