Jak zaručeně (ne)pronajmout byt rodině s dětmi?

Přemýšlíte, zda pronajmout byt rodině s dětmi? Jaké jsou výhody či nevýhody pronájmu tomuto typu nájemníků? Jak by měl vypadat byt, do kterého jednoduše seženete nájemníka s dětmi? Zaměříme se na ideální dispozice bytu, lokalitu, příslušenství či vybavení.

Proč nepronajmout?

Pronajmout byt rodině s dětmi je sázka na nejistotu. Na jedné straně vás čeká nadějná vyhlídka v podobě dlouhodobého pronájmu; na straně druhé – kombinace příliš benevolentních rodičů a jejich divokých ratolestí zvládne během pár týdnů udělat z pěkného bytu kůlničku na dříví. Zároveň zde hrozí riziko sporů se sousedy, které mohou pramenit z přílišné hlučnosti a které mohou časem spadnou na vaše bedra. Ne nadarmo jsme proto rodiny s dětmi zařadili k nájemcům, kterým (ne)pronajmout byt.

Proč pronajmout?

Je zde však několik výhod, které mohou z této skupiny udělat ideální obyvatele vašeho bytu. Průměrný pár s dětmi vlastní často i dvě auta, bydlení v okrajové části města tak pro ně (na rozdíl třeba od studentů) nemusí být překážkou. Většinou se také spokojí s levným, standardním vybavením bytu, které zbytečně nezvedá cenu nájemného. Přesto se nemusíte obávat o jeho včasné placení – díky dětem má většina párů, popř. samoživitelů, v tomto ohledu dostatek zodpovědnosti. Zní to slibně, že ano?

Pokud jste přesvědčeni, že je rodina pro bydlení ve vašem bytě ideální skupinou, na následujících řádcích vám poradíme, jak si ji získat i jaké faktory tuto skupinu naopak odradí.


Tip: Abyste ušetřili čas sobě i potenciálním zájemcům o bydlení, můžete před zveřejněním inzerátu sestavit krátký dotazník, který vám bude nápomocen při výběru správných nájemníků. Jednoduše požádáte zájemce o vyplnění a vyhnete se tak zbytečným prohlídkám s irelevantní skupinou.





Parkování u domu

Máte-li byt v centru města bez parkovacího stání, ztratíte většinu bodů ještě předtím, než páru s dětmi otevřete dveře vašeho bytu. Vlastní automobil je dnes již běžně dostupnou komoditou a pro rodinu prakticky nutností. Z tohoto důvodu byste měli tuto skupinu preferovat ideálně v případě, kdy je u domu bezproblémové a bezplatné parkování. Výhodu samozřejmě získáváte, pokud k bytu pronajímáte i parkovací stání, popř. místo v podzemní garáži. Zároveň se ale předem nespoléhejte na to, že o něj budou mít noví nájemci automaticky zájem. Další výdaj navíc může být pro mnohé překážkou.

Body navíc za výtah

Je nám jasné, že tento faktor jako majitelé bytu těžko ovlivníte. Pokud jste se však rozhodli pronajmout byt ve vyšším patře rodině, nepřítomnost výtahu jí může bydlení poněkud znepříjemnit. A to obzvlášť, pokud pro dítě stále využívají kočárek. V ideálním případě by tak měli zájemci o této skutečnosti vědět dříve, než se vypraví na prohlídku. Nezapomeňte proto informaci o dostupnosti výtahu zmínit již v inzerátu. Ušetříte tak čas jim i sobě.

Máte sklep? A mohli bychom ho vidět?

Pokud je k vašemu bytu přidělen sklep, který můžete novým obyvatelům nabídnout, nepřítomnost výtahu snadno vykompenzujete. Stejně dobře poslouží pro úschovu kočárku i společné prostory bytového domu – kočárkárna nebo kolárna. Ocení je i rodiny s již staršími dětmi, které jsou např. aktivními cyklisty.  Nezapomeňte proto nájemcům předat patřičné klíče a pro vlastní dobro jim raději dvakrát připomeňte, že za odcizení majetku neručíte.

Jak velký byt?

Vraťme se na chvíli zpět ke výše zmíněnému dotazníku. Pronajímáte-li byt 1+kk a jako zájemce se ozve 4členná rodina, jednoduše si spočítáte, že tato kombinace nebude tak úplně fungovat. Mnohé páry s dětmi se nájmem neúměrně malého bytu snaží ušetřit, nezapomínejte ale, že jste to především vy, kdo si může vybírat. Rozměrově ideálním bude pro typickou českou rodinu byt 3+1, do kterého se pohodlně vejdou všichni členové, vybavení i hračky. Oddělená kuchyň je zároveň lepší z důvodu častého vaření. Nezapomínejte také na dostatek úložného prostoru, třeba v podobě vestavěných skříní.

Vybavení – ano nebo ne?

Pronajímat byt vybavený, nebo nevybavený? To je jedna ze základních otázek, která vrtá hlavou každému majiteli nájemního bytu. U mladé rodiny se tuplovaně nedá určit, co bude preferovat. Nejlepší je proto zlatá střední cesta, kdy do bytu pořídíte alespoň nezbytně nutné základní vybavení:

  • kuchyň – lednička a mrazák; trouba; varná deska; popř. myčka;
  • koupelna – pračka; ideálně prostorná vana;
  • obývací pokoj – levná, tmavá sedací souprava (počítejte se znečištěním);
  • ložnice – velká, prostorná postel, na kterou se vlezou rodiče i děti;
  • dětský pokoj – komoda, která se dá použít i jako přebalovací pult.

Nezapomeňte také na bezpečnostní prvky – záslepky zásuvek, chrániče rohů nebo podlepené kusové koberce. Všechna lákadla typu květináče raději z bytu odstraňte.

Pokud jste se rozhodli pronajmout byt rodině s dětmi, připište si na konto jeden dobrý skutek. V současnosti se o této skupině hovoří jako o té nejproblematičtější, co se hledání nájemního bydlení týče. Faktory jsou různé, od příliš malých dětí až po domácí mazlíčky. V první řadě ale nikdy nezapomínejte na vaše právo vybrat si do bytu nájemce dle svého uvážení. Nic tedy neuspěchejte a každou rodinu si raději dvakrát prověřte. Přejeme vám šťastnou volbu.

 



Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!