10 rychlých rad, jak ušetřit za topení v bytě

Také vás zasáhlo zvyšování cen energií? Rok 2022 přichází s prudkým zdražováním. Pokud chcete, aby vám doma bylo teplo, ale nebylo vám horko z účtu za energie, vyzkoušejte naše jednoduché rady, jak začít topit chytře, udržet v bytě teplo a přitom ušetřit. 

 

🔥 Topte efektivně! 

Nejprve si posviťte na topení. Máte odvzdušněné radiátory? Pokud ne, je nejvyšší čas. V bytovém domě je nejvýhodnější odvzdušnění koordinovat se sousedy – pokud odvzdušníte společně, bude více efektivní. Radiátory také pravidelně čistěte. Nános prachu nebo mastnoty snižuje proudění teplého vzduchu. Ověřte si také, jestli proudění tepla nebrání nevhodně postavený nábytek nebo závěsy v blízkosti radiátorů. 

Co nedělat: nezakrývejte radiátory, zabráníte proudění tepla. Pokud jsou pode vás neestetické, je možné je obložit – ale s dostatečnými průduchy na proudění vzduchu!

 

🔥 Izolujte! 

Nebojte, nechceme vás poslat do karantény. Izolovat byste měli pokud možno okna a dveře. Prohlédněte si pořádně byt, zjistěte, jestli vám někudy neuniká teplo. Někdy stačí jednoduché opatření – třeba izolační páska. Na okno můžete pořídit termoizolační folii. Někdy chlad proniká do bytu i zdí. Rychlou pomocí je zastavění místa nábytkem, který poslouží jako izolace. Můžete využít i variantu ve stylu Squatting Slav a na zeď pověsit hustý koberec. Izolační úlohu splní dokonale. 

Co nedělat: V zimě nenechávejte zbytečně otevřené dveře. 

 

🔥 Větrejte správně! (rychle a efektivně)

Čerstvý vzduch je zapotřebí. Nemusíte přitom ale rovnou vytápět celou ulici. Optimální je krátké větrání několikrát denně na max. 5 minut. Když uděláte průvan, tím lépe. Vzduch se krásně vymění a váš mozek získá potřebný kyslík na četbu účtu za elektřinu. 

Co nedělat: nenechávejte v zimě otevřené okno, ani na mikroventilaci. 

 

🔥 V noci zatáhnout, přes den roztáhnout! 

Žaluzie nebo závěsy v noci zabrání proudění chladného vzduchu. Přes den, když vysvitne sluníčko, je naopak roztáhněte a nechejte teplo dělat svou práci. Nejen, že vyhřeje místnost, sluneční paprsky také zabraňují vzniku vlhka a plísní na okně. Jakmile sluníčko zapadne, je načase závěsy zase zatáhnout, abyste získané teplo udrželi a dovnitř se zase nedostala zima. 

Co nedělat: Nezapomeňte zatáhnout závěs, jakmile zapadne sluníčko. 

 

🔥 Vypínat topení? Dělejte to chytře!

Vypínáte topení, když jdete ráno do práce? Myslíte, že tak ušetříte? Není to tak jednoduché. Vždy záleží na typu stavby. V dobře zateplených stavbách nebo budovách, které dobře akumulují teplo, pak vydáte mnoho energie na opětovné vyhřátí konstrukce na požadovanou teplotu. Můžete tak paradoxně protopit víc, než kdybyste udržovali stále stejnou teplotu. Při odchodu proto teplotu snižte, ale ne na méně než 16 °C. 

Co nedělat: Nikdy nevypínejte topení úplně. Paradoxně tak můžete protopit ještě víc peněz. 

 

🔥 Všude nemusí být jako na Havaji (ani jako na Zlatých Pískách)

Teplo je fajn, ale ne všechny místnosti je potřeba vytápět na stejnou teplotu. Zatímco v obývacím pokoji, ve kterém trávíte odpoledne, chcete udržovat příjemné teplo rodinného krbu, ložnice si přímo říká o nižší teplotu pro zdravý spánek. V kuchyni – pokud vaříte – můžete topení úplně vypnout. Dostatečné teplo získáte ze sporáku a trouby. Oproti tomu WC nebo koupelna si zaslouží o něco vyšší tepotu – zejména, pokud máte malé děti. Místnosti, které nevyžíváte, pouze temperujte. 

Co nedělat: Nepřetápějte. Není to zdravé, ekologické ani šetrné. 

 

🔥 Pořiďte si chytré termostatické hlavice 

Pokud chcete mít nad topením kontrolu, termostatické hlavice se vám vyplatí. Umožní vám nastavit pro každou místnost správnou teplotu. Pokud si pořídíte novější typ digitální hlavice, budete moci nastavit změnu teploty v čase – například nižší teplotu po dobu, kdy jste v práci. Hlavice také umí rozpoznat, kdy větráte, a topení ztlumit. 

Co nedělat: Nefixujte se na udržení přesné teploty – není to efektivní. Na hlavici je vždy možné nastavit teplotní rozmezí. 

 

🔥 Být otužilý je zdravé: konec trenýrkářům 

Nemusíme být otužilí jako seveřané, kteří ze sauny hupsnou do ledového jezírka. České teplíčko je ale zdraví škodlivé. Vytápění na 25 °C vysušuje vzduch a ničí imunitu. Pak vás skolí první zimní větřík. Pokud nechcete trpět na angíny, snižte doma teplotu na 21 °C. Ušetříte za topení i za léky a neschopenky. 

Co nedělat: Nebuďte doma „jako doma“. Oblečte se. Aspoň v zimě. 

 

🔥 Nechte teplo proudit správným směrem

Jednoduchou vychytávkou jsou odrazové folie za radiátor. Jsou levné, nenáročné na instalaci a pomáhají teplu směřovat tam, kde ho chcete. Stěna za radiátorem má často tendenci pohlcovat teplo radiátoru, a stěně je pak větší teplo než vám. Folie se liší tloušťkou, materiálem a kvalitou izolace. 

Co nedělat: Nekupujte folii bez přípravy. Předem si vyměřte velikost radiátoru i prostor mezi radiátorem a zdí. 

 

🔥 Mějte teplo od nohou

Koberce jsou známé lapače prachu. Umí ale „lapit“ i teplo. Přírodní vlněný koberec výborně izoluje. Pokud si vyberete i příjemnou teplou barvu, bude vás hřát i očima. Pokud nejste kobercové typy, zvažte jejich používání aspoň sezónně. Uvidíte, že rozdíl poznáte okamžitě! 

Co nedělat: Na koberci nešetřete.  Vlna přeci jen hřeje víc než syntetika (pokud ovšem nejste alergici). 

Jak vidíte, pár chytrých opatření vám může významně snížit účet za topení. Přejeme hřejivé zimní dny a nízký účet za elektřinu! 

 

Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!