Návrat k normálu? Praha zažívá transformaci nájemního bydlení

Realitní trh prošel v posledních dvou měsících bouří a nyní se zdá, že konečně svítá na lepší časy. Největší turbulence zažila v tomto směru Praha, kde došlo k výraznému útlumu krátkodobého bydlení. Jak je na tom situace v hlavním městě aktuálně a jakým směrem se zde trh s nájemním bydlením bude ubírat?

Hlavní úkol? Opětovné rozhýbání trhu

Koronavirus měl na realitní trh významný vliv. To můžeme s jistotou konstatovat jako fakt. Některé jeho části byly ovlivněny méně, některé více, některé přímo a jiné jen sekundárně v důsledku jejich vzájemného spolupůsobení.

Také státní instituce či vláda zavedly mnoho různých opatření, které s realitním trhem zahýbaly. Od uvolnění podmínek pro poskytnutí hypoték (od ČNB), přes slevy či odsuny plateb nájemného či odsun splátek hypotečních úvěrů až po zrušení daně z nabytí nemovitosti. A bylo toho více.

Účelem mělo být zbrzdění útlumu a následný restart a oživení realitního trhu. Zda se to setkalo s úspěchem, asi v mnoha ohledech ukáže až čas.

Bydlení v Praze před krizí

Každopádně jednou z nejvíce dotčených oblastí realitního trhu byla oblast nájemního bydlení, a to specificky toho krátkodobého. Dlouhodobé nájemní bydlení totiž krizí příliš zasaženo nebylo. Nemělo být jak. Ovšem krátkodobé bydlení, především Airbnb ubytování zažilo totální krach, a to především v Praze.

Tento segment je závislý na cestovním ruchu a především na zahraničních turistech. A před těmi se díky koronaviru zavřela brána.
Podle analýzy společnosti Colliers International bylo v Praze v roce 2018 jen 7 % ubytovaných hostů z České republiky. Drtivou většinu tedy tvořili cizinci. Praha byla v počtu rezervací ubytování přes Airbnb devátou nejžádanější destinací na světě.

Tři nejoblíbenější lokality v metropoli se na celkovém počtu noclehů přes aplikaci Airbnb podílely ze 47 procent. Šlo o Nové město (24 %), Staré město (13 %) a Žižkov (10 %). Zájem o toto ubytování byl tedy obrovský. Koronavirus ovšem tomuto podnikání vystavil stopku.

(Ne)snadný přechod od Airbnb k trvalejším závazkům

Majitelé bytů ve většině případů zvolili logickou možnost přechodu k dlouhodobějším pronájmům. To je ovšem spojeno s několika skutečnostmi. Za prvé u dlouhodobějších nájmů musí majitelé dbát mnohem více na prověření nájemníků. Za druhé, a to je podstatné, musí počítat s nižšími výdělky.

S prvním bodem mohou pronajímatelům významně pomoct správcovské firmy. Nejen, že mohou prověřit nájemníky, ale využitím jejich služeb pronajímatelům odpadne spousta dalších starostí, jako je správa bytu po administrativní i technické stránce a hlavně starosti s platbami nájemného. Správcovské firmy mimo jiné garantují pravidelnou platbu nájmů. Ale to jsme malinko odbočili.

Řečí čísel

Co se týče druhého bodu, nižších výdělků – tady hovoří čísla jasně. Především v centru Prahy se uvolněné byty po Airbnb dostaly do portfolií realitních kanceláří, které je nyní nabízí k dlouhodobějším pronájmům. A těchto bytů rozhodně není málo. Jen v roce 2018 bylo v Praze téměř 30 tisíc inzerovaných nabídek na Airbnb bydlení.

Podle portálu Sreality.cz se jen mezi 24. březnem a 8. dubnem zvýšil v Praze počet bytů nabízených k dlouhodobému pronájmu o čtvrtinu. V Praze 1 se nabídka zvýšila dokonce o 45 %, v Praze 2 o třetinu.

Došlo tedy k výraznému převisu nabídky nad poptávkou a to srazilo ceny dolů. Někde více, jinde méně. Tam, kde bylo Airbnb bytů nejvíce je samozřejmě propad cen nejvýraznější. To se týká především Prahy 1, Prahy 2 a Žižkova.

Za celou Prahu jde podle dat společnosti Realitymix.cz o meziroční pokles o necelých 10 %. Na Praze 2 je to ale přes 17 %, nejvíce z celé Prahy. Pro typický byt o 60 metrech čtverečních to nejčastěji znamená zlevnění měsíčního nájemného o 1800 korun. Ale v centru Prahy jde aktuálně najít i byty až o polovinu levnější.

Zdroj: https://realitymix.cz/ (22. 5. 2020)
Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!