6 přetrvávajících mýtů o nájemním bydlení

Mýty a pověry se nevyhýbají snad žádnému oboru lidské činnosti. Jde o všeobecně rozšířené nepravdy či vymyšlená tvrzení bez dostatečných důkazů. Jak je na tom v tomto směru nájemní bydlení? Vybrali jsme pro vás šest nejčastějších mýtů, které se o nájmech mezi lidmi šíří a kterým pořád mnoho Čechů věří.

Mýtus 1 a 2 – pronájem jako jednoduchý zdroj velkých příjmů.

Hned na úvod spojíme dva mýty do jednoho. Obecná představa lidí často bývá taková, že pronajímatelé jsou boháči, co sedí se založenýma rukama, nemusí nic dělat a jen měsíčně inkasují horentní částky ze svých bytů.

Přitom pronájem nemovitosti často nemusí být tak snadná záležitost, jak to na první pohled vypadá.

Za prvé je náročná na čas. Už před samotným uzavřením nájemního vztahu musí majitel byt nachystat, vybavit, opravit co je potřeba, nafotit, prezentovat, absolvovat prohlídky či najít realitní kancelář apod. Následně musí pečlivě vybrat nájemníka a v neposlední řadě se musí o byt průběžně zajímat, udržovat byt v dobrém technickém stavu, účtovat energie, řešit provozní závady a podobně.

Pokud má navíc smůlu na problematického nájemníka, který neplní své finanční závazky, může pronájem znamenat nejen velké finanční ztráty, ale také spoustu nervů a starostí s řešením, jak takového nájemníka z bytu vystěhovat.

Takže ano, pronájem může být významným zdrojem příjmů, ale určitě to není zadarmo. Zkrátka i zde platí, že bez práce nejsou koláče.

Mýtus 3 – majitel může nájemníkům zakázat zvíře v bytě

Skutečnost je taková, že na přítomnost zvířete v bytě nemá majitel téměř žádný vliv. Pokud mu už před uzavřením nájemní smlouvy na rovinu řeknete, že máte psa a dvě kočky, nemusí s vámi nájem uzavřít. Jakmile je ale nájemní smlouva podepsána, nemá ze zákona žádnou možnost přítomnost zvířete v bytě ovlivnit.

Čili i kdyby majitel ve smlouvě uvedl, že domácí zvířata nejsou v bytě povolena, je takové ustanovení ve smlouvě neplatné.

Na druhou stranu majitel může do smlouvy zahrnout poplatek za domácí zvíře na uhrazení případných škod. Ten může mít formu např. zvýšeného nájmu nebo vyšší kauce na začátku nájemního vztahu.

Mýtus 4 – majitel může kdykoliv vstoupit do bytu

Majitel vás samozřejmě může kdykoliv a jakkoliv zkontaktovat. Ale do bytu jen tak vstoupit nesmí, pokud vám to předem písemně neoznámil.
Takže nemůže jen tak zazvonit u bytu, že jde na kontrolu. Bez ohlášení může majitel byt navštívit v jediném případě, a to jsou urgentní stavy (např. vyplavení bytu či požár). Krom toho může byt navštívit za účelem jeho dalšího pronájmu (prohlídek) nebo pokud je potřeba v bytě něco opravit. V těchto případech už ale vždy musí svou návštěvu nájemníkovi předem písemně oznámit.

Mýtus 5 – majitel může nájemníka po ukončení doby platnosti nájemní smlouvy „vystěhovat“

Takový postup by byl nezákonný. Platí totiž automatická prolongace smlouvy. Správně tedy musí majitel před vypršením platnosti smlouvy nájemníka informovat, že nechce smlouvu prodloužit, a vyzvat jej k vystěhování k určitému datu.

Pokud by v tomto ohledu majitel nepostupovat v souladu se zákonem, hrozí mu obvinění z trestného činu porušování domovní svobody.

Majitel má možnost vypovědět také nájemní smlouvu na dobu určitou, ale vždy s tříměsíční výpovědní dobou. Jsou ale dány poměrně přesné důvody, kdy může pronajímatel k tomuto kroku přistoupit.

Je to např., pokud v domě vznikla v důsledku chování nájemníka majetková škoda osobám v něm bydlícím, pokud nájemník spáchal trestný čin na pronajímateli, jeho domácnosti nebo osobě též v době bydlící. V neposlední řadě jde smlouvu vypovědět, pokud je vyklizení bytu ve veřejném zájmu nebo pokud chce byt užívat sám pronajímatel nebo jeden z manželů.

Mýtus 6 – pokud nájemník neplatí, může ho majitel odpojit od vody či elektřiny

Odpojit nájemce od energií nebo vody pronajímatel v žádném případě nesmí. Pokud tak učiní, může se dopustit dokonce trestného činu porušování domovní svobody. „V takovém případě by měl nájemce pronajímatele upozornit, že na něj podá trestní oznámení, a pro případné řízení by měl zdokumentovat situaci třeba videonahrávkou stavů měřičů. Doklady o přerušení dodávek mohou soudu poskytnout i dodavatelé energií a vody,“ radí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!