6 faktů, které musíte vědět před koupí bytu

Přemýšlíte o koupi bytu? Než se pustíte do zásadní investice, projděte si naše tipy, na co se zaměřit a na co si dát pozor. Kupovat nemovitost pouze podle nejnižší ceny by se totiž nemuselo vyplatit. 

Na co si dát obecně pozor při koupi bytu?

Lokalita a její potenciál do budoucna

Lokalita je bezesporu alfou omegou, která zásadně určuje hodnotu nemovitosti. Může se tak pro vás stát pozitivní i negativní externalitou. Jinými slovy, pozitivně může na vaši koupenou nemovitost působit například skvělá dostupnost MHD, blízkost stanice metra, občanská vybavenost v okolí (možnost si nakoupit, zajít si do restaurace, dát děti do dobré školy apod.). Všechny tyto externality pak dokážou sami o sobě zvýšit cenu vašeho bytu. V opačném případě mohou působit negativně a hodnotu nemovitosti tak snižovat. Dejte si pozor, aby v okolí bytu nebyla rušná křižovatka, továrna, která by mohla znečišťovat ovzduší apod.

Ale i místa a čtvrti se vyvíjejí. Vmete si například pražskou čtvrť Smíchov – po revoluci zanedbaná čtvrť, dnes zde najdete velmi lukrativní a vyhledávané bydlení.

Plán výstavby

V návaznosti na přechozí bod je důležité vědět, co se kde bude stavět. Může to pak mít pozitivní i negativní dopad na hodnotu nemovitosti do budoucna. Rozhodně se podívejte na územní plán města. Územní plány jsou dostupné online, ale můžete se dojít zeptat na příslušné místo ve vašem městě či obci. Pro Prahu je zásadní organizace IPR – Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Podívejte se na aktuální územní plán pro Prahu.

Dlouhodobý vývoj cen

Sledujte si dlouhodobý vývoj cen na trhu i vývoj cen v konkrétní lokalitě. Ceny nemovitostí se vyvíjí v závislosti na různých proměnných. V jednu chvíli byste mohli zaplatit za stejnou nemovitost mnohonásobně více, než o půl roku později a naopak. Čtěte pravidelně noviny ze světa bydlení a realit, dobře prostudujte cenové mapy a buďte v obraze.

Dopravní obslužnost a dostupnost služeb

Tento bod souvisí především s prvním bodem, kdy jsme si definovali, jak se důležitý dobrý výběr lokality. Podívejte se, jak je to daleko na metro, na tramvaj, na vlak. Jak blízko jsou školy, školky, kulturních zařízení, obchody, restaurace. Jak je to s parkováním v dané lokalitě. Ideálně se tam jeďte osobně podívat a zkuste si to nejprve projít a okusit, jak by se vám tam bydlelo.

Energetická náročnost bytu

Ověřte si energetickou náročnost bytu, resp. celé budovy. Prodělat či ušetřit můžete v dlouhodobém horizontu velké peníze. Často se tak vyplácí, investovat spíše do novostaveb, které dokáží být úspornější a vy tak ve výsledku ušetříte. Pozor na byty ve staré zástavbě, které mají špatné zateplení, netěsnící okna apod.

Inzerovaná cena vs. reálná cena

Pozor si dejte také na inzerovanou cenu nemovitosti a následnou realitu. Někdy dochází k tomu, že makléři inzerují cenu, která vypadá lákavě, ale až na místě zjistíte, že do ní nezahrnuli sklepní prostory, garáž apod.Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!