Koronavirová pandemie ovlivnila mnoho oblastí, realitní trh nevyjímaje. Odrazilo se to především na vývoji cen nemovitostí. Dnes se zaměříme na to, jak to s cenami vypadá aktuálně v rámci celé České republiky. Vývoj cen po krizi je totiž regionálně poměrně variabilní.
Nesmělé odhady vývoje cen
Koronavirová krize dala do pohybu v oblasti realit celou řadu věcí. Odhady vývoje cen nemovitostí po krizi byly různé a i mezi fundovanými ekonomy či analytiky nepanoval jednotný názor. Někteří byli skeptičtější, jiní optimističtější.
Společným jmenovatelem ale byla většinou opatrnost, co se týče nějakých zásadnějších prognóz. Nikdo se nechtěl pouštět na tenký led a tvrdit že to bude zcela jistě tak či onak. Když už ale nějaký názor padl, většinou odborníci odhadovali stagnaci dosavadního enormního růstu cen či maximálně lehký propad, a to ještě ne plošně, ale spíše regionálně.
Nyní se zdá, že hlavní vlna koronaviru je více méně zažehnána, i když se určitě nedá říct, že by se věci vrátily zcela do normálu a do stavu jako před krizí. Uvidíme, co přinese v tomto směru podzimní a zimní období.
Pokles cen jen u krátkodobých nájmů v Praze
Tím zřejmě hlavním sdělením je skutečnost, že ač se laickým pohledem mohlo zdát, že ceny nemovitostí budou hromadně padat dolů, není tomu tak (čímž se potvrzují opatrné prognózy většiny analytiků).
Ceny spadly především u krátkodobého nájemního bydlení typu Airbnb, kde se tak stalo v důsledku absolutní absence zahraničních turistů. Tyto byty zůstaly prázdné a majitelé je tak většinou nabídli k dlouhodobějším nájmům a museli jít s cenami dolů.
Toto se ale týká především Prahy, kde je situace vždy specifická a v oblasti vývoje cen realit je Praha tak trošku státem s vlastními pravidly.
Data z krajů ukazují (většinou) setrvalý růst
Celkově ale i v Praze podle dat portálu bezrealitky.cz v prvním čtvrtletí roku 2020 ceny starších bytů meziročně stouply o téměř 12 %. Nejvyšší procentuální nárůst zaznamenal Liberecký kraj, kde ceny bytů meziročně stouply o celých 40 %. Naopak nejnižší nárůst zaznamenal s pouhými dvěma procenty Zlínský kraj. Průměrný nárůst za celou ČR byl 15 %.
Co se týče nájmů, i zde ve většině krajů došlo meziročně k nárůstu cen. Na konci prvního čtvrtletí zaplatí za 1 m2 lidé průměrně 250 Kč. Nejvíce je to tradičně v Praze (293 Kč), nejméně v Ústeckém a Karlovarském kraji (143, respektive 149 Kč). Jediným krajem, kde došlo meziročně ke snížení cen nájemného je Olomoucký kraj, kde došlo k poklesu o téměř dvě procenta. Naopak nejvyšší nárůst cen nájemného zaznamenal kraj Vysočina, a to o více než 18 %.
Vývoj cen v krajských městech
Statistická data portálu realitymix.cz korespondují s výše uvedenými daty z jednotlivých krajů. Ceny nemovitostí v krajských městech tedy mají podobný stoupající trend.
Za pronájem bytu zaplatíte měsíčně nejvíce opět v Praze (325 Kč za 1 m2), nejméně pak v Ústí nad Labem (257 Kč). K nejvyššímu zdražení došlo meziročně v Pardubicích (o téměř 17 %), největší zlevnění naopak zaznamenal Zlín (necelých 21 %).

Pokud se podíváme na průměrnou měsíční cenu pronájmu bytu o výměře 60 m2, pak nejlevněji opět vychází Ústí nad Labem (8 289 Kč/měsíc) a nejdráže Praha (17 536 Kč/měsíc).
Zajímavé ovšem je, že v Praze došlo meziročně k největšímu poklesu cen ze všech krajských měst (o více jak 10 %). Je to dáno právě zmiňovanou krizí kolem bytů určených ke krátkodobému bydlení. Naopak nejvíce se pronájem meziročně zvýšil v Pardubicích (5,7 %).

Jak vypadá pohled do budoucna
Nynější ceny nemovitostí jsou ještě stále určovány spíše stranou nabídky, takže i ochota ke zlevňování je minimální. Změnu by mohlo přinést pouze výrazné oslabení poptávky, způsobené zásadním zpomalením ekonomiky či nárůstem nezaměstnanosti.
Stále se ale najde dost lidí, kteří peníze mají a na pokles cen nemovitostí čekají, jen aby je mohli výhodně nakoupit a peníze tak zhodnotit. I proto zřejmě nenastane ani v budoucnu nějaké výrazné či zásadní zlevňování. Korekce cen na trhu s nemovitostmi bude zřejmě pozvolná a bude se týkat spíše bytů než domů či stavebních pozemků.
Přečtete si také Jak pronajmout byt – s realitkou nebo bez realitky?; 7 nenáročných pokojovek, které nájemníkům vytvoří domov; Za jak dlouho začnu vydělávat na Airbnb? Nepodceňujte recenze.