Hypotéka vs. investiční úvěr.

Chcete si půjčit peníze na nákup nemovitosti a narazili jste na dva pojmy – hypotéka a investiční úvěr. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Investiční úvěr

Jedná se o klasickou bankovní půjčku na financování investic. Plánujete rozjet podnikání? Banka vám na daný podnikatelský záměr půjčí peníze právě přes investiční úvěr.

Většinou je nutné předložit:

  • studii proveditelnosti vašeho podnikatelského záměru
  • bonitu – tedy schopnost splácet dluhy (bonitu si nejlépe zjistíte ve vaší bance nebo u bankovního poradce)
  • vaši finanční historii

Hypotéka

Hypotéka neboli hypoteční úvěr. Jedná se o úvěr, kde musíte ručit svou nemovitostí. Nejčastěji se používá k nákupu nemovitosti za účelem pronájmu či bydlení.

Jaké povinnosti musíte splnit pro získání hypotéky?

Je možné pronajímat nemovitost zatíženou hypotékou?

Ano, jen je potřeba dát si pozor na přesné znění hypoteční smlouvy. Podmínky hypoték se u jednotlivých bank v detailech liší!

U běžné hypoteční smlouvy se často můžete setkat s podmínkami, kdy můžete nemovitost zakoupenou na hypotéku využívat pouze k osobní potřebě – musíte v ní tedy bydlet vy sami či vaši příbuzní.

Budete chtít nemovitost během splácení pronajímat? Banky někdy tento typ úvěru nazývají tzv. hypotéka na pronájem. Obvykle je s ní spojený vyšší úrok než u běžné hypotéky.

Někdy jsou banky ochotné poskytnout běžný hypoteční úvěr i v případě, že nemovitost budete po dobu splácení úvěru pronajímat.

V zájmu banky, která vám půjčí peníze na nemovitost financovanou hypotečním úvěrem, je, aby daná nemovitost neztrácela na hodnotě. Pokud je daná nemovitost předmětem zástavy a je znehodnocována – dochází tak ke snižování zajištění hypotečního úvěru.

Banky nerady podstupují riziko toho, že v bytě bude např. bydlet nezodpovědný nájemník a byt poškodí tak, že sníží jeho hodnotu. V takovémto případě tratíte vy, jakožto vlastník nemovitosti, tak i banka, jakožto věřitel – dochází k poškození práv banky.

Ve smlouvě tak často najdete uvedenou podmínku pronájmu pouze na dobu určitou. Často vás také smluvně zavážou k pravidelným kontrolám nemovitosti a krokům k zabránění jejího poškození.Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!