Zažíváme období rekordního zájmu o nákup nemovitostí na hypotéku. Ceny bytů jsou již nyní mírně nadhodnocené a v následujících měsících není možné očekávat dramatičtější pokles. Trh je nervózní v očekávání zvýšení hypotečních sazeb. Ty se mohou ke konci letošního roku vyšplhat až na 3 %. Kdo stále vyčkává a sází na pokles realitního trhu, může promarnit příležitost na koupi bytu za relativně dobrých úrokových podmínek.
Rekordní objem hypoték
Napětí na trhu vyústilo v současné hypoteční šílenství, při kterém v březnu padl rekord z listopadu 2016, kdy banky sjednaly 14 386 hypoték. V březnu 2021 poskytly hypoteční banky úvěry v celkovém objemu 44,723 miliardy korun. Průměrná výše úvěru, 3 105 568 korun, naznačuje, že ceny nemovitostí budou růst i v budoucnu. Nižší bytová výstavba a nedostatek volných bytů na trhu vytváří další tlak na růst cen.
Ceny nemovitostí rostou v celé republice
V Praze v průměru stojí metr čtvereční bytu asi 123 000 Kč (v loňském roce to bylo v průměru 85 000 – 95 000 Kč za m2). Za posledních 5 let se cena nových bytů dokonce téměř zdvojnásobila. Ceny ale rostou i mimo Prahu. Tam jsou sice reality levnější, ale růst cen má větší dynamiku. Platí to zejména pro lokality s relativně nízkou cenou bydlení. Například v Ostravě vyrostly oproti loňsku o celou čtvrtinu. Podle odhadů České národní banky jsou ceny realit nadhodnocené v průměru o 17 %. S nákupem se ale nevyplatí vyčkávat. V následujících měsících totiž není realistické očekávat prudší pokles cen. Trh s nemovitostmi roste dle analytiků v podstatě ve všech západních zemích. Spekulace na pokles cen se rozhodně nevyplatí.
Nejlepší čas pořídit si hypotéku: úroky porostou, a s nimi inflace
Kdo uvažuje o hypotéce na koupi bytu, neměl by nyní váhat. Úrokové sazby jsou stále velmi výhodné, okolo 2 %. Trh ovšem očekává nárůst, což je dle analytiků jedním z důvodů rekordního zájmu o hypotéky (tomu napomáhá i politika centrální banky a zrušení daně z nabytí nemovitosti). Některé hypoteční banky již úrokové sazby zvýšily. Do konce roku by se mohly vyšplhat až ke 3 %. Centrální banka v průběhu roku pravděpodobně zvýší úrokové sazby, což růst ještě podpoří. Lidé jsou také motivování očekáváním vyšší inflace, která může znehodnotit úspory našetřené na nákup nemovitosti.
Češi si oblíbili investice do nemovitostí
Roste také obliba investičních bytů. Stojí za tím zřejmě potřeba investice, na kterou si můžete „šáhnout“ (obdobně jako např. na zlato). Moc alternativ k investici do realit přitom současný trh pro drobné investory nenabízí. Investice do akcií startupů nebo nákupu Bitcoinu jsou výrazně rizikovější. Relativně bezpečná investice do zlata má kvůli silnému dolaru návratnost jen mírně vyšší než inflace.
Druhý byt proto jako investici zvažuje čím dál více Čechů. Zakoupený byt obvykle využívají k dlouhodobému pronájmu, který pokryje splátky hypotéky. Počítají s dobrým zhodnocením i investicí do optimálního bydlení v důchodovém věku. Nevýhodou pronájmu jsou starosti s údržbou a administrativou. I zde však trh nabízí řešení v podobě správcovských firem. Některé z nich nabízejí dokonce garanci nájmu a škálu doprovodných služeb