Jak vybavit byt levně, ale vkusně?

Jak vybavit nájemní byt levně, ale přesto vkusně a elegantně? Tak to je věčné téma. Vzhledem k tomu, že designér je vždy až na konci řetězce stavby, zvykla jsem si pracovat s tím, co zbyde.

Já se primárně pohybuji v komerční sféře bytů na prodej nebo pronájem, a zde je velký tlak jak na dobu dodání, tak i na cenu. Tehdy je potřeba vybrat levnější a dostupnější nábytek. Ovšem jako profesionální designér bych se svou prací nebyla úplně spokojená, kdybych tomu vždy nedodala nějakou neotřelou třešničku na dortu. Detail, který celý interiér oživí a stáhne na sebe pozornost.

Co může být takovou neotřelou třešničkou na dortu?

To je velmi individuální. Shrnula bych to asi tak, že do interiéru, který je vybaven levnějším nábytkem, je vždy potřeba začlenit něco odlišného. Něco, co každého zaujme na první pohled, ať už je to barva, tapeta, závěs, nebo zajímavá lampa. Musí to být detail, co z obyčejného udělá neobyčejné a navodí pocit dokonalé harmonie. Další věc, která je velmi důležitá, a já ji využívám velmi často, jsou pojítka. To znamená, že i nejkrásnější pohovka v kombinaci s konferenčním stolkem, křeslem a lampou nikdy nevynikne, pokud jí nespojíme např. velkým kobercem.

  

Je složitější vybavit byt, kde máte rozumný budget nebo byt, kde je požadavek na nižší cenu?

Když připravuji vybavení bytu, kde je tlak na nižší cenu a rychlé dodání, vždy prvně hledám inspiraci u osvědčených dodavatelů s designovým nábytkem. Dívám se na takzvané „skladovky“. Tento proces zabere hodně času a energie. Je to i mnohem náročnější na celkové sjednocení, protože ne u všeho mohu mít vzorek s sebou. Musím si tedy vše buď velmi dobře nafotit, nebo zapamatovat. Hodně těchto interiérů vzniká v mé hlavě, kdy se vytvoří jedinečný projekt, skládající se z mnoha tvarů, barev a materiálů, které se jednotlivě usazují do prostoru. Vzhledem k tomu, že všechny tyto předměty většinou vybírám na místě, musím si velmi pečlivě zapamatovat celý vizuál prostoru, kam se bude nábytek skládat.

Když už je potřeba náklady udržet velmi nízko, pak je zde samozřejmě varianta zvolit velký obchodní řetězec jako je např. Ikea nebo Jysk. I tam se dají vybrat zajímavé produkty, které po vhodné kombinaci a doplnění detaily nakonec nepůsobí lacině.

  

Jak je těžké trefit se do vkusu investora?

To je doslova oříšek. Nejvíce náročné a zodpovědné jsou rekonstrukce nemovitostí, které si investor zařizuje pro sebe. Takový projekt se řeší i 5-6 měsíců, vzniká hodně variant a ladí se opravdu každý knoflík. Je to opravdu hezká práce, ale musí vás bavit, protože takové projekty vás neuživí. První návrhy vznikají po důkladné analýze klienta. Snažím se to dělat příjemnou formou, věnuji tomu hodně času. Je potřeba zjistit, jak klienti žijí, co mají rádi, kde nejvíce tráví čas, co nejvíce potřebují, jaký je jejich vkus, apod. Je to taková psychoanalýza. Už se mi i stalo, že jsem se s klientem „nenaladila na správnou notu“ a z projektu jsem raději odešla. To je někdy lepší pro obě strany.

  

Já ale vím, že se nezabýváte jen čistě interiéry, nebo přípravou bytů k prodeji či pronájmu. Vy se věnujete i rekonstrukcím… Co tedy vlastně všechno děláte?

Ano, to je pravda. Kompletním rekonstrukcím nemovitostí jsem se skutečně začala věnovat v poslední době a možná to pramení z prostředí, kterým jsem byla v dětství a v mládí ovlivněna. Můj tatínek je stavař a má stavební firmu, bývalý manžel je architekt. Takže je to něco, co je mi velmi blízké. Už jako malá jsem často rodičům doma přestavovala nábytek a moc mě mrzí, že jsem se tomuto oboru nezačala věnovat dříve. Až v dospělosti jsem začala studovat soukromou školu interiérového designu. Když jsem skončila, začala jsem s home stagingem, který dělám dodnes. Služby home stagingu nabízím makléřům, kteří mají zájem do nemovitosti investovat, a chápou přidanou hodnotu služby. Navíc je přínosem, že nábytek, kterým se byt vybavuje, lze vždy odkoupit, a to hodně nových majitelů ocení. Dalším krokem bylo klasické vybavování interiérů. Prvně hlavně pro sektor airbnb, který postupně přešel ve vybavování domácností. Tehdy jsem často narazila na problém, kdy jsem vymyslela konkrétní vybavení, ale bylo těžké sehnat někoho, kdo to zrealizuje. Tehdy se zrodila myšlenka nabízet tyto služby mým klientům komplexně.

Jak to vypadá v praxi?

Na veškeré realizace mám řadu zručných odborníků. To znamená, že aktuálně již mohu nabízet klientům i větší rekonstrukce od A do Z. Vše vybourat, udělat nové rozvody, podlahy, stěny, koupelny, skříně, kuchyně, tapety, závěsy, zkrátka všechno, co souvisí s rekonstrukcemi interiérů. Majitelé mi předají klíče, vrátí se za 3-4 měsíce a mohou bydlet. A to je něco, co mě moc baví, když vidím, jak jsou spokojeni. Samozřejmě děláme i byty, kde se realizují jen nejnutnější kosmetické úpravy, aby se byt mohl prodat za více peněz. Zde je potom opravdu vidět obrovská přidaná hodnota i drobné rekonstrukce, kde např. investicí 300 tis. do rekonstrukce navýšíte hodnotu nemovitosti i o 800 tis. korun.

 


Bc. Martina Kleinová – Interier & Styl
www.interierastyl.cz
Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!