Vliv koronaviru na ceny nemovitostí

Trh s nemovitostmi je jednou z oblastí, kterou koronavirus citelně zasáhl. Část lidí se dostala do problémů se splácením hypoték, další nebudou mít peníze na plánované stavby domů či koupi bytů. Poroste množství nájmů, zároveň krátkodobé nájmy jsou na dně a majitelé řeší co s prázdnými byty. Děje se toho opravdu hodně a vyvstávají otázky, jaký to ve výsledku bude mít na realitní trh vliv. Co se zdraží a kde naopak půjdou ceny dolů?

Stejná rána, různá bolest

Trh s bydlením je poměrně široce rozkročený a tak ne všechny jeho části jsou krizí kolem epidemie koronaviru zasaženy stejnou mírou. Asi největší zásah dostaly krátkodobé nájmy typu Airbnb, které vlna epidemie minimálně dočasně úplně zlikvidovala. Tento segment byl téměř zcela navázán na turistický ruch a ten díky zavřeným hranicím ustal.

Trošku jiná je situace u dlouhodobých nájmů. Ty nebyly zasaženy přímo, ale i zde mohou vznikat problémy s platbami nájemného ze strany nájemníků. To se snaží vláda kompenzovat řadou různých opatření. O úlevách pro nájemníky jsme psali např. zde.

Dále se dá očekávat také snížení počtu nově zřizovaných hypoték, na které část lidí díky současné krizi nedosáhne, přestože ČNB zmírnila podmínky pro jejich uzavření. Tito lidé budou za současné situace častěji volit bydlení v nájmu a pořízení vlastního bydlení budou odkládat na později.

Nájmy mohou zlevňovat, ale ne všude

Ceny nemovitostí jsou vždy určeny nabídkou a poptávkou. Kde je převis nabídky, tam se zlevňuje a naopak. To je základní model platný v mnoha různých oblastech, nejen v realitách.

V případě epidemie koronaviru zatím nemůžeme mít na mnoho otázek jasné odpovědi. Ekonomové či analytici jsou ve svých prognózách také poměrně opatrní. Nikdo totiž neví přesně, jak dlouho bude současná epidemie trvat a jak dlouho bude dění ve společnosti, potažmo v ekonomice ovlivňovat. A čas v tomto případě hraje velmi důležitou roli. Možná tu nejzásadnější.

Jak už bylo řečeno výše, různé oblasti budou epidemií ovlivněny různou mírou. Už teď je např. v Praze obrovské množství volných bytů, které dřív sloužily ke krátkodobým nájmům. Majitelé těchto bytů je začnou ve větší míře nabízet k dlouhodobějším pronájmům. Tím se nabídka nájemních bytů zvedne a dojde k poklesu cen nájemního bydlení. U běžných dlouhodobých nájmů to možná nebude tak markantní změna, ale ti co počítali s poměrně vysokými výnosy v rámci Airbnb pronájmů, se musí smířit s poklesem příjmů až o třetinu.
Musíme mít ovšem na paměti, že se bavíme specificky o Praze, Brně či pár dalších turisticky hojně využívaných městech (např. Český Krumlov). V ostatních regionech Česka nemusí být tento trend nijak výrazný.

Kdo koupí, neprohloupí

Co se týče nákupu nových nemovitostí, i zde se jistě vliv epidemie projeví. Část lidí finančně zasažených epidemií nebude mít dostatek prostředků na koupi nemovitosti, někteří možná budou muset nemovitost dokonce prodat. Ve výsledku tedy dojde k poklesu poptávky po nových nemovitostech, kterých zároveň bude více než před krizí.

I zde tedy nejspíš vznikne převis nabídky nad poptávkou, což by mohlo vést ke stagnaci současného růstu cen či dokonce k jeho mírnému poklesu. Zároveň se očekává výrazné snížení úrokových sazeb, snad až pod hranici historického minima (1,77 % z roku 2016). To by mohla být příležitost pro ty, kdo krizí zasaženi nebyli. Ti zřejmě budou mít možnost koupit nemovitost výhodněji než doposud.

Také lze očekávat zvýšený zájem o koupi bytů ze strany zahraničních investorů, které bude lákat příznivá cena nemovitostí, podpořená oslabující korunou.

Vývoj pohledem ekonomů

Podle Lukáše Kovandy, analytika společnosti Czech Fund se nedá očekávat výrazný pokles cen nemovitostí. Podle jeho slov bude také hodně záležet na konkrétní lokalitě. Na méně atraktivních lokalitách (sídliště, periferie měst) budou nemovitosti zlevňovat výrazněji, než v lokalitách atraktivnějších. Tam dojde spíše ke stagnaci. Celkový pokles podle Kovandy nepřesáhne 10 %.

I většina dalších analytiků neočekává žádné dramatické propady cen nemovitostí. „Nové i starší byty se patrně budou prodávat déle a lidé si nejspíš budou dávat s rozhodnutími na čas. Zásadní cenový propad bych ovšem neočekával,“ říká například Petr Hána, senior manager z oddělení nemovitostí společnosti Deloitte.

Dalším faktorem, který podporuje teorii stagnace či snižování cen nemovitostí je jejich současné nadhodnocení. Podle víceguvernéra ČNB Marka Mory jsou současné ceny 15 – 20 % nad normálem.

 

 Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!