Soused klepe z okna cigaretu a dým vám provoněl záclony. V noci slyšíte hlasitý pár z druhého patra, a soused z prvního vám už druhý týden představuje svůj bizarní hudební vkus. Vztahy mezi sousedy byly komplikované už od pradávna. Vždyť už staří Římané řešili, jestli přes sousedův pozemek můžete hnát dobytek. V pandemii se problémy ještě zostřily. Jsme více doma, a panelový byt umocňuje hluk, okolní ruchy a pachy. Nepříjemné je také, pokud byt pronajímáte, a váš nájemce sousedy ruší, případně si on sám stěžuje na nevhodné chování sousedů. Co sousedé mohou a co už je „za hranou“?
Nepřiměřené obtěžování sousedů – imise
Pojďme se podívat, jak naše zákony upravují vztahy mezi sousedy. Podle Listiny základních práv a svobod vlastnictví zavazuje a nesmí být zneužito na újmu práv druhých. Nezapomeňte na to, až bude soused tvrdit, že byt je jeho, a může si tedy dělat, co chce.
V občanském zákoníku se dočtete v par. 1013 o tzv. imisích, tedy všem, co vniká k sousedovi a podstatně omezuje užívání jeho bytu nebo jiné nemovitosti. Může se přitom jednat o odpad, vodu, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy, ale i další účinky (zákon uvádí pouze příklady).
Pokud záměrně sousedovi sypete do okna prach nebo kouř, jedná se o tzv. přímé imise. Ty zákon zakazuje. Pro vás jsou však důležitější tzv. nepřímé imise, tedy vše, co způsobí, že k sousedovi imise unikají. Může se jednat o klepání řízků, dupání po podlaze, hlasitou dechovku nebo sousedku šplouchající se ve vaně tak, že voda protéká až k vám a dělá na stropě vojenské mapy. Zákon takové imise zakazuje, pokud k sousedovi vnikají v míře nepřiměřené místním poměrům.
Co je tedy „nepřiměřené místním poměrům“? Pro posouzení berte v úvahu situaci v běžných bytových domech. To, že váš dům je neobvyklý a koncentruje přehlídku hlučných sousedů, neznamená, že ostatní jejich chování musí trpět. Posouzení situace je vždy individuální: záleží na délce obtěžování, na četnosti, intenzitě, a také na denní době.
Ranní zpěv před odchodem do práce (pokud je po šesté hodině) je obvykle přiměřený, hlasitý operní zpěv linoucí se celé odpoledne až do večerních hodin již může být za hranou. Jak řešit situaci, kdy se setkáte se sousedem produkujícím tyto imise?
Nejdřív se zkuste dohodnout, pak teprve žalujte
Nejprve se zkuste se sousedem domluvit osobně (pokud klepete v noci smetákem na strop, nemusí pochopit, že to souvisí s jeho hlasitou hudbou). Promluvte si a vysvětlete mu, proč vás jeho chování ruší. Třeba si opravdu neuvědomuje, že jeho hudba je příliš hlasitá.
Problém může vyřešit i bytové družstvo (nebo společenství vlastníků). Družstvo v některých případech může svého člena i vyloučit.
Jako poslední možnost můžete zvolit podání žaloby k soudu. Tu může podat jak vlastník, tak i nájemce, kterého chování souseda obtěžuje. Podáním žaloby však sousedské vztahy silně poškodíte, proto je vhodné ji zvažovat až jako poslední možnost.
A jak vám soud pomůže? Rozsudkem může přikázat, aby se soused svého chování zdržel, případně nahradil způsobenou újmu. Vaše požadavky musíte do žaloby zahrnout v tzv. petitu (tedy návrhu, jak má soud rozhodnout).
A co noční klid?
Problém s nočním klidem můžete řešit s městkou nebo státní policií. Rušení nočního klidu je totiž přestupek, za který policie může udělit blokovou pokutu.
Doba nočního klidu je stanovena zákonem ochraně veřejného zdraví, par. 34 jako období mezi 22:00 a 6:00. V případě obtěžování sousedem není potřeba hluk exaktně měřit, postačí svědectví (např. zasahující policie nebo dalších svědků).
Jiná je situace, pokud hluk přichází z provozovny (např. hlasitá hudba z vedlejšího baru). Hygienické limity hluku stanoví nařízení vlády (obecně by hluk v obytných prostorech mimo noční klid neměl přesáhnout 40 decibelů). Obec také může svou vyhláškou omezit hudební produkce nebo otevírací dobu klubů, hospod a dalších zařízení, která jsou spojována s nadměrným hlukem.
Pronájem bytu bez starostí
Pokud se podobným peripetiím chcete vyhnout a klidně spát, svěřte váš byt společnosti Tvůj správce. Vezmeme na sebe veškerá rizika. Umíme řešit i nestandardní situace, jakými jsou hluční sousedi nebo stížnosti na nájemníka. A vy budete mít garantovaný nájem, klidné spaní a více času pro sebe – třeba se můžete naučit hrát na housle. Ale pozor na noční klid!