5 tipů, jak zaručeně pronajmout byt

Chystáte se pronajímat svoji nemovitost? Co udělat pro to, aby byla co nejžádanější? Podíváme se na to, jak na pronájmu nemovitosti vydělat co nejvíce.

Menší byty jsou žádanější

V rámci České republiky jsou stále nejžádanější rozměrově menší typy bytů 2+1 či 2+kk o velikosti cca 60-70 m2. Proč? Nejrozšířenější je pronájem bytů ve větších městech – Praha je samozřejmě na špici pomyslného žebříčku.

Cílovou skupinu lidí, kteří hledají bydlení v nájmu, tvoří převážně mladí singl jedinci s vyššími příjmy nebo zaměstnanci mezinárodních firem. Dopad na to mají také stále se zvyšující ceny bytů. V Praze jsou ceny nájmů nejvyšší – za metr čtvereční zaplatíte kolem 450 Kč a toto číslo stále roste.

Perfektní stav bytu

Pokud chcete svůj byt někomu nabízet, je dobré se nejprve podívat na jeho vzhled a technický stav. Nabízet polorozpadlý či viditelně starý a zanedbaný byt by se Vám z dlouhodobého hlediska nemuselo vyplatit. Obecně platí, že i větší investice do nemovitosti na začátku pronájmu se po správném nastavení výše nájemného majiteli jistě vrátí, a ještě na tom vydělá.

Pokud jste se rozhodli pro krátkodobý či střednědobý pronájem, pak by měl být byt kompletně vybavený a připravený k okamžitému nastěhování.

Nový byt = jistá investice

Pokud se chystáte pronajímat starší byt v dobrém stavu ve skvělé lokalitě, jistě nebude problém nájemníka sehnat.

Avšak v posledních letech jsou stále žádanější novostavby. Nových bytů je především v Praze akutní nedostatek, nové byty se staví pomalu a poptávka po bydlení tak mnohonásobně převyšuje nabídku. Ceny nájmů nových bytů tak stále rostou, na rozdíl od starších bytů, které momentálně spíše stagnují. Investice do koupě bytu v novostavbě se jistě vyplatí!

Rekonstruovat – ano či ne

Před pronájem se zamyslete také nad větší rekonstrukcí bytu. Pokud vlastníte větší byt, nemusí být od věci ho rozdělit na více funkčních objektů – samostatných neprůchozích pokojů. Díky tomu můžete pronajímat více nájemníkům a vydělat více.

Tato varianta se hodí spíše pro střednědobé pronájmy a cílení na skupiny – studenti, pracovníci firem, mladé páry apod. Rodiny budou spíše vyhledávat prostornější byt, který by mohli mít pro sebe.

Lokalita jako klíčový faktor

Vlastnit byt v dobré lokalitě s dobrou dostupností a občanskou vybaveností je stále největším triumfem. Pronájem je pak mnohonásobně snazší.

Pokud kupujete byt na investici v Praze, rozhodně děláte správný krok. Jako první byste si měli položit otázku, kdo je vaše cílová skupina, které chcete byt pronajímat?

Různé skupiny lidí hledají jiné lokality k bydlení. Jak je tomu v Praze?:

Horké centrum Prahy

Ideální na krátkodobé a střednědobé pronájmy. Pořizovací cena nemovitosti bude vysoká, avšak můžete byt pronajímat za vyšší cenu než kdekoli jinde v České republice.

Život v centru metropole je rychlý. Tomu pravděpodobně bude odpovídat i charakter pronájmu. Připravte se na častější střídání nájemníků i v souvislosti se sezónními výkyvy, starosti s hledáním nových, častější přepisy smluv a záloh za energie, nutnost udržovat byt stále v perfektním stavu atd.

Na oplátku vás ale budou čekat vyšší zisky z pronájmu.

Klidnější okrajové části Prahy

Preferujete dlouhodobější pronájem, a tudíž i méně starostí. Koupě bytu v okrajových částech Prahy (Chýně, Roztoky, Dubeč apod.) by mohlo být tím pravým. V první řadě, koupě bytu je zde levnější. Bývá zde větší klid, často odpadají i problémy s parkováním a dopravou, než tomu je v centru města. Tyto lokality jsou vyhledávanější především rodinami s dětmi, kteří dokážou ocenit kamenitější charakter bydlení.

Na co si ještě dát pozor?

Před koupí nemovitosti se nejdříve podívejte na územní plán města. Zaměřte se i na občanskou vybavenost v okolí – dostupnost obchodů, parkování, škol, možnosti dopravy. Nezapomeňte si prověřit hlučnost místa – blízkost hlučných hospod, křižovatek apod.

Potřebujete právníky prověřenou nájemní smlouvu. U nás ke stažení:

Nájemní smlouva

Stáhnout

Odeslat odkaz ke stažení na email:

Přihlášením vyjádřujete svůj souhlas se sběrem údajů pro marketingové účely.
Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!