Ne každý majitel nemovitosti pocítil zásah pandemie koronaviru stejně silně. Záleží na tom, kde se jeho nemovitost nachází a taky o jaký typ nájmu jde. Jak je to tedy momentálně s cenami nájmů právě v závislosti na místě a typu nájmu. Jak se ceny vyvíjí v Praze a jak ve zbytku republiky? A jakou strategii je momentálně dobré zvolit, abych měl jako majitel nemovitosti šanci tuto těžkou dobu přežít?
Turismus v Praze na bodu mrazu
Praha je v mnoha ohledech v rámci Česka takovým specifickým ostrovem. V jistém slova smyslu by se dalo říct, že je to stát ve státě. Ne že by zde platila zcela jiná pravidla, než ve zbytku republiky, ale vlivem vyšší kupní síly, širokého portfolia pracovních příležitostí a přítomnosti milionů turistů z celého světa ročně (v roce 2019 to bylo 8 mil. turistů) se zde věci vyvíjí vždy tak trošku jinak a po svém.
Jenže právě posledně zmíněná věc, turisté, zde tentokrát jaksi chybí. Ano, od jara, kdy začala první vlna epidemie, klesl počet turistů tak dramaticky, že to téměř vymazalo z povrchu zemského krátkodobé nájmy typu Airbnb, které byly na turistech téměř 100% závislé.
Počet zahraničních hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních na území hlavního města Prahy ve 2. čtvrtletí roku 2020 meziročně klesl o téměř 98 %. U domácích hostů byl zaznamenán meziroční pokles o 69 %. Tato čísla tedy hovoří za vše.
Nemá cenu házet flintu do žita. Je potřeba bojovat
Zároveň to trošku dává odpověď na otázku, jakou strategii by měli majitelé bytů zaměřených na krátkodobý pronájem momentálně zvolit. Jak říká Michal Rambousek, jednatel firmy Tvůj Správce, existují zhruba 3 strategie, mezi kterými se lze momentálně rozhodovat (celý rozhovor najdete v říjnovém vydání Finmagu nebo ZDE):
„Majitelům, kteří mají své nájemní byty na kraji centra, v Praze 4 nebo Praze 5, se dnes krátkodobý pronájem rozhodně nevyplatí. U bytů přímo v centru to může být jinak. Některým z nich se ještě podařilo chytit slabší letní sezónu. S podzimem a novými opatřeními jsou už ale opatrnější a hledají způsoby, jak budoucí možnou krizi překonat. Podle mě mají tři možnosti: Buď krátkodobé pronájmy zastaví a pokusí se nějakou dobu přečkat. Pokud splácejí úvěr, tak se zkusí s bankou domluvit na odkladu nebo jiném rozložení splátek. Druhou možností je, že se byty pokusí stále pronajímat, s nižšími příjmy. Třetí variantou, kterou můžou využít, je přistoupení na dlouhodobý pronájem se smlouvou na dva roky a déle. Trh je ale přiměje jít s cenou dolů na standardní úroveň,“
Není Praha jako Praha aneb centrum zlevňuje, periferie se nemění
Obecně se dá říct, že nabídka bytů v Praze v současné době převyšuje poptávku, která klesla až o 50 %. A to má na utváření cen samozřejmě velký vliv.
Na pražských periferiích zůstávají ceny nájmů víceméně beze změny. V centru či rozšířeném centru Prahy je ale pokles cen patrnější, což je způsobeno právě především krizí krátkodobých nájmů a změnou orientace na nájmy dlouhodobější, které se pak většinou nabízí za nižší ceny.

V nejlukrativnějších částech Prahy, jako je např. Staré město, Hradčany či Žižkov ale ceny zůstávají stále poměrně vysoko. Nabídka volných bytů je zde totiž stále poměrně omezená a většina majitelů tak nemá ke zlevňování důvod. I tak je zde vidět jistý průměrný pokles cen.

Praha v poklesu cen celorepublikově vede
Celkově v Praze ve druhém čtvrtletí roku poklesla cena bytů o populární dispozici 2+kk zhruba o 1500 Kč oproti čtvrtletí prvnímu. V říjnu 2020 se zde byty pronajímaly průměrně za 319 korun za metr čtvereční. To je od srpna 2020 mírný pokles o zhruba 1,5 %. V meziročním srovnání jde ale o mnohem výraznější pokles, a to o 10,5 %.
Podobně jsou na tom i jednotlivé Pražské části. Nejdramatičtější meziroční pokles cen zažívá nepřekvapivě Praha 1, kde nájmy klesly o více jak 25 % a z toho téměř o 5 % jen za poslední dva měsíce.
Oproti tomu na Praze 4 nebo Praze 10 ceny meziročně neklesly o více jak 4 %. Na Praze 9 to dokonce nebylo ani jedno procento, ceny zde tedy zůstaly takřka beze změny.
Pokud se podíváme na ceny nájemního bydlení celorepublikově, pak je na špici opravdu Praha. Tam ceny měsíčního pronájmu bytu o výměře 60 m2 meziročně poklesly o téměř 15 %. Hned za ní je Jihlava (pokles o 13,5 %) a Ústí nad Labem (9 %). Na druhém konci pak stojí České Budějovice, kde naopak nájemní bydlení meziročně o téměř 9 % podražilo.