Jak pronajmout byt – s realitkou nebo bez realitky?

Vyplatí se vzít pronájem bytu do vlastních rukou? Jak je to náročné, co vše je nutné zařídit, kolik ušetřím? A co vše je naopak v kompetenci realitních kanceláří, pokud pronájem svěřím jim? A jakou alternativu nabízejí čím dál oblíbenější správcovské firmy?

Co mi za mé peníze realitka nabídne

Mnoho majitelů před pronájmem bytu přemýšlí, zda si poradí sami nebo vše svěří do rukou realitní kanceláři. V sázce jsou vždy dvě důležité komodity. Na jedné straně čas (energie), na straně druhé peníze. A jde o poměr, kolik času či energie ušetřím, pokud zaplatím někomu, kdo za mě práci udělá. Pořád totiž platí, že čas jsou peníze.

Služby realitek mohou mnoho práce a času ušetřit, na druhou stranu samozřejmě také záleží, na jak kvalitní realitní kancelář narazíte a kolik jejich služby stojí.

Jaké služby realitní kanceláře obecně nabízejí:

 •       nafocení dané nemovitosti a její inzerce (tištěná či online)
 •       příprava smluv a související administrativa
 •       znalecké posudky
 •       kontrola stavu nemovitosti a doporučení ceny pronájmu
 •       spolupráce s bankami

U zprostředkovaných pronájmů většinou realitní kancelář požaduje poplatek ve výši jednoho měsíčního nájmu. U prodeje nemovitostí to bývá zpravidla 3-6 % z dosažené kupní ceny. A to už nejsou malé peníze. Ty můžete ušetřit, pokud si vše zařídíte sami.

Vzít vše do svých rukou ponese vždy určité riziko

Pokud se majitel rozhodne si vše zařídit sám, má to samozřejmě své velké výhody. Jednak ušetří peníze a hlavně má nad vším neustále kontrolu. Vše je zkrátka jen a jen na něm. Sám si byt nafotí, sám ho inzeruje, sám si prověří a vybere nájemníky. Nakonec ale také musí zajistit advokáta, který je schopný řešit požadavky obou stran.

Na druhou stranu ale celý proces bude pravděpodobně trvat výrazně déle, než kdyby všechnu práci svěřil profesionálům. A jsme opět u toho, čas jsou peníze. A je jen na každém, jakou zvolí cestu, resp. kolik má kdo času, případně peněz.

Pronájem „na vlastní pěst“ také vždycky ponese vyšší míru rizika nějakého přešlapu. Záleží na zkušenostech, komunikačních schopnostech a také asertivitě konkrétního majitele. Profesionální realitní makléř pravděpodobně zrealizuje pronájem rychleji a výhodněji než obyčejný nezkušený smrtelník.

Správcovské firmy jako příjemná alternativa

Čím dál častěji majitelé využívají služeb správcovských firem. Hlavní rozdíl oproti realitním kancelářím je v tom, že správcovské firmy se o pronajatou nemovitost starají i po uzavření nájemní smlouvy s nájemníkem. Celou správu si berou pod svůj patronát.

Největší výhodou je tedy výrazná úspora času i energie oproti realitním kancelářím, které zařídí vše po podpis smlouvy, ale další správa už je na samotném majiteli. Podle dat správcovské firmy Tvujspravce.cz zabere majiteli správa bytu ročně zhruba 60 hodin. To je tedy čas, který lze uspořit.

A nejde jen o čas, ale také o starosti, které tímto odpadají. Správcovské firmy totiž poskytují tzv. garanci nájmu. Jedná se o nejjistější cestu při plánovaném dlouhodobém pronajímání nemovitostí.

Majitel už si nemusí každý měsíc trhat vlasy v napětí, jestli nájemník zaplatí či nezaplatí. Veškeré problémy řeší firma za něj a garantuje, že vždy dostane své peníze včas na svůj účet. Veškerá rizika a zodpovědnost tedy přebírá na sebe.

Závěrečné shrnutí

Pojďme si nakonec v bodech vše pěkně rychle shrnout. Jaké jsou výhody pronájmu ve spolupráci s realitní kanceláří či pronájmu na vlastní pěst:

Výhody inzerce bez realitky:

 •       ušetřené peníze za provizi
 •       majitel je svým pánem, nad vším má dobrou kontrolu
 •       nehrozí přešlap se špatnou realitkou či nekompetentním makléřem

Výhody inzerce s realitkou:

 •       úspora času (propagace, prohlídky, právní servis, případné řešení problémů…)
 •       oslovení většího okruhu potenciálních zájemců
 •       zpravidla lepší vyjednávací schopnosti makléřů

Pokud se rozhodnete pronajmout byt sami za sebe, pak máte mnoho možností, kde svou nemovitost inzerovat. Ověřených inzertních webů je mnoho, k těm nejznámějším patří např. ulovdomov.cz nebo bezrealitky.cz.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob pronájmu, nelze říct, že nějaký je lepší než ten druhý. Vždy záleží na tom, kdo prodává, kolik má času a zkušeností. Zatímco jeden majitel udělá dobrou zkušenost s realitní kanceláří či správcovskou firmou, druhý nedá dopustit na prodej bez realitky.Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!