Jako by zdražování nebylo konce. Po nedávném pádu Bohemia Energy se zvyšují ceny elektřiny, plynu i uhlí. A topná sezóna už začala. Jak se promítnou vysoké ceny energií do nájmů? A může vám pronajímatel zvýšit ceny záloh během roku?
Ceny energií stoupají, dodavatelé padají
Pád Bohemia Energy uvrhl mnoho Čechů do energetické chudoby. Co se vlastně stalo? Ceny surovin – plynu, uhlí, energie – vzrostly celosvětově. Nárůst způsobilo oživení ekonomiky, ale také zdražení emisních povolenek. Prudký nárůst zaskočil menší dodavatele, zejména ty, kteří měli špatnou nákupní strategii.
Bohemia Energy ale není jediná, která padla. Krachují i další menší dodavatelé – A-PLUS Energie obchodní, COMFORT ENERGY, EAGLE ENERGY, Energie České spořitelny, Europe Easy Energy, Kolibřík energie, Ray Energy a X Energie.
Jak postupovat při krachu dodavatele energií: zálohy je možné přechodně snížit
Zákazníci z řad spotřebitelů se ale nemusí bát, že zůstanou potmě – dodávky v tomto případě zajišťují tzv. dodavatelé poslední instance. Ti však mnoha domácnostem připravili nepříjemné překvapení ve formě astronomických záloh – 15.000 Kč není výjimkou.
Vzhledem k neúnosnosti situace se většina těchto dodavatelů rozhodla přechodně umožnit hrazení záloh ve výši 50 % za listopad a 60 % za prosinec. Tento krok pomůže pouze přechodně – při vyúčtování však vždy bude nutné uhradit plnou částku. Je proto vhodné co nejdříve uzavřít standardní smlouvu s novým dodavatelem.
Nejste si jistí? Pomůže vám ERÚ
Pokud si nejste jistí, jestli váš malý dodavatel energií také nezkrachoval, nebo myslíte, že vůči vám postupuje Dodavatel poslední instance nesprávně, obraťte se na Energetický regulační úřad. Ten chrání spotřebitele a řeší jejich spory s dodavateli energie. Úřad poskytuje i běžné poradenství – třeba v oblasti vyúčtování nebo ukončování smlouvy.
Bydlíte v podnájmu? Pronajímatel vám může zvýšit zálohy
Změnu ceníku ohlásili všichni velcí dodavatelé energií. Možná i vám už přišel dopis s novými sazbami. Pokud energie platí pronajímatel a vy mu hradíte zálohy, připravte se, že vám je může zvýšit. Umožňuje mu to zákon o službách (zákon č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty).
Zvýšení vám však musí řádně zdůvodnit – pravděpodobně vám doloží aktuální ceník svého dodavatele. Samotné zvýšení záloh musí odpovídat zvýšení cen energií. Nové zálohy budete platit nejdříve od prvního dne měsíce následujícího po doručení písemného oznámení nové výše zálohy.
Doba levných nájmů definitivně skončila
Spolu s účtem za energie se budou zvyšovat i ceny nájmů. Může za to inflace (kterou do velké míry způsobil právě růst cen surovin), která pronajímatelům prodražuje rekonstrukce i běžnou údržbu bytu.
Pokud vám končí nájemní smlouva, připravte se na vyjednávání o nové ceně. Zvýšení může být citelné – inflace se v příštím roce očekává okolo 7 %. Některé nájemní smlouvy také mohou obsahovat tzv. inflační doložku. Tu je možné aktivovat jednou ročně, kdy je možné navýšit nájemné o inflaci.
Nastal čas úspor a zateplování
S růstem cen nezbývá než se smířit a začít aktivně snižovat spotřebu. Praktické tipy najdete v našem článku Jak ušetřit na bydlení: zaměřeno na energie. Mnoho domácností i vlastníků nemovitostí již uvažuje o investicích do úsporných řešení. Po výměně oken a zateplení se lidé začali zajímat o instalaci solárních panelů a tepelných čerpadel.