8 podmínek k získání hypotéky

Uvažujete o hypotéce na bydlení? Ne každý na ni dosáhne. V článku si probereme, na co všechno je nutné se připravit a co po vás banky budou žádat.

Hypotéka dnes už není pro každého

Především roky 2017 a 2018 byly z hlediska hypotečních úvěrů zásadní. ČNB totiž výrazně zpřísnila pravidla k jejich dosažení.

Co se vlastně změnilo? Došlo k úplnému omezení tzv, 100% hypoték. Dnes můžete dostat hypotéku do výše max. 90% hodnoty nemovitosti. Toto pravidlo platí od dubna 2017.

Od roku 2018 platí i další zpřísnění. Celková výše dluhu nesmí překročit 9násobek ročního čistého příjmu. Žadatel by měl na umoření (splacení) dluhu vynaložit max. 45 % svého měsíčního čistého příjmu.

Jaké požadavky po vás banka bude vyžadovat a co musí být splněno?

Věková hranice

Jste starší 18 let a mladší 65 let? Pokud ano, banky vám mohou půjčit peníze na hypotéku. Tato věková hranice se výjimečně posouvá do 70 let.

Občanství

Jste občanem ČR? Ano, pak nemáte s tímto bodem žádné problémy. V opačném případě je to ale složitější. Pokud se jedná o občana EU, je požadován alespoň přechodný pobyt v ČR. Ostatní cizinci už ale musí mít zřízený trvalý pobyt nebo české občanství.

Doklady o příjmech a výdajích

Banky si zjišťují, zda budete schopni splácet hypotéku či nikoliv. Žádné konkrétní číslo, jak by měl být váš příjem vysoký, stanovené není.

Musíte předložit potvrzení zaměstnavatele o vašich příjmech za poslední 1,5 rok. Tento dokument zpravidla nesmí být starší než 1 měsíc. Brigády a jiné přivýdělky (tzn práce na dohody – DPP, DPČ) banky většinou neakceptují.

Podnikáte? Pak je potřeba dodat přiznání k dni z příjmů za poslední 2 roky potvrzené finančním úřadem. Banky někdy vyžadují další dokumenty – o půjčkách, leasingu či jiných finančních pohledávkách.

Registr dlužníků

Dlužíte někde? Tak to je problém. Banky nejsou většinou ochotné peníze dlužníkům půjčovat. Někdy mohou být shovívavější, pokud se jedná o méně významnou pohledávku (zvýší vám ale úrok). Na místě je kontrola registru dlužníků.

Bonita

Co si banky často a rády ověřují je tzv. bonita – tedy schopnost splácet své dluhy. Buďte o krok před ní a ověřte si ji u své banky nebo hypotečního poradce.

Oprávnění k podnikání

Tento bod se týká pouze podnikatelů a živnostníků. Ti musí bance předložit výpis z obchodního rejstříku nebo živnostenský list.

Hodnota zástavy

Chcete hypotéku? Vždy musíte bance dát něco do zástavy – musíte tedy ručit nemovitostí. Můžete ručit i více nemovitostmi najednou. Hypotéka ale nesmí překročit 90 % hodnoty nemovitosti. Z toho vyplývá, že min 10 % zaplatíte ze svého. Často se děje to, že ručíte tou nemovitostí, na kterou si berete hypotéku (po stanovení odhadní ceny).

Pokud splňujte všechny výše uvedené podmínky, pak bude vaše cesta k hypotéce o poznání jednodušší. Přejeme hodně štěstí.Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!