Praktické tipy, jak si vybavit první byt

Dětský pokojíček, koleje i spolubydlení s přáteli už jsou minulostí a konečně si zařizujete své první vlastní bydlení? Jak si ale takový byt vybavit, aby měl všechno, co potřebujete, aniž by vás to finančně položilo?

Nejdřív rozmýšlejte, pak zařizujte

První bydlení je většinou skromnější i co se rozlohy týká. Proto dobře promyslete, jak si vymezíte různé zóny v bytě. I v garsonce můžete mít ložnici, pracovnu a relaxační koutek. Jednotlivé zóny doporučujeme rozdělit knihovnou, paravánem nebo třeba jen opticky za pomoci kusového koberce.

TIP: Stovky otevřených knihoven, které můžete využít i jako příčky mezi zónami, najdete třeba na vyhledávači Biano.cz.

Také se zamyslete nad barevnou paletou a stylem bydlení. Zejména menší prostory lépe vyniknou, když zvolíte světlé odstíny. Nebojte se, že by takový byt byl nudný. Barvy můžete snadno přidat pomocí závěsů nebo jiného bytového textilu.

Nestěhujte s sebou vše

Stěhování je skvělý důvod k tomu, abyste si našli čas a protřídili vše, co máte. Lapače prachu vyřaďte rovnou. Dobře si vše prohlédněte a zamyslete se. Potřebujete to? Dělá vám to radost? Máte s věcí spojené příjemné vzpomínky? Vše, co vám už neslouží nebo nedělá radost, bez milosti pošlete dál.

Jaký pořídit nábytek

Stůjte nohama na zemi a pořiďte si jen základní kousky, které k bydlení potřebujete. Tím je bezesporu postel, stůl, židle, šatní skříň a kuchyňská linka. Funkční byt nebudete mít tehdy, když už nebude co přidat. Naopak, dokonalé bydlení je takové bydlení, kde už není co ubrat.

Kde můžete ušetřit

Sepište si seznam nábytku a vybavení, které už máte. Co z toho se dá ještě použít? Starší kousky můžete zbrousit a znovu natřít a dát jim osobitý vzhled. Dále projděte bazary, kde se mnohdy skrývají vyloženě skvosty. Díky tomu bude vaše bydlení mít duši a nebude vypadat jako vzorová místnost obchodu s nábytkem. A pokud jste zruční, rozhodně toho využijte. Pěkné kousky zvládnete za pár korun vyrobit z palet nebo OSB desek.

Kde raději nešetřit

Nábytek, do kterého se vyplatí investovat, je postel. Přeci jen v ní budete trávit pěkných pár hodin denně a není nic horšího než nekvalitní spánek zapříčiněný rozvrzanou postelí. K posteli pořiďte i kvalitní matrace, bez kterých ani sebelepší postel nemůže plnit svůj účel.
Také nešetřete na koupelnovém nábytku. Vysoká vlhkost je zabiják nekvalitních materiálů. Takže i když při koupi ušetříte, nakonec se vám to prodraží, protože budete brzy pořizovat nový.

Spotřebiče pořiďte nové

Velké spotřebiče jako jsou lednice, sporák a pračka raději pořiďte nové. Kdybyste chtěli ušetřit, koukněte do bazarů, kde se dají sehnat i kousky, které byly vystavené na prodejně, ale jinak jsou nové. U starších spotřebičů hrozí, že se stejně za chvíli porouchají, a navíc mohou mít poměrně vysoké provozní náklady.

    

Tipy pro malý byt

Světlé barvy prostor opticky zvětší, ale chytré vymyšlení úložných prostor už je na vás. Následující tipy vám pomohou využít i malý prostor efektivně:

  • Skříně volte vysoké až ke stropu – v horních policích skladujte sezónní věci, které nepotřebujete vyndávat často.
  • Místo umyvadla pořiďte umyvadlo se skříňkou, do které krásně schováte čisticí prostředky.
  • Zrcadlo nahraďte zrcadlovou skříňkou, ve které se schovají všechny kosmetické produkty.
  • Úložné prostory se dají vykouzlit třeba i na stěně. Přivrtat si na ni můžete polici na knihy nebo multifunkční pegboard, který poslouží nad pracovním stolem, v kuchyni i třeba v předsíni.
  • Spoustu místa můžete mít i v posteli. Postel s úložným prostorem je v malém bytu téměř nutnost.

 Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!