Jak fungují správcovské firmy – otázky a odpovědi

Poptávka po nájemním bydlení roste po celém světě. To dalo vzniknout specializovaným správcovským firmám, které se majitelům starají o nemovitost k pronájmu. Jak správcovské firmy fungují? Pro koho jsou určené?

Co je to správcovská firma a jaké jsou její výhody?

Správcovské firmy či agentury jsou specializované firmy na správu nájemního bydlení. Majitelům nájemních bytů se starají o veškerou agendu s pronájmem. Zpravidla garantují pravidelné splátky nájemného i v případě neobsazenosti bytu, starají se o technickou správu bytu a komunikaci s nájemníky. Majitelům bytů slibují „Pronájem bez starostí“.

Pro koho jsou správcovské firmy?

Spolupráci se správcovskými firmami volí nejčastěji investoři pronajímající několik bytů zároveň, kteří zpravidla netouží po starostech spojených s pronájmem. Ať už jde o shánění nájemníků, řešení oprav bytů nebo vyřizování administrativy.

Další skupinu tvoří lidé, kteří bydlí v zahraničí a pronajímají svůj byt v ČR. Ti logicky nemají možnosti ani čas se o nemovitosti starat, tudíž se jim pomoc profesionálů vyplatí jak časově, tak finančně.

Velkou část pronajímatelů, kteří sáhnou po pomoci správcovských agentur, tvoří lidé s jednou až dvěma nemovitostmi.

„Většinou spolupracujeme s lidmi, kteří nám nejdříve svěří jednu nemovitost a po čase přidají další. Někteří si nás zpočátku na správě jednoho bytu zkoušejí. Ve chvíli, kdy je jejich důvěra dostatečně silná, svěřují nám i své další byty. Jiní postupně investují do nemovitostí, které chtějí pronajímat a nemají čas na jejich správu. Ale všechny majitele, kterým se staráme o byt, spojuje jedno: nemají zájem se o nemovitost starat. Díky správcovské firmě mají méně starostí a jistý příjem. A jsou šťastní, že mají více času na jiné aktivity, než jsou starosti s pronájem,“ komentuje Jindřich Brož, manažer obchodu firmy Tvůj Správce, která se majitelům bytů stará o dlouhodobý pronájem.

Co musím udělat pro to, abych pronajímal přes správcovskou firmu?

Sami musíte správcovskou firmu oslovit. Vyplnit a odeslat formulář o nemovitosti k pronájmu, který najdete na stránkách konkrétní firmy. Firma ho zpracuje a nacení vám, za kolik můžete v dané lokalitě danou nemovitost pronajímat. Předem si ale stanovte vlastní částku, za kterou byste byt rádi pronajímali. Další postup je takový, že vás kontaktuje zástupce správcovské firmy, sjedná si s vámi schůzku a podívá na nemovitost k pronájmu. Na schůzce máte možnost doladit detaily a představy o ceně. Pokud se pro danou firmu rozhodnete, připravte si podklady potřebné pro přepis smluv a energií. Tím vaše starosti končí. Správcovská firma je od té chvíle vaším nájemníkem, který vám platí nájemné. Do vaší nemovitosti najdou prověřené nájemníky a posílají vám reporty o stavu.

Kolik mě to bude stát?

Správcovské firmě platíte za poskytnutou službu – tedy za to, že se vám firma kompletně stará o nemovitost. Dávejte si ale velký pozor na výši provize, kterou si firma za služby bere. Provize se většinou pohybuje mezi 10 až 20 % a ve výsledku ji zaplatí podnájemník. Další věcí je, že některé agentury negarantují nájemné za všech okolností (například, pokud je byt neobsazený nebo když přijde krize).

Pro představu: Majitel nemovitosti, který její správu svěří odborné firmě, za rok většinou získá zhruba 10 nájmů. Jeden nájem pokryje servis a údržbu bytu a jeden je odměnou správci za kompletní servis.

Doporučení

Správcovská firma vám v mnohém může ulehčit život. Nepodceňte ale její výběr. Svěřujete jí svůj majetek, a to třeba i na dlouhé roky. Měli byste si být výběrem 100% jisti.

 

Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!