Ceny bytů v Praze stále nestagnují

Jaké jsou ceny bytů v novostavbách v Praze a přilehlých lokalitách? Kde se vyplatí investovat? Jaký je dlouhodobý vývoj cen na trhu s realitami? Kolik stojí průměrně 1 m2 v Praze?

Kolik stojí byty v Praze

Nikoho asi nepřekvapí, že v centru Prahy za byt zaplatíte nejvíce. Ceny jsou zde takřka astronomické. Tato situace je zapříčiněna mimo jiné nedostatkem bytových kapacit. Problémem jsou stále se rozšiřující ubytovací služby typu Airbnb, které nejsou určeny k dlouhodobému pronájmu. V značné části bytů se pak po krátkodobých intervalech střídají turisti s lidmi na pracovních cestách, studenty apod.

Dalším problémem je nedostatečná nová výstavba v centru Prahy. Málo bytů pak zvedá průměrnou cenu 1 metru čtverečního, která se nyní dosahuje až 200 000 Kč. Byty typu 2+kk byste nyní pořídili za cenu 6 milionů Kč a mnohdy i více. Velké a nové nebo zrekonstruované byty s plochou nad 110 m2 (3+kk, 4+kk) se prodávají za ceny převyšující 20 milionů Kč.

Nejméně v Praze za byt zaplatíte na Praze 10, kde se průměrná cena 1 metru čtverečního pohybuje okolo 100 000 Kč.

Ještě v roce 2014 byste za byt v novostavbě o velikosti 65 m2 zaplatili cca 3 400 000 Kč. Začátkem roku 2020 se cena již převyšuje 6 000 000 Kč. Jedná se tak o nárůst cen o více jak 70 %.

Kolik zaplatíte za byt v přilehlých okresech Prahy

Okresy jako je Praha-západ, Praha-východ nabízejí o poznání příznivější situaci, co se týče cen nemovitostí. V roce 2014 se 65 m2 byt prodával průměrně za 2 275 000 Kč. O šest let později, začátkem roku 2020 to už bylo více jak 3 010 000 Kč. Došlo tedy k nárůstu cen „pouze“ o 32 %.

Stále v Praze a jejím okolí zaplatíte za byt nejvíce v celé ČR. Stejně drahým krajem, který by se dal s Prahou (a Středočeským krajem) porovnávat je jihomoravský kraj, kde momentálně za byt o velikosti 65 m2 zaplatíte průměrně 3 700 000 Kč.

Nedostatek bytů. Málo se staví

Již zmíněným problémem je nedostatek volných bytů. Poptávka po nových bytech je obrovská a mnohonásobně převyšuje nabídku. V Praze se jednoduše řečeno málo staví, ceny bytů si tak mohou růst právě díky tomuto nedostatku a velké poptávce. Pokles nabídky nových bytů v Praze byl za poslední roky o 31,41 %.

Proč se v Praze tak málo staví? V současné době podle odhadů v Praze chybí zhruba 22 000 bytů. Tento fakt ceny jakýchkoli bytů výrazně podražuje. Mimo jiné je na vině především příliš zdlouhavý schvalovací proces při výstavbě nových bytů (povolovací řízení trvá i 10 let). Dalším viníkem je také omezená možnost výstavby ať už z hlediska nedostatečného prostoru v nejžádanějších lokalitách nebo také kvůli požadavkům památkářů a jiných organizací snažící se zachovat ráz Prahy.

Suma sumárum, bytová situace v naší hlavní metropoli není ani z kraje roku 2020 příznivější. Avšak nejsme v tom sami. Tento problém nyní řeší takřka všechny vetší evropská města.Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!