Koronavirus napadl i krátkodobé nájemní bydlení

Řada lidí podniká v oblasti krátkodobého nájemního bydlení a nyní kvůli přítomnosti koronaviru na území České republiky zažívají těžké chvíle. Nejvíce se s tímto problémem potýkají velká města a turistická centra. Jak dlouho tato krize potrvá, nikdo neví. Na současnou situaci zareagovala i řada ubytovacích společností, včetně Airbnb.

Na domácí scéně

Podnikání v oblasti nájemního bydlení je a vždycky bylo nelehkou záležitostí. Je mnoho faktorů, které lze často dopředu jen těžko odhadnout či ovlivnit. Velkou neznámou bývá samotný nájemník. Bude spolehlivý, bude platit, nebude to nějaký potížista…?

Ovšem takovou ekonomickou krizi, nebo nyní koronavirus nikdo předem neodhadne ani nenaplánuje a přitom tyto faktory můžou odvětvím nájemního bydlení značně zamávat.

U krátkodobého bydlení nebývá samotná osoba nájemníka tím klíčovým problémem, ze své podstaty se nájemníci často střídají. V případě koronaviru je ale právě tato skutečnost tím zásadním problémem.
Vidíme to na současné situaci, kdy mezi ubytovacími službami bylo jako opatření proti rychlému šíření koronaviru mezi prvními utlumeno právě krátkodobé nájemní bydlení. Ještě než došlo k zavedení nouzového stavu a úplnému zákazu ubytovacích služeb, navrhoval např. starosta Prahy 1 Petr Hejma dočasný zákaz krátkodobého bydlení právě v této městské části. Psali jsme o tom zde.

Problémové (ne)sdílení informací

Politici v poslední době často vyčítali ubytovacím službám typu Airbnb skutečnost, že nesdílí informace. Že nemají povinnost hlásit státu, kdo, kdy a na jak dlouhou dobu je v rámci tohoto systému ubytován.

V době koronavirové krize tento problém znovu vyplul na povrch a několikrát se o něm na svých tiskovkách zmiňoval i premiér Babiš, když mimo jiné prohlásil, že …“osobně jsem vyhodnotil jako největší riziko lidi, kteří k nám přicházejí ze zahraničí v systému Airbnb“.

„Když nevíme, kde ty byty jsou, kdo tam bydlí, kdo je ubytovává, tak je ta kontrola velmi obtížná,“ nechala se slyšet také pražská radní Hana Marvanová.

Asociace ČAPUS, sdružující firmy, které poskytují správcovské služby krátkodobě pronajímaným bytům, se naopak staví na stranu vlastníků bytů. „Airbnb sice ohlašovací povinnost nemá, ale ubytovatel v soukromí – tedy majitel bytu – tuto povinnost samozřejmě má. A klienti našich členských firem tuto povinnost rozhodně plní,“ řekl zástupce této asociace Matěj Koutný.

Airbnb upravuje podmínky

Říká se, že sdílená radost je dvojnásobná a ve stejném duchu sdílený problém je poloviční. Problémy způsobené koronavirem neřešíme jen u nás, ale tento problém je v současné době v podstatě kosmopolitní, když zasáhl většinu zemí světa.

Společnost Airbnb zareagovala na rozšíření nemoci COVID-19, způsobené novým typem koronaviru úpravou svých tzv. „podmínek polehčujících okolností“. Již dříve bylo možné provést ze strany hostů i hostitelů za určitých podmínek zrušení rezervací bez sankcí. Mezi těmito podmínkami byly např. vážná nemoc, zranění, přírodní katastrofa, cestovní omezení apod.

V kritickém období storno bezu poplatků

Nyní byly podmínky bezplatného storna upraveny tak, aby se globálně vztahovaly na všechny rezervace zamluvené nejpozději 14. března 2020 s datem příjezdu mezi 14. březnem a 14. dubnem 2020.

Tyto podmínky se týkají obou smluvních stran. Hosté, kteří zruší rezervaci, dostanou plnou finanční náhradu a hostitelé mohou tyto rezervace zrušit bez poplatku a také bez vlivu na svůj status Superhostitele, což je také dosti podstatná informace.

U rezervací, které již probíhají, byly rezervovány po 14. březnu, nebo s datem příjezdu po 14. dubnu, budou storno podmínky pro hosty i hostitele platit jako obvykle.

Výjimky (bezplatné storno) stanovuje Airbnb i pro rezervace zamluvené po 14. březnu, ale pouze pro hosty a hostitele, u nichž se prokáže nákaza nemocí COVID-19.

Lze očekávat lepší zítřky?

Upřímně, v horizontu dnů či týdnů se žádné lepší zítřky očekávat nedají.

Přesto hostitelé, kteří nabízejí své ubytovací služby, mají jednu velkou naději. Že turisté a cestovatelé, kteří teď v zájmu zachování lidstva sedí doma, budou po odeznění sankcí zase při chuti a rozletí se do světa s ještě větší razancí, než tomu bylo před koronavirovou krizí. Můžeme doufat, že se tak stane co nejdříve.Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!