Trochu jiná procházka Prahou aneb kde najít nejhezčí pronájem

V Praze najdete skoro všechno. Luxusní bydlení v historickém centru, drsné kouzlo dělnických čtvrtí, hypermoderní domy s vlastním komorníkem v developerských projektech, mraveniště lidí v obrovských sídlištích i prvorepublikové vilky na Hanspaulce. Které bydlení je pro vás to pravé? 

Praha je kouzelná tím, že její čtvrti mají skoro domácký charakter. Máte tu svoji hospůdku, svoje staré známé, svoji večerku na rohu. My se po jednotlivých čtvrtích projdeme trochu praktičtěji: kde je nejnižší nájem? Kde se dobře bydlí rodinám s dětmi? A kde je nejvíc zeleně? 

 

Zakonzervovaná historie aneb kam s ním? 

Kdyby teď Neruda bydlel ve svojí vlastní ulici, asi by se taky zoufale ptal „Kam s ním?“. Ale myslel by auto. Bydlet v historickém centru je romantické, ale taky nepraktické. Teď se přes vás sice nepovalí davy turistů (ovšem dočkejte času!), bydlení to ale bude ekologické v pravém smyslu slova– nic pro vlastníky aut, nákupy si vozte hezky tramvají. 

Místo se vám ale odvděčí neuvěřitelnými výhledy, romantickými večerními procházkami – pokud je někde genius loci, duch staletí, pak tady. Skryté magické místo je Nový Svět – místo, kde se zastavil čas, kde je ticho, křivolaké uličky, dětské hřiště za cihlovou zdí jako z pohádek Jiřího Trnky a za rohem Pražský Hrad. Pohádka. 

A na kolik ta pohádka vyjde? V Praze 1 seženete byt v průměru za 327 Kč/m2. Ceny tu přitom klesly až o 50 %, když se vzhledem k pandemii vylidnily byty ke krátkodobému pronájmu typu Airbnb. 

 

Panelšoky aneb praktická (a už ne tak levná) sídliště

Ale zpět do reality. V dnešní době vysokých nájmů je realitou mnoha obyvatel Prahy sídliště na okraji města. Možná jsou to králíkárny, a možná mají omezenou životnost. A nudný vzhled (všeobjímající šeď teď nahradily výrazné barvy – zda jsou ovšem vkusné se neodvážíme hodnotit). Bydlí se tu ale relativně dobře. Mají dobrou dopravní dostupnost, vybudovanou infrastrukturu. Zeleň je často skoro za rohem. Jediné, co chybí, je větší kulturní vyžití. 

Největší pražské (a dokonce i české!) sídliště je legendární Jižní Město. Najdete ho na trase metra C – dojíždějící to mají do centra okolo 20 minut. Rodiny s dětmi ocení blízkost lékařů, obchodů i hřišť, ale taky několik zelených ploch. Třeba lesopark Hostivař nebo Kunratický les. V létě se můžete zchladit ve vodní nádrži Hostivař. 

Klasické panelové bydlení v pronájmu na Praze 4 vás přijde na 264 Kč/m2.

 

Karlín – čtvrť, která povstala z vody

Katastrofické povodně jako by tady spíš vlily novou krev do žil. Bývalá dělnická čtvrť, s bohatou historií a množstvím továren. Tak trochu horší adresa. Povodně a nová výstavba to tu proměnily k nepoznání. Kavárny, hipsterské podniky, restaurace. Krychlové stavby moderních developerů se mísí s tradičními pavlačovými domy. 

Kdo má rád osobitou atmosféru a chce bydlet nedaleko centra, je tady jako doma. Zaběhat si můžete podél nábřeží nebo na nedalekém Vítkově. Spojení se světem zabezpečuje trasa metra B. Už jenom pro tu Vltavu se tu fajn bydlí. 

Fajn bydlení v Karlíně pořídíte v průměru za 280 Kč/m2. Perfektní pro mladé profesionály. 

 

Trendy Žižkov aneb bydlení v dělnické čtvrti 

Party až do rána. Hospůdka za rohem. Bratr Žižka udávající směr. Kousek od centra se ocitnete v jiném světě.  Žižkov je kosmopolitní čtvrť: nenajdete tu kancelářské budovy. To spíš rockové kluby. A taky legendu v podobě Divadla Járy Cimrmana, ale taky kina Aero. A spoustu studentů: sídlí tu Vysoká škola ekonomická. 

Taky tu je všechno při ruce: malé krámky, kadeřnictví, smíšené zboží, bistra s etnickou nabídkou. To všechno s drobnou dávkou nepořádku a špíny: Žižkov je trochu ušmudlaný a neupravený, jako chudší bratr luxusních Vinohrad. Pokud máte raději noční život, rázovité obyvatele a mísení kultur, budete tu jako doma. A když budete potřebovat zajet k sousedům, naskočíte na tramvaj nebo metro A. Do centra to možná zvládnete i pěšky. 

Drsný, ale trendy Žižkov nabízí bydlení za průměrných 301 Kč/m2.

 

Na šestce žije kultura

Fenomén Dejvického divadla. Stromovka. Prvorepublikové vily. Obchůdky, hospůdky, domácká atmosféra. Šestka je místo, kde se dobře žije. Když si chcete zaběhat, máte to do Šárky, Stromovky nebo Hvězdy co by kamenem dohodil. Na Kulaťáku pak seženete dobrou zeleninu na farmářských trzích. K tomu připočtěte dobrou dopravní obslužnost, metro A, a máte velmi žádanou adresu. Šestka je super pro rodiny s dětmi: dobré školy, všude kousek, zeleň, klid.

Šestka nabízí prvorepublikovou pohodu za 273 Kč/m2. 

 

Krásných a osobitých míst je v Praze samozřejmě víc. Vybrali jste si už to svoje? Ať už je to nestárnoucí panel na Jižáku nebo romantické bydlení na Novém Světě, Praha vás rozhodně nezklame. Ať se vám hezky bydlí!

Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!