Za jak dlouho začnu vydělávat na Airbnb? Nepodceňujte recenze.

Pronajímáte byt krátkodobě? Zaměřte se na získávání kvalitních a pozitivních recenzí. Jak na to?

Recenze mají největší sílu

Když spouštíme zcela nový apartmán na krátkodobé pronájmy, počítáme s tím, že nebude vydělávat hned první měsíc to, co v ten samý měsíc o rok později. Existuje zde tzv. náběhová fáze.

Obecně je tento byznys založen na referencích od hostů a na pečlivé správě hostitelů. K referenci vyzývá hosty většina portálů po skončení jejich pobytu. Reference je potom uveřejněna na profilu daného portálu, kde je apartmán inzerován.

Hostitel je hodnocen nejenom hosty, ale i samotným portálem. Je vyhodnocováno, jak rychle reaguje hostitel na zprávy od hostů, jak často upravuje svůj profil (popis, foto), jak často mění cenu, na jak dlouho mají otevřený kalendář apod. Vyhodnocování recenzí a aktivita hostitelů probíhá na základě předem stanoveného algoritmu. Čím vyšší mají skóre, tím mají lepší podporu svého profilu od portálu. Tedy umístění na vyšších příčkách ve vyhledávání, marketingovou podporu atd.

Analýza náběhové fáze

Než apartmán získá dobré hodnocení, tak to nějakou dobu trvá a tím se zabýváme v tomto článku. Na základě našich dat za poslední 4 roky jsme vyhodnotili, jak dlouho taková náběhová fáze trvá a jestli jsou nějaká specifika, která mají na délku této fáze vliv. V naší analýze nebereme v úvahu lokalitu a atraktivitu apartmánů. Předpokládáme, že apartmány leží v atraktivní lokalitě v centru Prahy. Profily jsou nastaveny profesionály a apartmány jsou vybaveny a nafoceny tak, aby působily atraktivně.
Vlivem náběhové fáze apartmán v prvním měsíci po spuštění vydělá průměrně pouze 45 % toho, co vydělá po zaběhnutí. Za první kvartál dosahuje apartmán v průměru 70 % příjmů a za druhý kvartál 87 % příjmů. Z časového hlediska tedy trvá náběhová fáze v průměru cca půl roku.

Dalším faktorem je velikost apartmánu, spíše tedy počet lůžek. Apartmány s větší kapacitou mají rychlejší náběh, než ty menší. Vzhledem k tomu, že návštěvnost Prahy je sezónní záležitost, tak i měsíc spuštění hraje roli. Ve slabé sezóně, kdy je poptávka velmi nízká je náběhová fáze delší než na jejím vrcholu. Před pěti lety, kdy na trhu nebyl takový počet apartmánů , byla náběhová fáze kratší.

Náběhovou fázi lze zkrátit například omezením maximálního počtu dnů na jednu rezervaci na jeden nebo dva dny. V tomto případě získáme mnohem více hodnocení za stejný čas. Zejména na začátku je důležitá kvalitní správa a péče o hosty, aby Vás za svůj zážitek z pobytu dobře ohodnotili.

My toto pravidlo nastavujeme při startu apartmánu na prvních 14 dní. Nově registrované apartmány Airbnb promuje, a tak získáme ve velmi krátkém čase řadu hodnocení. Přejeme hodně pětihvězdičkových hodnocení!


Pavel Nádvorník, CEO  Carebnb
www.carebnb.cz
Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!