Souhrn dosavadních finančních kompenzací ze strany státu pro zasažené koronavirem

Koronavirus neohrožuje lidi jen přímo, v podobě nákazy nemocí COVID-19. Finanční problémy, do kterých se už teď mnohé firmy a podnikatelé díky koronaviru dostávají, jsou čím dál citelnější. Někoho se „koronavirová etapa“ nijak výrazně nedotkne, jiným zasáhne do života velmi zásadně. Ekonomické ztráty budou enormní a vláda na ně bude muset nějak reagovat. V těchto dnech intenzivně přemýšlí, jak postiženým firmám a živnostníků pomoct. Řekneme si, co už je schváleno a o čem se diskutuje.

Propad na mnoha frontách

Nikdo si jistě nepřeje dostat nemoc COVID-19. Je to ale pouze jedna ze dvou rovin této nemoci. Druhou rovinou jsou důsledky v oblasti ekonomiky. Podobně nepříjemné jako nemoc samotná může být pro mnoho lidí „hašení požáru“ ve vlastní firmě, kdy jsou např. zaměstnanci v karanténě a nemohou docházet do práce, nebo kdy je obchod navázán na spolupráci s Čínou či Itálií a podobně. Příkladů by mohla být hromada a nad mnohými firmami či živnostníky visí Damoklův meč přežití.

Je zjevné, že stojíme na začátku nové velké ekonomické krize, která by mohla svými dopady předčit i tu z roku 2008.

Cestovní ruch zažívá mimořádně silný zásah

Velmi výrazný problém mají nyní samozřejmě také podnikatelé v ubytovacích službách, a to včetně nájemního bydlení. Dlouhodobých pronájmů by se problém zas tak týkat nemusel, ale u krátkodobých pronájmů typu Airbnb a u hotelových služeb by propad zisků mohl být citelný. Záleží, jak dlouho budou momentální tvrdá opatření trvat.
Již nyní čeští provozovatelé ubytovacích služeb zaznamenávají pokles příjezdů (především) zahraničních hostů o 80 – 100 %. V České republice přitom cestovní ruch jako celek tvoří zhruba 3 % HDP a vytváří zhruba čtvrt milionu pracovních míst. Příjmy z cestovního ruchu činily v loňském roce podle ČNB přes 167 miliard korun.

Světová rada pro cestování a turistiku (WTTC) odhaduje pokles odvětví cestovního ruchu v tomto roce až o 25 % a doporučuje jednotlivým vládám, aby se snažily konkrétními opatřeními tuto oblast co nejvíce podpořit.

Co chystá česká vláda

Program COVID-19

Vláda schválila jakýsi „záchranný balíček“, a to ve formě bezúročných půjček. Měly by se týkat právě firem a živnostníků.

Podle návrhu na zřízení speciálního programu COVID, který o víkendu zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB), budou mít podnikatelé možnost žádat o částku od půl milionu do 15 milionů korun. Žádat mohou od dubna a program se týká i případů, kdy firmám uškodila opatření zaváděná českou vládou.

Půjčené peníze mohou firmy začít splácet až za rok a splátky si mohou rozložit do dalších dvou let. Na pomoc bylo vyčleněno celkem 600 milionů korun.

Program COVID není bez chyb

I v programu COVID jsou ale podstatné „háčky“. Vše vzniká za pochodu a tak tu najdeme nejednu nelogičnost. Např. pokud má firma mzdové nedoplatky vůči svým zaměstnancům, na podporu nedosáhne. Právě kvůli tomu ale logicky o podporu firmy často žádají, protože jsou bez příjmů a na výplaty nemají peníze.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý proto 18. 3. 2020 odeslal dopis ohledně nastavení programu COVID generálnímu řediteli ČMZRB, Jiřímu Jiráskovi, ve kterém ho vyzval k odstranění zbytečných administrativních překážek a dále ho požádal o doplnění informací ohledně nastavení finančních programů pro OSVČ. V neposlední řadě v dopise žádá o úpravu těch bodů programu, které budou v dohledné době pro řadu podnikatelů nesplnitelné (např. právě zmiňovaný nedoplatek na mzdách či jiných závazcích). V dopise také zdůraznil, že klíčová je rychlost, se kterou se pomoc dostane podnikatelům.

Program Antivirus

Ve čtvrtek 19. března vláda také rozhodla o proplácení mezd firmám, které mají své zaměstnance v karanténě. K tomuto dni jich bylo evidováno 24 tisíc. Zaměstnanci dostanou od firmy 100 procent mzdy, stát zaplatí těmto postiženým firmám 80 procent. Toto opatření vyjde na zhruba 1,1 miliardy korun.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová uvedla, že se jedná „o ochranu zaměstnanosti a o ochranu pracovních míst“.

Banky nabízí odklad splátek úvěrů

Na krizi kolem nového typu koronaviru zareagovaly také banky, které poskytnou tříměsíční odklad splátek úvěrů občanům a drobným podnikatelům, kteří byli nějakým způsobem postiženi šířením nákazy.

Půjde zejména o hypoteční a spotřebitelské úvěry a přednostně banky vyhoví zaměstnancům  a osobám samostatně výdělečně činným. Na ty dopadá krize často nejsilněji.

Návrh kompenzací pro oblast cestovního ruchu

K celé situaci se vyjádřilo formou otevřeného dopisu premiéru Babišovi také Fórum cestovního ruchu České republiky. V dopise mimo jiné nastiňují návrhy možných kompenzací ze strany státu:

–        úhradu nemocenské státem prvních 14 dnů za lékaři nařízenou karanténu ve firmách

–        nabídnutí bezúročných překlenovacích půjček ze strany ČMZRB

–        odpuštění DPH ve výši prokázané škody

–        uzavření dohod s pojišťovnami, aby lidem kompenzovaly pojištěné pobyty, které by mohly být zrušeny na základě doporučení vlád zdrojových trhů necestovat do ČR nebo necestovat v ČR

 

Aktualizováno: 30. 3. 2020

 Facebook komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!