Zaměřeno na detail. S těmito fotkami v inzerátu zaujmete na první pohled.

Nemovitost, ať už ji prodáváte nebo nabízíte k dlouhodobému či krátkodobému pronájmu, si zaslouží velkou pozornost. Jedná se o váš majetek a vaše peníze, není tedy radno podceňovat jednotlivé body důležité pro kvalitní inzerci.

Dnes se spolu podíváme na focení, konkrétně na fotografie, na kterých v podstatě nic není a kdekdo by řekl, že jsou k ničemu. Já v nich však vidím velký potenciál, a pokud se to s jejich počtem nepřežene a jsou dobře cílené na klienta, zapůsobí na jeho podvědomí velmi pozitivně. O čem je tu řeč? O focení detailů. Pojďme se spolu podívat, jak na to.

Proč vlastně fotit detaily?

Detaily vzbuzují emoce

Možná si teď říkáte něco ve smyslu „Ve mně teda ne!“, ale věřte, že tomu tak je.

Když v kině pustí reklamu na Coca Colu, koupí si ji mnohem více lidí. Podobně to funguje i s fotkami detailů. Řeknete si možná „To je ale zbytečná fotka…“, ale inzerát vás osloví. Bude ve vaší mysli zabírat místečko.

Co ale fotit v detailu?

1) Detail vybavení a elektronika

Takové detaily je dobré fotit, pokud máte třeba částečně vybavený byt k pronájmu a necháváte tam nějaké zajímavé kousky (např. detailní logo chladničky nebo kávovaru, zajímavé úchytky na kuchyňské lince, vodovodní baterie apod.). Co kvalitního nabízíte klientovi navíc? Dejte velký pozor na absolutní čistotu foceného předmětu.

2) Detaily nebo polocelky, které tvoří atmosféru

Jde o zaostření na blízký předmět s rozostřením pozadí tak, aby vynikla atmosféra bytu. Osobně nejraději používám kliku dveří s průhledem do místnosti, polštáře na postelích či křeslech, případně řezané květiny. Dobře také vypadá, když je naopak ostré pozadí a popředí rozmazané, například právě ta klika.

 

Jak technicky na focení detailů?

Už asi víte, že nějaký ten detail by se možná hodil a třeba vás už něco konkrétního napadlo. Pojďme se tedy podívat, jak nastavit váš fotoaparát, aby se to i povedlo. Focení předmětů s rozmazaným pozadím již velmi dobře zvládají i mobilní telefony, v článku zůstáváme u klasiky.

Nastavíte-li svůj fotoaparát do polohy A – priorita clony, pak měněním clonového čísla (F) ovlivníte hloubku ostrosti. Čím nižší je clonové číslo, tím bude pozadí rozmazanější. Čas se automaticky dopočítá. Focený objekt si je také možné „přitáhnout“ pomocí funkce ZOOM a zároveň si k němu stoupnout co nejblíže. Pozadí se tak rozmaže ještě víc, ale je nutné hlídat hodnotu času. Pokud automaticky dopočítaný čas bude delší než 1/20, už raději přestaňte „mazat“ a spokojte se s tím, co váš aparát umí. Přílišné zaměření se na detail je zbytečné, vždy je fajn vidět i něco kolem.

 

Výše uvedeným nastavením lze docílit malé hloubky ostrosti (ostrý je předmět zájmu, vše před a za je rozmazané). Postup funguje i s docela obyčejným aparátem, u kterého lze nastavit různé režimy focení. Zaostřete na focený objekt, můžete s namáčknutou spouští i celým aparátem pohnout do strany tak, aby focený objekt nebyl uprostřed a zmáčkněte spoušť.

 

Hezky vypadá, když dáte focený objekt do osy s nějakým objektem v pozadí nebo využijete pravidla zlatého řezu (focený objekt je v 1/3 fotky).

Kolik fotek patří do inzerce?

Vždy samozřejmě záleží na charakteru dané nemovitosti a účelu, pro který je focena. U starého bytu před rekonstrukcí asi nebude adekvátní fotit vázu s květinami jen proto, aby nějaký ten detail vznikl. V takovém případě může obrázek vyvolat velmi smíšené pocity, až ironický úsměv na rtech.

U luxusních nemovitostí s perfektně sladěnými prvky v interiéru zase bude potřeba obrázků víc. Pro počet fotek s detaily či polocelky v inzerci tedy neexistuje pravidlo, řiďte se citem, ale méně je více. Myslete na to, že klient hlavně musí vnímat celý prostor a dostatečně se v něm zorientovat i bez plánku, detaily používejte jen pro dokreslení.

Konkrétní příklady a tipy pro vás

Prázdný byt

V prázdném bytě, kde najdete nanejvýš vanu a kuchyňskou linku, moc na výběr mít nebudete. Pokud je nemovitost po rekonstrukci, můžete například vyfotit detail vodovodní baterie nebo prvky kuchyňské linky. Pozor je potřeba dát na dokonalou čistotu a lesk bez vodního kamene. Vyfotit lze nový či zachovalý spotřebič, kdy je opět nutné dbát na náležitou čistotu. Využít jde v neposlední řadě výhledů z oken s rozmazáním kliky nebo okenního rámu.

 

Částečně vybavený byt

Plánujete-li pronajmout částečně vybavený byt, nebude problém nějaké fotogenické zákoutí najít. Vytvořte atmosféru a zkuste se vcítit do potřeb zájemce. Vždy pomáhá mít dobře specifikovanou cílovou skupinu a fotit pro ni. Kromě zachycení atmosféry je opět dobré se zamyslet, co najdete v nemovitosti zajímavého či kvalitního. Vyfoťte, co vás zaujme, vybírat můžete později.

Plně vybavený byt

Plně vybavené byty se fotí zejména pro krátkodobé pronájmy. V tomto případě uplatníte mnohem více fotografií detailů a polo celků, neboť potřebujete prodat klientovi pocit, že se i u vás může cítit jako doma. Co vše můžete nabídnout? Kávovar,  Netflix, průvodce od Lonely Planet, nádobí v policích nebo společenské hry? Foťte, je to na vás.

Svou nemovitost znáte nejlépe vy sami

Věřit realitním makléřům, že vše perfektně udělají za vás, není na místě. Respektive nejprve prověřte, co vše zprostředkovatel v rámci své služby nabízí. Nahlédněte pod pokličku jeho práce, nechte si ukázat aktuálně inzerované nemovitosti, zkrátka zajímejte se, co vše pro vás udělá. Vy znáte svou nemovitost nejlépe, zapojte se do výsledku, na maličkostech totiž záleží!


Ing. Pavlína Štefanová
Home Staging a interiérová fotografie
www.pavlinastefan.com

 

 

 Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!