Ceny nemovitostí stále rostou. Jak je to možné?

Ještě před rokem by nikdo neuvažoval o tom, že by se mohla cena nemovitostí vyšplhat na takovou úroveň a zároveň úroková sazba snížit. Navzdory všemu to odborníci potvrzují, někdo s úsměvem, někdo s překvapením. Čím to je?

Bydlení ve vlastním je asi snem a přáním mnoha lidí. Zejména mladí bydlí v současné době v pronajatých bytech a platí mnohdy nehorázné částky za pronájem. V protočtu si pak následně spočítají roční náklady a zjistí, že by za tu dobu mohli mít svůj vlastní byt a měsíčně splácet hypotéku.

Mít vlastní bydlení upřednostňují až ¾  Čechů. A dokonce až 70% vnímá vlastní nemovitost jako spolehlivou a dobrou investici na stáří. Pořídit si tedy vlastní bydlení je možné s hypotečním úvěrem, ale i tady jsou úvěry podmíněny několika faktory, které je třeba dodržet a mnohdy to není zrovna jednoduché.Nicméně se v loňském roce tak trochu počítalo s tím, že v první vlnou koronaviru se ceny nemovitostí posunou směrem dolů a lidé budou mít daleko větší výběr. Bohužel žádný zlom nenastal a ani druhá vlna nepřinesla v této oblasti nic nového. Naopak. Ceny nemovitostí se posunuly směrem nahoru.

Zvyšují se ceny pozemků i stavebních materiálů

Ještě před takovými dvaceti lety byly ceny bytů a nemovitostí za třetinu. Kdyby člověk věděl, jak na tom budou ceny dnes, jistě by si pořídil své vlastní bydlení již dříve. Ale to je business a ekonomika.

Navíc je třeba také poznamenat, že před dvaceti lety nebyl průměrný plat na takové úrovni, jako je v současné době. Nyní je poptávka po nemovitostech veliká a to je jeden z důvodů, proč jsou ceny nemovitostí tak vysoké.

Je to logické. A když se k tomu ještě přidají další faktory, jako jsou nízké úrokové sazby a nízký ekonomický růst, není se čemu divit. Na druhé straně jsou to ale i jiné důvody, které stále zvyšují ceny bytů.

Patří sem zejména zdražování materiálů, zvyšování cen stavebních prací i pozemků. Vždyť kolikrát sehnat dobrý stavební pozemek dá pořádnou práci a po úporném hledání je pak jeho cena hodně vysoká a cena nemovitosti se tak vyšplhá do astronomických částek.

Paradoxní situaci, která v současné době vznikla a vyvolala růst cen bydlení, podnítila právě zvýšená poptávka a také nízké úrokové sazby hypoték. Může se také stát, že náklady na metr čtvereční mírně porostou.

Jak to vidí analytici

Významnými faktory, které trh v příštím roce podpoří, budou prodloužený zvýhodněný hypoteční program, stejně jako vlastní hypoteční programy bank a propagační akce vývojářů.

Navíc není vyloučeno možné snížení klíčové sazby ze strany centrální banky. Může to mít také příznivý účinek na trh. A pokud se nestane nic mimořádného, výhledově lze počítat s propadem cen nemovitostí.
Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!