Pronajmout nemovitost s realitkou nebo bez realitky?

Chystáte se pronajímat nemovitost a přemýšlíte, jestli oslovit realitní kancelář nebo to zkusit na vlastní pěst? Samozřejmě, vše má svá pro a proti.

S realitkou snadno a rychle, ale ne vždy kvalitně

Co se týče zprostředkování pronájmů s pomocí realitní kanceláře, je jasné, že tak ušetříte mnoho času a starostí. Od psaní inzerátu po samotnou prohlídku nemovitosti, vše můžete delegovat na realitního makléře.

Většina realitních kanceláří požaduje provizi ve výši jednoho či dvou měsíčních nájmů. Kdo provizi platí není vždy zřejmé. Logicky by ji měl platit majitel nemovitosti, protože on je přece tím, kdo službu využívá. Avšak vzhledem k dnešní situaci na trhu nemovitostí, kdy je poptávka po bydlení vyšší než nabídka, ji ve výsledu zaplatí koncový uživatel, tedy nájemce.

Pokud se rozhodnete svěřit svou investici do rukou realitní kanceláře, pečlivě vybírejte, kterou zvolit. Existují zde velké rozdíly ve výši provize, ale i v jejich kvalitě, tedy v kvalitě realitních makléřů, kteří budou vaši nemovitost pronajímat. Volba toho nejlevnějšího se vždy nemusí vyplatit.

Zárukou kvality realitní kanceláře může být její členství v některé z asociací, které je sdružuju, např. v Realitní komoře České republiky nebo Asociaci realitních kanceláří České republiky.

Pronájem nemovitosti na vlastní pěst

Chcete si zkusit pronajmou nemovitost sami? Ne vždy je jednoduché vytvořit přesvědčivý a věrohodný inzerát, jehož obsahem je čtivý a pravdivý popis, ale i opravdu kvalitní fotografie.

Tvorbě inzerátu by navíc měla předcházet příprava samotné nemovitosti na pronájem, tzn. úklid, opravy a případně i rekonstrukce.

V inzerátu byste neměli vynechat informace jako je: dispozice bytu, typ stavby, patro, s výtahem či bez, vybavení bytu, celkový stav bytu/domu, orientace oken, typ vytápění, lokalitu, dostupnost služeb, uvedení balkonu/sklepu/garáže/parkování a cenu. Cena by měla být jasně specifikovaná, tzn, zda jde o cenu nájmu se zálohami na energie a dalšími poplatky či bez.

Více o tom, jak napsat poutavý inzerát se dočtete v našem článku.

Určitý čas člověk stráví také při realizování prohlídek bytu a komunikaci se zájemci. Výhodou může být to, že si pak svého ideálního nájemce můžete vybrat sami osobně.Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!