Jak pojistit nemovitost: co musíte vědět

Jak pojistit byt či dům? Jaké pojištění vybrat? Jak se lišší pojištění nemovitosti, domácnosti a odpovědnosti? Kolik za pojištění rámcově zaplatíte? Má pojištění smysl?

Pojištění nemovitosti

Často dochází k zaměňování dvou odlišných termínů: pojištění nemovitosti a pojištěním domácnosti.

Pojištění nemovitosti je to, co se týká pouze samotné nemovitosti jako budovy. Vysvětlit si to můžeme na jednoduchém příkladu: Představte si, že otočíte svůj dům/byt vzhůru nohama. To, co není ukotveno, spadne. To, co se nepohne (stěny, stropy, podlahy) se označuje jako nemovitost a to, co ukotveno není a spadne (nábytek a veškeré bytové vybavení) patří pod domácnost.

Pojistka nemovitosti vám pokryje události jako je např. prasklé vodní potrubí, střecha odnesená vichřicí či sklep zatopený povodní.

Pojištění domácnosti

Do pojištění domácnosti tedy spadá veškerý itinerář bytu, ať jde o nábytek, spotřebiče, kuchyňskou linku, elektroniku apod.

Pojištění domácnosti vám většinou pokryje, pokud dojde např. ke vloupání a následnému odcizení či poškození věcí v bytě. Pozor, musíte si ohlídat, co všechno pod vaši sjednanou pojistku spadá. Co máte ve svém základu a co už je za příplatek.
Připojistit se dá u pojišťoven kde co, od jízdních kol po exotická zvířata. Vždy je potřeba si přesně ověřit, jak jsou specifikovány stavební součásti bytu a co do vaší pojistky spadá. Pojišťovny se v tomto často značně lišší (např. kuchyňská linka se někdy řadí pod pojištění domácnosti, někdy ji najdete i pod pojištěním nemovitosti).

Pojištění odpovědnosti

V tomto případě se jedná například o událost, kdy vám vyteče pračka a vytopí tak souseda. Tyto události kryje pojištění odpovědnosti. Jde pouze o škodu na majetku způsobenou třetí straně.

Jak pojistit pronajímanou nemovitost?

Pronajímanou nemovitost lze samozřejmě také pojistit. Otázkou je, co kdo pojišťuje.

Pojištění nemovitosti je vždy na majiteli bytu – jedná se tedy o všechny pevné části.

Částečně zařízený pronajímaný byt zahrnuje věci jak majitele, tak nájemníka. Není možné na jednu domácnost uzavřít dvě pojištění domácnosti. Pojištění domácnosti si tedy zařizuje nájemník. V pojistné smlouvě bude zahrnuto veškeré vybavení bytu a v nájemní smlouvě (nebo v příloze) musí být podrobně a jasně uvedeno, co patří nájemníkovi a co pronajímateli.

Pojištění odpovědnosti uzavírá také nájemník.

Pokud jste v pozici majitele bytu, jakožto pronajímatele nemovitosti, pak je vhodné si nutnost uzavření pojištění zajistit ve smlouvě. Pokud je ale byt neobsazený, vše platíte vy.

Kolik to stojí?

Zde záleží na konkrétní pojišťovně, jejích podmínkách, a především pak na rozsahu pojištění a výši pojistného plnění. Pojišťovny si podrobně zjišťují informace o nemovitosti. Čím dražší, tím více zaplatíte. Hodnotí se ale i např. míra kriminality v dané lokalitě nebo zda se nemovitost nachází v záplavové oblasti. Pojišťovnou může být vyžadována také vaše finanční spoluúčast.

Pojištění domácnosti v Praze, kdy hodnota vybavení domácnosti bude stanovená na 1 mil. Kč, vás vyjde na 2-7 tis. Kč ročně.

Cena pojištění nemovitosti se odvíjí od mnoha faktorů, především od velikosti nemovitosti a částce, na kterou chcete nemovitost pojistit. Rámcově se dá říci, že zaplatíte 2-5 tis. Kč ročně.

Můžete si sjednat také kombinované pojištění (domácnosti + nemovitosti), u některých pojišťoven je i tato varianta možná. Ukázáno na modelovém příkladu: Máte byt v Praze o velikosti 70 m2, hodnota bytu je 2 100 000 Kč, hodnota vybavení domácnosti je 400 000 Kč – za tokové pojištění zaplatíte od 1000 (Uniqua pojišťovna) do 4 000 Kč ročně (Česká pojišťovna). Znovu upozorňujeme, že je důležité podívat se, co vše vám pojišťovna pokryje.

Pojištění odpovědnosti není nijak drahá záležitost. Opět zde záleží na výši limitu pojistného plnění. Např. u pojišťovny Generali při výši plnění 5 mil. Kč zaplatíte ročně 1 000 Kč.

Má to vůbec smysl?

Pojištění rozhodně doporučujeme. Člověk si jeho nutnost uvědomí až po tom, co se na jeho majetku stane určitá škoda. To už ale bývá pozdě.

Předcházejte riziku ztráty na vašem majetku díky pojištění. Vždy je nutné si spočítat, kdy se jedná o spravedlivou pojistku, která se vám ještě vyplatí. To už pak závisí na konkrétní pojišťovně, vašem majetku apod.Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!