Je váš byt připravený na zimu?

Zima je nádherná při pohledu z okna, s kouřícím čajem při ruce. Abyste tu chumelenici byli schopni řádně ocenit, potřebujete příjemný, teploučký byt. Právě teď, když začínají první podzimní plískanice a deštivé víkendy trávíme uvnitř, nastal ten správný čas. Vytáhněte hřejivé deky, utěsněte všechny škvíry, a pojďte si s námi přečíst seznam všeho, co můžete pro váš byt udělat, aby mu v zimě bylo pěkně teploučko. 

 

Aby teplo neuteklo: utěsněte všechny škvíry 

Podzim je období, kdy se svěží letní vánek mění v nepříjemnou meluzínu. Ta umí provětrat nejen vás, ale i vaši peněženku. Prohlédněte si proto pečlivě okna a dveře. Našli jste škvíry, mezírky a netěsnící místa? Utěsnit je můžete jednoduše těsnicí páskou. Ušetříte tak až desítky procent. Nezapomeňte, že teplo může unikat i přes špatně doléhající práh. Pokud okny nebo dveřmi uniká velké množství tepla, měli byste zvážit jejich výměnu. Jedná se sice o velkou investici, ale účet za energie vám poděkuje téměř okamžitě: úspory budou citelné. 

 

Před topnou sezónou nezapomeňte odvzdušnit radiátory. Jinak budou přes zimu vlažné, váš účet za topení vysoký, a ještě k tomu v noci uslyšíte strašidelné šplouchání. Pokud bydlíte v bytovém domě, zřejmě budete odvzdušňovat společně v jeden den. Samotný proces je jednoduchý – otevřete ventil a vypustíte vzduch. Nezapomeňte ale pod ventil položit nádobku nebo hadr na odtékající vodu, a hlavně buďte opatrní – pokud se již v domě topí, bude unikající pára velmi horká. 

V průběhu zimy nezapomeňte temperovat (tedy vytápět na určitou teplotu), i když nejste doma. 

 

Čas flanelu a vlněných koberců: hřejivé dekorace pro zimní měsíce

Topení už máte vyřešené, nyní přichází čas na zimní výzdobu. Vytáhněte těžké, teplé závěsy. Ovšem pozor, neměly by zakrývat topení, jinak teplý vzduch nebude proudit a úspora se rozplyne jako sněhová vločka na radiátoru. Podlahu zahřejte krásným vlněným kobercem. 

V ložnici schovejte letní saténové nebo krepové povlečení a vytáhněte to teplounké, zimní, z hřejivého flanelu. K tomu pohodlné flanelové pyžamo a vlněné ponožky, aby vám netáhlo na nožky. A zima vás ničím nepřekvapí. 

 

Útulný byt: barvy a vůně, které zahřejí 

Barvy umí s bytem přímo kouzlit. Hřejivá červená, slunečná žlutá nebo sytá oranžová vás přenesou zpátky do slunečného léta. Nebojte se, nemusíte rovnou malovat. Pořiďte si nápadité doplňky: závěsy, polštářky, přehozy a koberečky v krásných barvách. 

Náladu i byt prozáří doplňky v boho stylu: nápadité proužky a kombinace sytých barev vám připomenou temperamentní Mexiko. Ovšem pozor: někoho mohou syté, zářivé tóny dráždit. 

Čistou zimní atmosféru umí vytvořit jednoduchá bílá. Že je studená? Je ale také čistá, elegantní a uklidňující. Ladí s krásnou krajinou za oknem a dodá pokojům více světla. Jednoduchou bílou můžete doplnit dekoracemi ve skandinávském stylu: základem je dřevo a přírodní materiály. 

 

Vůně zimy: mihotavé světlo svíčky a voňavé pot pourri 

Cítíte vůni koření, vanilky a pomerančů? A taky svařáku a teplého kakaa? Až bude za oknem tma a venku kupa sněhu, zpříjemní vám večer jemná vůně svíčky. Mihotavé světlo plamene vás příjemně ukonejší a vůně vás uvolní. 

V zimě je také čas na výrobu originální dekorace zvané pot pourri. Stačí v troubě usušit plátky pomerančů a jablek, spolu s kořením (např. hřebíček, vanilka, badyán nebo skořice) je vložit do uzavíratelné nádoby a zakápnout esenciálními oleji.  Po týdnu směs rozložte na ozdobný talířek (nejlépe dřevěný) a originální vonná dekorace je hotová. Bude se výborně vyjímat na konferenčním stolku nebo kuchyňské lince. 

 

Pusťte do bytu světlo: zlepší se vám nálada

Než na vás v zimě padne smutek, zkuste do bytu pustit co nejvíc světla. Jak na to? 

  • Interiér laďte do světlých barev: vezměte si příklad ve Skandinávii, kde se lidé po staletí potýkají s polární nocí. 
  • Prověřte žárovky: vyměňte ty se žlutým světlem za LED žárovky s bílým světlem (vhodné jsou ty 3 500K až 4 100K). 
  • Udržujte žárovky a stínítka čisté: nános prachu zabraňuje proudění světla. 
  • Umyjte okna: možná je to banální rada, budete ale překvapení, jak se místnost prosvětlí. 
  • Nakupte si zrcadla: ne proto, abyste jako Ivánek z Mrazíka obdivovali krásu vaši vezdejší. Zrcadla opticky zvětšují pokoj, odrážejí světlo a prosvětlují tak prostor. 

 

Nezapomeňte na květiny 

Pokud něco rozjasní a zesvětlí byt, a dokonale vám spraví náladu, jsou to pokojové rostliny. Za trochu péče se vám odvděčí příjemnou atmosférou, polapí prach i nečistoty a prozáří byt. 

 

Pokud máte rostliny na balkoně nebo v truhlíku za oknem, rozhodně je nezapomeňte vzít dovnitř. Rostliny trpí chladem možná víc než člověk: v zimě na to pamatujte. Někdy je vaše přílišná péče spíš na škodu. Rozhodně je nepřelévejte, a také na ně dokořán neotevírejte okno: z teplotního šoku by se nemusely vzpamatovat. 

A jaké rostliny si v zimě pořídit? Byt vám krásně rozzáří červená vánoční hvězda. Pokud se o ni budete pečlivě starat, vykvete i příští rok. Rozkvetlá vydrží okolo měsíce, tomu uzpůsobte nákup před Vánocemi. Krásný je i vánoční kaktus, květina původem z Jižní Ameriky, která vám prozáří vánoční dny. 

 

Praktická rada na závěr: pozor na vlhko a plísně

Zima za oknem, v bytě přetopeno. Sníh se teplem sráží na okně a stéká na okenní rám. Zima je ideální období pro vznik plísní. Nezapomeňte proto pravidelně větrat: krátce, ale intenzivně. Při déle otevřených oknech zbytečně uniká teplo. Vlhko také pohlcují některé rostliny, třeba aloe vera, břečťan nebo tchýnin jazyk. 

Pár triků proti plísním: 

  • Při vaření nezapomeňte zapnout digestoř
  • Zavírejte dveře koupelny, aby se pára a vlhkost nešířila po celém bytě. 
  • Pokud můžete, dejte sušák na prádlo do koupelny.  
  • Když už se objeví malé tečky v podobě začínající plísně, bez milosti je ošetřete dezinfekcí proti plísním (najdete ji v každé dobré drogerii). 

 

Přejeme nádhernou zasněženou zimu, plnou vůně koření, hustého vývaru z oháňky, vánočního cukroví a svařáku. Ať se vám dobře bydlí!

Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!