Dočasný zákaz pronájmu nemovitostí na Praze 1 kvůli koronaviru

O krátkodobém bydlení typu Airbnb se vzrušeně diskutuje už nějaký ten týden. Důvodem je především obava z odchodu „rezidentů“ z centrální části města. Minulý týden ale starosta Prahy 1 navrhl dočasný zákaz tohoto typu ubytování z jiného důvodu – kvůli koronaviru. Než mohlo dojít k jeho projednání, bylo 16. 3. vyhlášeno omezení volného pohybu osob.

Aktuálně zákaz s drobnými výjimkami

Od půlnoci 16. března 2020 jsou na základě rozhodnutí krizového štábu všechny ubytovací služby v Česku pozastaveny. Tento stav bude trvat minimálně do úterý 24. března.

Zákaz se netýká osob poskytujících ubytování v ubytovnách, lázeňských zařízeních (za určitých pravidel) a školských ubytovacích zařízeních.

Krizový štáb také udělil výjimku ze zákazu na ubytovací služby cizincům do doby opuštění ČR a cizincům s pracovním povolením.

Omezení pronájmu bytů na Praze 1

Tento zákaz se citelně dotkne především provozovatelů krátkodobého ubytování typu Airbnb.

Centrum Prahy se v posledních dnech jako mnoho jiných evropských metropolí proměnilo v město duchů. Ulice běžně pulzující až překypující životem jsou nyní prázdné.
K dočasnému omezení služeb krátkodobého ubytování na Praze 1 mělo dojít už dříve. Kvůli šíření koronaviru navrhl starosta této městské části Petr Hejma toto opatření už 12. března.

Vedl ho k tomu případ dvou francouzských turistů, kteří byli krátkodobě ubytováni v Příčné ulici. Po návratu domů u nich byla potvrzena nákaza koronavirem.

Airbnb jako možný zdroj nákazy?

Spojitost s ubytováním přes Airbnb by podle hygieniků mohl mít i mediálně známý případ nakaženého taxikáře. Šlo o první nákazu na našem území, která neměla žádnou vazbu na Itálii nebo jinou rizikovou zemi s prokázaným výskytem koronaviru.

Tento muž kromě taxislužby také pronajímal byt přes Airbnb, ve kterém byli ubytováni Němci. A od nich se muž zřejmě nakazil.

Problémy krátkodobých pronájmů na pozadí

V širší souvislosti se o Airbnb mluví již delší dobu.

V Praze se počet krátkodobých pronájmů nabízených přes Airbnb od roku 2016 do roku 2018 ztrojnásobil. Až 80 procent nabídek tvoří celé byty.

Kritikům, především z řad místních obyvatel, ale i některým pražským zastupitelům vadí především prudký růst cen realit a nájmů, ale také zvýšení hluku. Hoteliéři zase tento typ ubytování považují za nekalou konkurenci.

Airbnb tedy rozhodně nemá na růžích ustláno a radní na Praze 1 už delší dobu uvažují o regulaci těchto služeb, jako je tomu v některých evropských městech, např. v Berlíně.

V rámci regulace se hovoří především o možnosti pronajmout na místo celého bytu jen jeden pokoj a na omezenou dobu, která bude stanovena.

Udržet dlouhodobě balanc mezi zvyšujícím se počtem turistů a potřebami místních obyvatel je zdá se velmi těžký úkol. Záplava turistů je přitom obrovská. Jen v roce 2018 jich Prahu navštívilo přes 9 milionů. Zhruba stejně jako dvojnásobně lidnatý Řím.

Bude zajímavé sledovat, jak s celou oblastí ubytovacích služeb zatočí momentální krize. Můžeme doufat, že oblast pronájmu nemovitostí bude z dlouhodobého hlediska zasažena co nejméně.Facebook komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!