Jak ušetřit na bydlení: Zaměřeno na energie

Hledáte úspory na bydlení, kde se dá? Velký prostor k šetření se skrývá v nákladech na energie. Za elektřinu a plyn zaplatíte každoročně desetitisíce korun. Faktury za energie můžete výrazně snížit, když budete dodržovat pár základních pravidel.

 

Nepřetápějte svůj byt

Kraťasy si nechte na léto na pláži, ale doma se raději přioblékněte. Když budete dodržovat doporučené teploty v jednotlivých místnostech, výrazně ušetříte na účtech za vytápění. Přetápění nepotěší vaši peněženku, ale nejsou vhodné ani pro vaše zdraví. V obývacím pokoji mějte 20–21 °C. O pár stupňů vyšší teplotu si dopřejte jen v koupelně. V kuchyni je dostatečných 18 °C, v ložnici je ideální teplota 16–18 °C. Přitopit si o jeden stupeň Celsia znamená v konečném součtu vyšší roční výdaje na vytápění zhruba o šest procent.

 

Správně větrejte

Větrejte krátce a intenzivně. V chladných dnech nepoužívejte větrání pomocí ventilačky. Otevřete okna dokořán a udělejte průvan na několik minut. Docílíte dokonalé výměny vzduchu, ale neochladí se vnitřní stěny a ostatní povrchy. Následné vytápění bude méně energeticky náročné. 

 

Kontrolujte spotřebu teplé vody

Další výraznou položku ve fakturách za energie představuje ohřev teplé vody. Nemusíte se hned otužovat a koupat ve studené. Spíše jde o to uvědomit si, že teplá voda není zadarmo a podle toho s ní zacházet. Napouštíte si několikrát týdně horkou vanu? Zkuste jednou vynechat a místo toho se jen vysprchovat. Perete všechno na 60 °C či na vyvářku? V mnoha případech stačí i 30 °C. U lehce zašpiněného oblečení využijte expresních programů, které nespotřebují tolik vody a energie.

 

Využívejte výhod dvoutarifní sazby elektřiny

Vlastníte elektrický bojler, používáte elektřinu k vytápění nebo máte jiný nárok na dvoutarifní sazbu elektřiny? Tak ho využijte na maximum. Energeticky náročné spotřebiče spouštějte v době nízkého tarifu. V tu chvíli totiž čerpají levnější elektřinu všechny spotřebiče v domácnosti. Přístroje dnes běžně disponují funkcí odloženého startu, takže není problém časově přizpůsobit jejich chod.

 

Pořiďte si úspornější zařízení

Důležitý krok k úsporám udělejte již při koupi nového spotřebiče. Při vybírání spotřebičů a elektroniky berte v úvahu, kolik elektřiny si vyžádá jejich provoz. Zjistíte to snadno díky energetickému štítku, kterým musí být opatřeno každé zařízení. Ještě před nedávnem platilo, že se nejúspornější spotřebiče chlubí označením A+++. Nicméně od března roku 2021 začala platit úprava značení, která má přinést větší přehlednost. Nově budou spotřebiče řazeny do tříd od A do G.

Největší úsporu vám přinesou spotřebiče třídy A, naopak nejvíce zaplatíte za provoz těch ze skupiny G. Za úspornější spotřebiče si sice připlatíte, ale dodatečná investice se vám rychle vrátí v nižších nákladech na provoz.

Vyhýbejte se stand-by režimu

Vypínáte spotřebiče, nebo je necháváte ve stand-by režimu, ve kterém jsou připraveny k rychlému použití? Pokud na nich svítí červené světýlko či jiná dioda, tak stále čerpají elektřinu. Říkáte si, že jde o zanedbatelné množství? Mýlíte se! Úplným vypnutím spotřebičů ve stand-by režimu ušetří domácnost až 10 % roční spotřeby elektřiny.

Nebojte se změnit dodavatele

Časy, kdy v České republice fungoval jeden dodavatel energií, jsou dávno pryč. Stejně jako všude jinde probíhá i na energetickém trhu konkurenční boj mezi mnoha různými subjekty. Neplatíte za energie příliš? Neušetřili byste u jiného dodavatele klidně několik tisíc korun za rok? Odpověď zjistíte do pár minut. Udělejte si srovnání cen elektřiny nebo srovnání cen plynu. Už nemusíte zdlouhavě hledat a pročítat ceníky jednotlivých dodavatelů. Služba je dostupná online a navíc zcela zdarma, tak proč ji nezkusit.

Facebook komentáře

Odebírejte newsletter

Sledujeme za Vás vše kolem nájemního bydlení. Nechte si posílat email s nejdůležitějšími novinkami!