3 způsoby, jak se bránit proti krádeži nemovitosti

„Zfalšovali identitu a ukradli mi nemovitost“ – myslíte si, že vám se to stát nemůže? Bohužel podvodníci, kteří dokáží zfalšovat údaje a úředně si tak přivlastnit vaši nemovitost. Nic netušíte a najednou se z vašeho bytu stane byt cizí. Jak se to nejčastěji děje? Jak se proti tomu bránit? Odpovědi naleznete v článku.

Jak funguje krádež nemovitosti?

Organizovaní podvodníci v tom často „umí chodit“, vytipují si nemovitost, převedou ji na sebe a pak ji co nejrychleji se ziskem prodají nic netušícímu kupujícímu. Jak je možné, že jim takový podvod projde? V šesti bodech vám nastíníme, jak to funguje:

  1. Vytipování si nemovitosti

Podvodníci si vytipují nemovitost. Většinou se jedná o pronajatou nemovitost, ke které mají snadnější přístup. Není to však podmínkou, zkušení zloději dokáží ukrást jakoukoli nemovitost.

  1. Získání osobních údajů

Využili jste někdy službu Czechpoint? Praktická služba, díky které vám na úřadě nebo na poště ověří podpisy, vytisknou výpis z trestního rejstříku apod. Podvodníci dokáží díky této službě na jakékoli pobočce snadno získat vaše osobní údaje z listu vlastnictví nemovitosti.

  1. Zfalšování kupní smlouvy

Když už mají podvodníci vaše osobní údaje, stačí jim pouze vytvořit falešnou kupní smlouvu, kterou předloží na katastrálním úřadě. Po 20 dní katastr nepovoluje vklad. Obě strany dostanou informaci o podání kupní smlouvy a mohou se odvolat.

  1. Přesměrování zásilky

K doručení zprávy katastrálním úřadem do vašich rukou ale nedojde, protože podvodníci na poště přesměrovali zásilky do tzv. P.O.BOXU. Vy, jakožto prodávající, tedy nemáte tušení, co se děje.

  1. Vklad do katastru

Po uplynutí 20 dní, kdy se nikdo neodvolal ani neozval s námitkou, bere katastrální úřad věc jako uzavřenou a začíná s přepisem nemovitosti. Do dalších 10 dní může být nemovitost přepsaná na nového majitele a vaše jméno se z listu vlastnictví ztratí.

  1. Rychlý prodej

Když už má podvodník vaši nemovitost ve svých rukou, může si s ní nakládat podle vlastní libosti. I když ji prodá za nižší než obvyklou cenu, tak na tom vydělá. Jeho cílem je většinou, co nejrychleji se nemovitosti zbavit, tedy prodat.

Ohlídejte si svou nemovitost! Co pro to udělat?

  1. Služba sledování změn v katastru

Ihned po tom, co dojde k jakékoli změně na katastru nemovitostí, úředníci vám zašlou zprávu na adresu vašeho trvalého bydliště, SMS, e-mail nebo do datové schránky, kterou podvodníci jen tak neprolomí.

Taková služba vás na vašem katarálním úřadu vyjde na 200 Kč, které zaplatíte jednorázově na začátku. V porovnání s cenou ztráty nemovitosti, je tato částka takřka zanedbatelná.

  1. Služba Katarstr365.cz

Katastr365.cz sleduje denně pohyby na katastrálním úřadu. Informaci o jakékoli změně dostanete online až na 5 e-mailových adres. Základní balíček stojí 199 Kč. Stačí zařídit online.

  1. Strážce katastru

Tuto službu si můžete vyzkoušet zdarma. Pokud pojde ke změně na katastru, zprávu dostanete e-mailem, SMS, nebo i oběma cestami. Lze sjednat online.Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!